Odhalili detaily smrti sovietskeho kozmonauta Gagarina
Príčinou nehody lietadla, pri ktorej 27. marca 1968 zahynul sovietsky kozmonaut a prvý človek vo vesmíre Jurij Gagarin, malo byť iné lietadlo, ktoré preletelo príliš blízko okolo jeho stroja.
V rozhovore pre Russia Today to uviedol ďalší slávny sovietsky kozmonaut Alexej Leonov, ktorý sa zúčastnil na vyšetrovaní spomínanej nehody.
Leonov, ktorý sa v roku 1965 stal prvým človekom v otvorenom vesmíre, údajne dostal od ruských úradov povolenie, aby o príčine nehody mohol hovoriť. Doteraz totiž boli informácie o páde Gagarinovho lietadla MiG-15, pri ktorom zomrel aj inštruktor Vladimir Serjogin, prísne utajované.
Najznámejšia verzia hovorila, že Gagarin a Serjogin sa snažili vyhnúť zrážke s neznámym objektom ako napríklad kŕdľom husí alebo teplovzdušným balónom. Podľa Leonova však za nehodu mohol nemenovaný pilot lietadla Su-15, ktorý okolo letel nižšie, než mal.
"Vedeli sme, že v ten deň mali testovať Su-15. Lenže toto lietadlo malo letieť v minimálnej výške 10-tisíc metrov, nie vo výške 450 až 500 metrov. Bolo to porušenie letových predpisov," vyhlásil Leonov, ktorý však odmietol prezradiť meno pilota Su-15.
Po tomto prelete sa Gagarinov stroj dostal v rýchlosti 750 kilometrov za hodinu do vývrtky a následne sa zrútil. Leonov sa taktiež vyjadril k dôvodom utajovania skutočnej príčiny nehody. "Myslím si, že jedným z dôvodom zatajovania pravdy bol fakt, že k takejto závažnej chybe došlo tak blízko Moskvy," dodal.
Jurij Alexejevič Gagarin letel do vesmíru 12. apríla 1961 na palube vesmírnej lode Vostok 1, ktorá štartovala z kozmodrómu Bajkonur v dnešnom Kazachstane. Gagarinov let trval 108 minút, pričom na obežnej dráhe Zeme strávil presne 89,34 minúty. Gagarin mal v tom čase 27 rokov.
Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.co.uk a archívu agentúry SITA.
Video: Let a pád Jurija Gagarina
Európou sa šíri nebezpečný vírus, liek neexistuje
WHO vyzýva na očkovanie, vírus potvrdili už v troch európskych krajinách.
Vysádzanie stromov v Arktíde môže škodiť: Vedci dospeli k šokujúcim zisteniam o globálnom otepľovaní
Vedci prekvapili novými zisteniami o účinku vysádzania stromov v Arktíde.
Vedci prekvapili: Toto sa deje ženám, keď každý deň jedia vajcia
Odborníci dospeli k zaujímavým výsledkom.
Táto zložka vo víne môže pomáhať pri prevencii rakoviny hrubého čreva
Látka nájdená vo víne by mohla pomôcť predchádzať fatálnym ochoreniam.
Toto je maximálny vek, ktorého sa môžete dožiť
Na základe výskumu sa zistilo, akého maximálneho veku sa človek môže skutočne dožiť.