VIDEO: Slovenská výprava je pripravená, Chmelár očakáva päť medailí
Slovenská výprava sa kompletizuje a mnohí jej závidia Slovenský dom. Športovci majú veľký záujem o otvárací ceremoniál, no hlavne sa nevedia dočkať súťaženia. Prezident SOV verí v dve zlatá z Ria.
Prvé oficiálne slová v slovenskej "bašte" svetoznámeho veľkomesta patrili prezidentovi Slovenského olympijského výboru (SOV). František Chmelár zdôraznil, že Slovenský dom je ozajstný triumf krajiny: "Slovensku ho mnohí závidia. Je to priam zázrak, táto lokalita i priestory. Všetko je nachystané, aby sme ho dnes podvečer za účasti prezidentov Slovenska a Česka slávnostne otvorili."
Chmelár v tejto súvislosti vyjadril poďakovanie zastupiteľským orgánom v Brazílii, špeciálne veľvyslancovi Milanovi Cigáňovi: "Nielen ohľadom domu nám poskytol pomoc počas celých štyroch rokov a najmä v uplynulých týždňoch s nami riešil problémy, ktoré sa vyskytli. Vyskytli sa, ale zvládli sa, pričom boli obavy, či Rio dokáže pripraviť dôstojné olympijské hry. Z nášho pohľadu nemusí byť všetko ideálne, ale zásadné veci sú pripravené, športoviská sú vystavané."
Veľvyslanec SR v Brazílii vyjadril presvedčenie, že slovenská výprava je zložená výborne a že má odhodlanie bojovať o vysoké méty: "My ostatní im fandíme a som rád, že tu má Slovensko aj toto silné zázemie. Slovenský dom sme dali do takej podoby, že všetci naň môžu byť pyšní. Pred olympiádou sme počúvali rôzne, nie príliš optimistické vyjadrenia o vyššom stupni kriminality a o chorobách. Rezonovalo to až príliš, ale obavy sa nepotvrdzujú. Viem, že brazílska vláda urobila všetko pre bezpečnosť celého priebehu olympiády."
Kučová si na olympiáde nezahrá
V dejisku hier sa predstaví a postupne vystrieda celkovo 51 slovenských športovcov, za tenistku Dominiku Cibulkovú sa napokon nepodarilo presadiť ako náhradu Kristínu Kučovú. "Hlavnou úlohou bolo dopraviť sem všetkých športovcov a zatiaľ to ide, až na malé zdržania pre technické problémy leteckých spoločností. Všetci športovci tu už majú aj všetky svoje potreby a výstroj. Ide to veľmi rýchlo, ani sa nenazdáme a budeme už cez víkend chystať veci na odlet späť po skončení súťaže v cestnej cyklistike," konštatoval zástupca vedúceho výpravy Roman Buček.
V Olympijskej dedine majú svoje miesto nachystané všetci, aj tí traja, ktorí budú bývať mimo nej. Ide o triatlonistu Richarda Vargu, cyklistu Petra Sagana a strelkyňu Danku Bartekovú. Tá má ako členka MOV svoj "stan" rozložený v hoteli pre olympijských funkcionárov a zostane tam až do konca, keďže po svojej súťaži jej automaticky nabehnú povinnosti v MOV.
Vedúci misie Peter Korčok spresnil momentálny personálny stav: "V Brazílii je 40 našich športovcov, z nich zatiaľ 25 býva v Olympijskej dedine. Štrnásť atlétov a vzpierač sú na sústredení v Juiz de Fora."
Korčok zdôraznil, že v tíme je nielen pozitívna a hustúca nálada, ale aj veľký záujem o otvárací ceremoniál, Zúčastniť sa na ňom nemôžu len strelci. Ako položartom dodal František Chmelár: "Plavci chcú ísť na slávnosť, ale odhovárame ich." Počas ceremoniálu sa prví športovci dostanú na plochu pred 21.00 a tí, ktorí budú potrebovať dostať sa skôr na izby, majú k dispozícii špeciálnu dopravu. Pred ceremoniálom ich bude z Olympijskej dediny na Maracanu rozvážať 300 autobusov.
