Ako sa dá kreatívne využiť mŕtve telo?
- 19:57 27.07.2016
- Bratislava
Chceli by ste byť po smrti niekoho tetovaním alebo vyrásť ako skupinka hríbov?
Smrť je neoddeliteľnou súčasťou života každého z nás. Aj keď je u nás tradíciou kremácia alebo pochovávanie, v iných krajinách neustále vymýšľajú nové spôsoby, ako mŕtve telo ešte naposledy využiť a to nielen na lekárske účely.
Čítajte: Ľudské vedomie prežíva aj po biologickej smrti
Mnoho ľudí chce z tohto sveta odísť „vo veľkom štýle“ alebo si ich príbuzní chcú uctiť iným, originálnejším spôsobom. Prečítajte si o tých najkreatívnejších možnostiach, ktoré sú v súčasnosti k dispozícii.
Buďte hudbou
Po smrti sa môžete stať hudobnou platňou. Tento nápad vymyslel hudobný producent Jason Leach, ktorý chcel svoje vlastné spopolnené ostatky použiť ako súčasť vinylu, z ktorého sa vyrábajú platne.
Po zverejnení tohto nápadu sa mu ale začalo ozývať čoraz viac ľudí, ktorí ho žiadali, aby takto použil aj zostatky ich príbuzných a blízkych. Leach sa teda z filmového producenta stal majiteľom netradičného pohrebného ústavu.
Vyrastiete ako huba po daždi
Kremácia je šetrnejšia k životnému prostrediu než balzamovanie, no môžete ísť ešte ďalej a stať sa po smrti stromom alebo súčasťou morského útesu. Spoločnosť Coeio, ktorá sa zaoberá ekologickými spôsobmi pochovávania, predstavila oblek, ktorý je lemovaný spórami. Tie rozkladajú telo a premieňajú ho na huby.
Čítajte: Čo sa deje s telom darovaným na vedecké účely?
Táto možnosť je vhodná najmä pre tých, ktorí nechcú po smrti zaťažiť prírodu, ale naopak, niečo pozitívne jej zo seba vrátiť naspäť.
Premeňte sa na kal
Ďalší pokus o ekologickejšiu kremáciu je alkalická hydrolýza, ktorá premení celé telo okrem kostí na kal. Trvá tri hodiny, pričom je lacnejšia ako kremácia a nezaťažuje životné prostredie uhlíkovou stopou. Kal zvyčajne putuje do prírody, kde sa vstrebe a zvyšné pozostatky (kostný prach) sa môžu použiť na vytvorenie zaujímavej relikvie.
Čítajte: Čo sa deje s telom po smrti?
Môžete byť tetovaním
Keď zomrie niekto blízky, mnohým ľuďom pomáha sa so smrťou vyrovnať pocit, že táto osoba je ešte s nimi. Tí, ktorí túžia po trvalej spomienke majú v špeciálnom štúdiu možnosť si z popola zosnulých dať vytvoriť tetovanie. Ostatky sa zmiešajú s farbou a výsledkom je tetovanie, ktoré je trochu vystupujúce oproti normálnemu.
Ostatky sa tiež môžu pridávať do rakiet, z ktorých bude krásny ohňostroj alebo môžu byť súčasťou guliek do zbraní či komprimované v diamantoch. Na všetky tieto úkony je potrebné iba malé množstvo popola.
Viete si predstaviť, že by bolo takto využité vaše telo po smrti? Alebo dávate prednosť klasickému pohrebu?
Ako sa z Mikuláša stal Santa: Korene obľúbeného zimného dobrodinca
Červený kožuch, čierne čižmy, obrovské vrece plné darčekov, bodrý smiech, dom na Severnom póle a sane ťahané sobmi.
Legenda popu a filantropie: Annie Lennoxová oslavuje 70 rokov
Spevácku kariéru odštartovala už v 70. rokoch minulého storočia, ale svetovú popularitu jej prinieslo pôsobenie po boku Davea Stewarta v skupine Eurythmics.
Psychologička radí: Toto sú tri znaky, že váš priateľ je falošný
Odborníčka uviedla niekoľko znakov, že ste v toxickom priateľstve.
2 znaky, ktoré treba skontrolovať na fľaši od šampanského
Takto si viete overiť kvalitu bubliniek vo fľaši.
5 vianočných mýtov, o ktorých Biblia vôbec nepíše
Niektoré z postáv v tradičných vianočných príbehoch sa v Biblii vôbec nevyskytujú.