Každý piaty Brit stráca sen, že bude bývať vo vlastnom
- 8:30 17.06.2013
- LONDÝN
Väčšina mladých obyvateľov Veľkej Británie si myslí, že zväčšujúce sa prekážky pri kúpe nehnuteľnosti krajinu sociálne a ekonomicky rozdeľujú.
"Vlastníctvo nehnuteľnosti je očividne pre mnohých ľudí stále dôležitým životným cieľom, stále menej ľudí to však považuje za niečo, čo by sa im mohlo podariť," povedal riaditeľ odboru hypoték spoločnosti Halifax Craig McKinlay.
Nádeje na vlastné bývanie sa podľa štúdie už vzdalo 36 % z viac ako 8000 opýtaných vo veku medzi 25 a 40 rokov. Takmer tri štvrtiny povedali, že krajina sa podľa nich začína deliť na tých, ktorí si môžu dovoliť kúpiť dom alebo byt, a na tých, ktorí si to dovoliť nemôžu.
Počet Britov, ktorí bývajú v prenajatých domoch a bytoch je podľa štúdie na najvyššej úrovni od 90. rokov 20. storočia a mnohí si nemôžu dovoliť kúpiť nehnuteľnosť pre vysoké zálohy, zlú dostupnosť hypoték a stagnujúce príjmy. "Ľudia, ktorí žijú v prenajatých nehnuteľnostiach, tvrdia, že sa nikdy necítia naozaj usadení a majú obavu, že budú mať problém s odchodom na dôchodok. Spoločenský dosah tohto posunu je teda zásadný. Treba urobiť viac na obnovenie rovnováhy, a to zvýšením dostupnosti nehnuteľností na kúpu, ako aj zvýšením stability v segmente nehnuteľností na prenájom," odkázal vláde McKinlay.
Ceny domov vo Veľkej Británii začali koncom 20. storočia prudko rásť a napriek kríze, ktorá krajinu prvýkrát zasiahla v roku 2008, ostávajú vysoké. Minister financií George Osborne v marci ohlásil plán na poskytnutie zaručených úverov na bývanie v celkovej výške jednej miliardy libier šterlingov (GBP), kritici však tvrdia, že to by mohlo cenami nehnuteľností pohnúť ešte viac nahor.
Raši: Eurofondy musíme čerpať efektívnejšie a nebojovať so zbytočnými prekážkami
Najväčšou výzvou Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR zostáva čerpanie nových eurofondov.
Minister Erik Tomáš hodnotí úspechy MPSVR: Historické výsledky v zamestnanosti
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR v tomto roku splnilo veľkú časť svojich cieľov.
Ruské firmy využívajú bitcoiny: Nová legislatíva bojuje proti sankciám
Ruské firmy začali využívať v rámci zahraničných platieb bitcoiny a iné digitálne meny.
Turecká centrálna banka znižuje úrokovú sadzbu: Prvá redukcia po dvoch rokoch
Turecká centrálna banka znížila vo štvrtok kľúčovú úrokovú sadzbu o 250 bázických bodov. Znamená to prvú redukciu za takmer dva roky, pričom rozsah zníženia bol výraznejší, než sa čakalo.
NDS: Tunel Višňové bude hotový vo februári 2026
Národná diaľničná spoločnosť dokončila rokovania v súvislosti s termínom sprejazdnenia tunela Višňové.