• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 23.2.2025Meniny má Roman(a)
-5°Bratislava

ANALÝZA: Brazília hostí letné olympijské hry, zápasí však s recesiou

  • 13:53 04.08.2016
  • Bratislava
ANALÝZA: Brazília hostí letné olympijské hry, zápasí však s recesiou

Ani znehodnotenie brazílskej meny real voči doláru nepomohlo ekonomike veľmi naštartovať konkurencieschopnosť.

Takmer celý mesiac sa bude Brazília ako hostiteľka letných olympijských hier tešiť pozornosti sveta. Spoločnosť Coface však upozornila, že krajina s 203 miliónmi obyvateľov by mala aj tento rok dosiahnuť záporný rast hrubého domáceho produktu (HDP) -3,4 %. Za jej najväčšie slabosti označila nízku vzdelanosť pracovnej sily, slabú infraštruktúru, nedostatočné investície, vysoké výrobné náklady a všadeprítomnú korupciu.

Brazília vedie podľa Coface tvrdý zápas s recesiou. „Napriek vcelku dobrému výkonu v prvom štvrťroku tohto roka v porovnaní s predchádzajúcim je ďalší výhľad vývoja ekonomiky pochmúrny. Domáca spotreba, ktorá by mala byť hlavným motorom ekonomiky, zápasí s vysokými úverovými nákladmi, nízkymi mzdami, vysokou infláciou, ale aj nezamestnanosťou,“ opísala spoločnosť.

Ako dodala, práve rast nezamestnanosti nepriaznivo vplýva aj na bankový a finančný sektor. „Banky sa v súvislosti so zadlženosťou domácností musia pripraviť na rast nesplácaných pôžičiek,“ varuje Coface. Súkromné, ale aj verejné investície sa znižujú z dôvodu slabého domáceho dopytu aj úsporných fiškálnych opatrení vlády. Zahraničný obchod zas oslabuje spomalenie čínskej ekonomiky, dopytu a cien komodít.

Ani znehodnotenie brazílskej meny real voči doláru nepomohlo ekonomike veľmi naštartovať konkurencieschopnosť. Krajina s 203 miliónmi obyvateľov podľa analýzy stále dopláca na nedostatočnú dopravnú infraštruktúru, rigidný zákonník práce, slabo vzdelanú pracovnú silu, nedostatočné investície, ale aj vysoké výrobné náklady či neefektívne verejné výdavky a bujnú korupciu. Inflácia by mala aj tento rok zostať nad cieľom 4,5 % stanoveným centrálnou bankou.

Kým kedysi bola Brazília na vrchole, pád až na dno stál prezidentku Dilmu Rousseffovú kreslo. Hoci vlani vláda prijala dodatočné fiškálne opatrenia, svoje ciele už nedosiahne. Inflácia a verejný deficit stále rastú, kongres nemá majoritu a pokračujúca recesia a stav verejných financií spôsobili, že tri ratingové agentúry zhoršili krajine rating a posunuli ju do špekulatívneho pásma,“ priblížila spoločnosť. Ona sama hodnotí riziko nesplácania pohľadávok medzi firmami až známkou C, čo je šiesty stupeň v osemstupňovej škále.

Rousseffovej nástupca Michel Temer už podľa Coface síce odštartoval politiku úsporných opatrení a očakáva sa od neho aj reforma sociálneho systému či zvýšenie daní, no primárny deficit predpokladá aj tak na úrovni vyššej ako 2,8 % HDP, ktoré plánovala centrálna banka. „Dôvodom sú očakávané nižšie daňové príjmy, ale aj uvoľnenie odložených platieb v rámci rôznych programov, ktoré v minulosti podporila federálna vláda krajiny,“ konštatovala. Za nebezpečenstvo považuje aj dynamiku verejného dlhu, ktorý by mal tento rok dosiahnuť až 73,4 % HDP.

Spoločnosť sa domnieva, že šiesta najväčšia ekonomika sveta so silnou aktívnou populáciou a bohatými prírodným zdrojmi, silným leteckým, farmaceutickým, energetickým a chemickým priemyslom by mohla vďaka reformám odolať externým šokom. „Úspech bude prevažne závisieť od schopnosti vlády presadiť ekonomické reformy, vyviesť krajinu z krízy a obnoviť dôveryhodnosť,“ zdôraznila.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Z trhu sťahujú cesnak, nevyhovel laboratórnym testom

Z trhu sťahujú cesnak, nevyhovel laboratórnym testom

VČERA - 19:59Ekonomické

Zákazníci si musia skontrolovať, či nemajú tento cesnak doma.

Prieskum: Iba polovica zamestnancov na Slovensku je spokojná so svojím platom

Prieskum: Iba polovica zamestnancov na Slovensku je spokojná so svojím platom

VČERA - 12:44Ekonomické

Spokojnosť pracovníkov s vyplácanou mzdou posledné roky klesá, pričom v roku 2021 boli s ňou spokojné takmer dve tretiny ľudí a o dva roky neskôr už 58 %.

Putin: Rusko by malo zvýhodniť miestnych výrobcov pred zahraničnými značkami

Putin: Rusko by malo zvýhodniť miestnych výrobcov pred zahraničnými značkami

15:39 21.02.2025Ekonomické

Rusko by malo poskytnúť výhody miestnym výrobcom v prípade návratu zahraničných značiek na ruský trh, ale malo by sa tak stať v súlade s požiadavkami Svetovej obchodnej organizácie, uviedol ruský prezident.

EÚ chce žalovať Slovensko, ide o zelené zdroje

EÚ chce žalovať Slovensko, ide o zelené zdroje

15:33 21.02.2025Ekonomické

Slovensku hrozí žaloba zo strany Európskej komisie za meškajúce zjednodušenie povoľovania zelených zdrojov.

Zásoby plynu v Európe pokračujú v poklese

Zásoby plynu v Európe pokračujú v poklese

19:32 20.02.2025Ekonomické

Zásoby plynu v Európe pokračujú v poklese, pričom naplnenosť podzemných zásobníkov sa znížila pod 43 %.