Čo ste nevedeli o zrode mobilného telefónu
- 13:32 04.08.2016
- BRATISLAVA
Alebo ako sa zo 40 kilovej bedne stal ľahký tenký a multifunkčný smartfón
Mobilný telefón sa stal súčasťou každodenného života takmer každého človeka na svete. Jeho funkcie a možnosti sa rozšírili a ľudia si ich osvojili natoľko, že sa mnohí cítia bez mobilu ako bez ruky. No nie vždy tomu bolo tak. Z hľadiska technológii zaznamenáva mobilný telefón popri počítačoch najväčší rozvoj a jeho história siaha desaťročia do minulosti.
Ako to celé začalo?
Začalo to prvým pokusom o bezdrôtovú komunikáciu v roku 1906, kedy Gulielmo Marconi ako prvý realizoval prenos hlasu rádiovými vlnami. No neprešlo veľa času a v roku 1940 bola vytvorená bunková technológia, ktorej modifikácie sa používajú v dnešných mobilných telefónoch. Práve tu bola predstavená prvá myšlienka mobilnej komunikácie, konkrétne rádiotelefóny, no keďže sa nepripájali do telefónnej siete, môžeme ich považovať skôr za vysielačky.
Prvý mobilný telefón
Až v roku 1946 (iné zdroje uvádzajú rok 1956) bol v Štokholme predstavený prvý mobilný telefón nultej generácie, ktorý sa mohol využívať iba v aute. Bol veľký asi ako cestovný kufor, vážil 40 kilogramov a do telefonickej siete sa pripájal prostredníctvom operátora. Napriek tomu, že signál bol v tom čase veľmi slabý a kvalita hovorov neporovnateľná s dnešnou, bol vtedajší telefón považovaný za luxus, keďže stál asi toľko ako auto v tej dobe. O niekoľko rokov neskôr sa začali používať telefóny, ktorými sa dalo priamo vytáčať čísla. Zároveň začali vznikať aj prvé telefónne ústredne. Tieto telefóny používali čiastočne automatizovanú sieť MTA, ktorú v tom čase uviedla na trh firma Ericsson. Modernejšia verzia Mobyle System B (MTB) sa začala používať v roku 1962 tranzistory, ktoré zvyšovali spoľahlivosť a telefónnu kapacitu. Čo sa týka hmotnosti mobilu, tá klesla v roku 1974 na 9 kilogramov, čo bolo v tom čase naozaj málo, no v porovnaní s dnešnými smartfónmi, ktorých hmotnosť sa pohybuje v gramoch, je to nepredstaviteľné.
Mobil ako symbol prestíže
Čo sa týka vtedajšej dostupnosti mobilov, až v roku 1983 bol spoločnosťou Motorola uvedený na trh prvý mobilný telefón určený pre širokú verejnosť – Motorola DynaTac 8000x. Tieto telefóny prvej generácie (1G) používali analógovú technológiu, ktorá bola nespoľahlivá a pri prenose bolo veľa rušivých vplyvov. Tieto telefóny boli ešte stále dosť drahé (Motorola sa predávala po 4 000 dolárov) a boli skôr symbolom prestíže ako pohodlia.
V roku 1990 prišli na trh telefóny druhej generácie (2G) využívajúce digitálnu technológiu. Táto nová mobilná technológia bola rýchlejšia, tichšia, a vďaka menšej batérii boli aj mobilné telefóny menšie, praktickejšie, a tým aj populárnejšie.
Začiatky mobilných operátorov na Slovensku
V roku 1991 bol uskutočnený prvý hovor v digitálnej GSM sieti, ktorá sa v Európe používa dodnes. No siete GSM prišli na trh Česka a Slovenska až v roku 1996, ktorým sa používanie mobilov stále viac rozširovalo. Na Slovensku boli Eurotel a neskôr aj Globtel jedinými konkurenčnými operátormi, ktorí sa snažili svoje služby stále zlacňovať, a tak sa mobily, ktoré sa v tom čase zmestili už aj do vrecka, stávali stále viac dostupnejšími. V roku 1997 dosahovalo pokrytie signálom až 75 %, čo potvrdzovalo narastajúcu dostupnosť mobilov.
