Nokia sa v 2. kvartáli prepadla do straty
- 11:35 04.08.2016
- Helsinki

Fínska firma patrila v minulosti medzi najväčších výrobcov mobilných telefónov, ale v roku 2014 svoju mobilnú divíziu predala Microsoftu a rozhodla sa sústrediť na výrobu telekomunikačných sieti.
Presnejšie, fínska spoločnosť vykázala za tri mesiace do konca júna 2016 čistú stratu 665 miliónov eur, zatiaľ čo vlani v rovnakom období dosiahla čistý zisk z 347 miliónov eur.
Prevádzkový zisk Nokia pred úrokmi a zdanením (EBIT) sa pritom v 2. kvartáli prepadol medziročne o 49 % na 332 miliónov eur. Zaostal tak za odhadmi analytikov, ktorí predpovedali, že klesne na 400 miliónov eur.
Nokia začiatkom tohto roka dokončila akvizíciu konkurenčnej francúzskej firmy Alcatel-Lucent, ktorá by jej mala pomôcť znížiť náklady. Fínsky koncern najnovšie odhaduje, že v roku 2018 ušetrí na nákladoch až 1,2 miliardy eur, a nie pôvodne očakávaných 900 miliónov eur.
Fínska firma patrila v minulosti medzi najväčších výrobcov mobilných telefónov, ale v roku 2014 svoju mobilnú divíziu predala Microsoftu a rozhodla sa sústrediť na výrobu telekomunikačných sieti.
Z hospodárskych výsledkov ďalej vyplýva, že kombinované tržby oboch zlúčených spoločností v uplynulom kvartáli klesli o 11 % na 5,67 miliardy eur zo 6,4 miliardy eur, čo je súčet ich vlaňajších tržieb.
Dôvodom nižších tržieb bol podľa Nokie slabý odbyt mobilných sietí, ktorý sa podieľa zhruba 80 % na obrate spoločnosti. Nokia zároveň uviedla, že zaznamenala 12-% pokles tržieb z predaja sieťových zariadení na oboch kľúčových trhoch - v Európe aj v Severnej Amerike. V ázijsko-tichomorskom regióne sa jej tržby v 2. štvrťroku znížili o 6 %, pričom v Číne klesli o 5 %.

Leyenová na samite v Londýne opísala hlavné výzvy pre energetickú bezpečnosť
Potreba spolupráce, znižovanie závislosti dodávok od Ruska a dôraz na obnoviteľné zdroje boli hlavnými prvkami prejavu, ktorý na samite o budúcnosti energetickej bezpečnosti predniesla Ursula von der Leyenová.

Štefan Kišš: Verejný dlh sa za súčasnej vlády zvýšil o 1500 eur na občana
Verejný dlh Slovenska výrazne rastie, v prepočte na občana už predstavuje viac ako 14.000 eur.

Trump nevylúčil zvýšenie ciel na dovoz kanadských áut
Americký prezident Donald Trump nevylúčil, že súčasné clá na dovoz áut z Kanady môže ešte zvýšiť.

Taraba vyzýva investora baterkárne, aby nehazardoval s reputáciou investície
Ministerstvo životného prostredia plánuje pozastavenie procesu posudzovania vplyvov baterkárne na životné prostredie.

SaS: Geologický výskum o vhodnosti lokality na zakopávanie kadáverov neexistuje
Branislav Gröhling vyzval ministra pôdohospodárstva Richarda Takáča na odstúpenie z funkcie.