Komárov zatiaľ nestretli
František Chmelár si svoju poslednú olympiádu v úlohe prezidenta Slovenského olympijského výboru (SOV) zatiaľ užíva s úsmevom na tvári a v očakávaní piatich medailí. Vo funkcii najdôležitejšieho muža slovenského olympizmu sa zúčastnil na najväčšom športovom festivale už deviatykrát.
"Zatiaľ som úplne v pohode. Nestretol som nič zlé. Bol som sa aj prejsť v okolí hotela, tam ďalej to síce nevyzerá veľmi vábne, ale nestalo sa mi nič zlé, a dokonca som nestretol ani jedného komára. Neviem, či je to tým, že tak veľa postrekujú, alebo je komárom v Riu jednoducho momentálne zima," priznal v rozhovore po úvodnej tlačovej konferencii v Slovenskom dome.
Odporúčame aj: Prezident Kiska otvorí Slovenský dom v Riu de Janeiro
Ten vo štvrtok o 16.00 h miestneho času (21.00 SELČ) oficiálne otvorí prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska, ktorý absolvuje v nasledujúcich šiestich dňoch návštevy športovísk, stretnutia so slovenskými reprezentantmi, členmi MOV či ďalšími funkcionármi, ale aj exkurzie po meste. "Samotné Rio je čarovné. Zatiaľ som toho veľa nestihol, pohyboval som sa iba v okolí hotela a teraz v Slovenskom dome. Ale verím, že teraz, keď budem behať s pánom prezidentom, zažijem z Ria oveľa viac," povedal. Spolu s hlavou štátu by nemali vynechať hlavné dominanty Ria - Cukrovú homoľu a sochu Krista.
VIDEO: vedúci výpravy P. Korčok: v Brazílii je 40 z 51 športovcov, zatiaľ všetci zdravotne v poriadku
Chmelár si želá, aby jeho posledné hry v pozícii šéfa SOV dopadli dobre: "Chceme byť úspešní, aby olympiáda dopadla dobre, aby sme sa domov vrátili živí, zdraví a spokojní a aby bola spokojná aj verejnosť. Že sme slušne reprezentovali Slovensko."
Úspech vyjadril aj matematicky. "Ak si zoberiem taký seriózny priemer, tak by ma potešilo päť medailí a z nich by som chcel dve zlaté," uviedol.
Na posledných letných hrách v Londýne však zlato Slovákom chýbalo, a tak sa Chmelár pozerá na šance triezvejšie. "Samozrejme, nemusí všetko vyjsť na sto percent. Medailí môže byť veľa, no nemusí byť ani jedna, záleží to od veľa faktorov. Londýn nám to ukázal. Mali sme tam Hochschornerovcov, Martikána aj ďalšie hviezdy a to zlato jednoducho nevyšlo. Teraz sú najväčšie šance u Maťa Tótha a K4, no aj iní majú vysoké ambície."
V metropole najľudnatejšej a najväčšej krajiny Južnej Ameriky absolvoval po svojom príchode 129. zasadnutí Medzinárodného olympijského výboru (MOV). Hlavnou témou na ňom boli sankcie voči Rusku. "Okrem štandardných bodov rezonovala najmä kauza ruských dopingových hriešnikov a čo s tým. Exekutíva prijala pred týždňom rozhodnutie a prezident MOV Thomas Bach vysvetlil, prečo stanovisko bolo také, aké bolo. Napriek tomu, že bola veľká diskusia, zasadnutie jednoznačne odsúhlasilo stanovisko exekutívy. Rusi tak môžu štartovať. Okrem tých športovcov, ktorých vylúčili jednotlivé federácie, a tých, ktorí sa vylúčili sami dopingovými kauzami."
Chmelárov postoj k absenciám má dve stránky, viac rezonuje doping
Federer, Wawrinka, Berdych, Raonič, Halepová, Thiem, Isner, Benčičová, bratia Bryanovci, Quintana, van Garderen, James, Curry, McIlroy. Známe mená športovcov, ktorí budú chýbať na olympiáde v Riu. A desiatky ďalších. Viacerí z nich z rôznych, často aj bizarných dôvodov nebudú svoje krajiny reprezentovať v Riu.