Prvé komerčné spustenie siete 3G, teda siete tretej generácie bolo v Japonsku v roku 2001. Táto technológia prenáša nielen zvuk, ale aj iné typy údajov ako SMS správy, e-maily, a informácie a je využívaná aj v dnešnej dobe. Súbežne so zavedením 3G siete začali mobilní operátori ponúkať zákazníkom telefóny zadarmo či za nízke ceny a oni sa zaviazali na určitý čas používať služby operátora. Tento systém prispieval k väčšej dostupnosti mobilných telefónov pre verejnosť a používa sa dodnes.
V súčasnosti sa pracuje na vývoji technológie štvrtej generácie, ktorá by mala zabezpečiť rýchlejší prenos dát cez mobily a mnoho ďalšieho. Na slovenskom trhu momentálne ponúkajú svoje služby už štyria mobilní operátori.
Rýchly vývoj mobilných telefónov
Tak ako sa rozvíjali technológie mobilných sietí, rozvíjali sa aj veľkosti, funkcie a vzhľad mobilov. Od klasických tlačidlových sa prešlo ku véčkovým, vysúvacím, ku qwerty klávesniciam a napokon k dotykovým displejom, ktoré práve v roku 2007 zaznamenali najväčší rozmach v ich používaní. V rovnakom čase bol uvedený na trh prvý Apple iPhone, ktorý sa neskôr stal najžiadanejším mobilom, respektíve smartfónom.
Mobilný telefón v apríli tohto roku oslávil 43 rokov a môžeme s istotou povedať, že prešiel časovo krátku, ale zato vývojovo významnú cestu a mnohé generácie mohli pozorovať nenávratné tempo vývoja mobilných technológií. Jedným z dôkazov rýchleho tempa je fakt, že sa denne aktivuje viac ako 1,3 milióna mobilných zariadení. Navyše, každý siedmy človek na zemi vlastní smartphone. Na jednej strane nám moderné smartfóny zjednodušujú život a ponúkajú funkcie, o akých by sa nám pred dvadsiatimi rokmi ani len nesnívalo, no na druhej strane sa dá povedať, že zotročujú ľudí, nonstop si vyžadujú ich pozornosť, kladú sa na prvé miesta medzi prioritami a spôsobujú závislosť u nejedného človeka. No generalizovanie nie je v tomto prípade na mieste, lebo len vy dokážete ovplyvniť, nakoľko je pre vás mobil, či po novom smartfón, dôležitý, koľko času a pozornosti mu budete venovať.
Nostalgické filmy, ktoré očaria aj vaše deti
Chcete svojim deťom priblížiť čaro filmov, ktoré vás sprevádzali počas detstva? Pripravili sme pre vás výber príbehov, ktoré vo vás oživia tie najkrajšie spomienky.
Objavovanie Maďarskej kuchyne: Cestovanie autom po Maďarsku
Maďarsko, krajina plná historických miest, termálnych kúpeľov a nádhernej prírody, láka cestovateľov nielen svojimi kultúrnymi pokladmi, ale aj bohatou kuchyňou.
Vianočná ponuka Telekomu: 100 GB dát pre predplatené karty, MIXI kalendár a ďalšie odmeny
Vianočná ponuka pre predplatené karty ponúkne 100 GB dát po troch dobitiach i adventný MIXI kalendár, pre SWIPE príde Diamond ticket či odmena za odporúčanie.
Telekom Vianoce 2024: Exkluzívna vianočná nádielka hardvéru, TV obsahu, akcií a prekvapení
Zákazníkov Telekomu čaká exkluzívna vianočná nádielka hardvéru, atraktívny TV obsah i najnovšie filmy, tisícky prekvapení v Magenta Moments, aj akcie pre dobíjacie karty.
Vek je len číslo: Vtipné tričká, ktoré robia 40. narodeniny zábavnými
Čože je to 40-tka? Tento vek je skutočne len číslo, ktorého sa netreba obávať. Ešte vás v živote čaká veľa skvelých zážitkov i míľnikov.