Odhalili detaily smrti sovietskeho kozmonauta Gagarina

Príčinou nehody lietadla, pri ktorej 27. marca 1968 zahynul sovietsky kozmonaut a prvý človek vo vesmíre Jurij Gagarin, malo byť iné lietadlo, ktoré preletelo príliš blízko okolo jeho stroja.
V rozhovore pre Russia Today to uviedol ďalší slávny sovietsky kozmonaut Alexej Leonov, ktorý sa zúčastnil na vyšetrovaní spomínanej nehody.
Leonov, ktorý sa v roku 1965 stal prvým človekom v otvorenom vesmíre, údajne dostal od ruských úradov povolenie, aby o príčine nehody mohol hovoriť. Doteraz totiž boli informácie o páde Gagarinovho lietadla MiG-15, pri ktorom zomrel aj inštruktor Vladimir Serjogin, prísne utajované.
Najznámejšia verzia hovorila, že Gagarin a Serjogin sa snažili vyhnúť zrážke s neznámym objektom ako napríklad kŕdľom husí alebo teplovzdušným balónom. Podľa Leonova však za nehodu mohol nemenovaný pilot lietadla Su-15, ktorý okolo letel nižšie, než mal.
"Vedeli sme, že v ten deň mali testovať Su-15. Lenže toto lietadlo malo letieť v minimálnej výške 10-tisíc metrov, nie vo výške 450 až 500 metrov. Bolo to porušenie letových predpisov," vyhlásil Leonov, ktorý však odmietol prezradiť meno pilota Su-15.
Po tomto prelete sa Gagarinov stroj dostal v rýchlosti 750 kilometrov za hodinu do vývrtky a následne sa zrútil. Leonov sa taktiež vyjadril k dôvodom utajovania skutočnej príčiny nehody. "Myslím si, že jedným z dôvodom zatajovania pravdy bol fakt, že k takejto závažnej chybe došlo tak blízko Moskvy," dodal.
Jurij Alexejevič Gagarin letel do vesmíru 12. apríla 1961 na palube vesmírnej lode Vostok 1, ktorá štartovala z kozmodrómu Bajkonur v dnešnom Kazachstane. Gagarinov let trval 108 minút, pričom na obežnej dráhe Zeme strávil presne 89,34 minúty. Gagarin mal v tom čase 27 rokov.
Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.co.uk a archívu agentúry SITA.
Video: Let a pád Jurija Gagarina

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.

Poľskí vedci vyvíjajú robota, ktorý mapuje lesy a zbiera aj kliešte
Medzinárodný vedecký tím, ktorého súčasťou sú odborníci z poľských univerzít, pracuje na vývoji robota určeného na mapovanie lesov.

Tieto bylinky v sebe skrývajú liek na Alzheimerovu chorobu
Dve bylinky môžu skrývať kľúč k liečbe demencie.

Takto sa dá zarobiť 5000 eur za ležanie v posteli
Dobrovoľníci dostanú tisíce eur za 10 dní ležania v špeciálnej posteli.

ISS zaznamenala míľnik, Zem obehla už 150.000 krát
Medzinárodná vesmírna stanica (ISS) dosiahla v utorok významný míľnik, keď dokončila svoj 150-tisíci obeh okolo Zeme.