Keby sa analyzovali jednotlivci, vo väčšine prípadov by ich argumenty vyzneli logicky, alebo aspoň pochopiteľne. Lenže spolu tvoria bezprecedentnú enklávu športovcov - nikdy predtým sa nevytvorila taká veľká skupina absentérov, ktorí majú buď obavy z chorôb či bezpečnosti, alebo si potrebujú doliečovať zranenia.
VIDEO: František Chmelár o zasadnutí MOV
Je fakt, že najväčší podiel majú s prehľadom tenisti a po nich golfisti, teda špecifické odvetvia, z ktorých to druhé malo začať novú olympijskú éru a to prvé po návrate do programu hier v mužskej kategórii sprvoti neobsadzovalo olympijský turnaj práve vzorovo. Lenže tenis medzitým na uplynulých hrách chytil druhý dych a jeho špička sa bila o medaily. Pravda i o redukované body do rebríčka ATP, čo v Riu de Janeiro už neplatí.
Prezident Slovenského olympijského výboru František Chmelár má vo veci na jednej strane jasno, na druhej ale na otázku TASR kontroval aj rečníckou otázkou: "Všeobecne sa dá k tomu povedať jednoducho - každý športovec má právo sa rozhodnúť, či na olympiádu pôjde a či bude reprezentovať. To je zásadná vec, nikoho nemožno nútiť. Na druhej strane je treba si všimnúť, kto sa odhlasuje trebárs z tejto olympiády. Na 90 percent sú to tenisti a golfisti. Pýtať sa dá - prečo je tomu tak?"
VIDEO: Vedúci výpravy P. Korčok o dopingových kontrolách
Z tenisovej sféry sú aj dve slovenské absencie a to nie hocijaké - odhlásili sa obe jednotky a v ženskom pavúku to spôsobilo stratu jednej z dvoch singlových miesteniek a celej štvorhry. Dominika Cibulková i Martin Kližan priamo oznámili svoje dôvody. V jej prípade je to zápal v päte a negatívne stanovisku špecialistu k jej štartu na OH. On sa ospravedlnil fanúšikom s tým, že má príliš veľké obavy z ochorenia na vírus zika a odvolal sa aj na rovnaké dôvody neúčasti svojich známejších kolegov z kurtov.
"V našej výprave tých absencií veľa nie je a tí športovci, ktorí sú tu, sa už nevedia dočkať štartu. Veľmi sa tešia, že tu môžu byť. Najmä tí mladší vedia emocionálne nabudiť aj tých skúsenejších. Téma absencií teda v našej výprave príliš nerezonuje. Skôr by som povedal, že viac sa hovorí o tých dopingových prípadoch a o ruských športovcoch," konštatuje vedúci slovenskej misie v Riu Peter Korčok.
Práve tenisový olympijský turnaj ešte oveľa skôr vynútene prišiel o jednu špičkovú protagonistku. Prípad Marie Šarapovovej však nespadá do škandálu systémového dopingu ruského športu, išlo o užívanie látky, ktorá sa na zoznam zakázaných dostala len na začiatku roka a teda išlo skôr o omyl a nedbanlivosť. Lenže pre veľmi vážne podozrenia zo štátom podporovaného dopingu svojich reprezentantov prišlo Rio najmä o ruskú atletickú ekipu.
Slovenskí hokejisti zdolali v 2. zápase kvalifikácie Maďarsko
Slovenskí hokejisti uspeli vo svojom druhom zápase na finálovom kvalifikačnom turnaji o ZOH 2026.
Futbalový šampionát v roku 2025 sa uskutoční na Slovensku
Majstrovstvá Európy futbalistov 21 rokov sa v roku 2025 uskutočnia na Slovensku. Rozhodol o tom Výkonný výbor Európskej futbalovej únie na stredajšom zasadnutí vo švajčiarskom Nyone.
Vlhová viedla po 1. kole obr. slalomu: "Veľmi ťažké podmienky"
Slovenská lyžiarka Petra Vlhová sa usadila na čele po 1. kole sobotného obrovského slalomu Svetového pohára.
Verstappen vybojoval na záver sezóny F1 v Abú Zabí 15. víťazstvo
Holandský pretekár Max Verstappen z tímu Red Bull zvíťazil na Veľkej cene Abú Zabí, záverečných 22. pretekoch sezóny F1.
Vlhová priznala, že po tomto momente uvažovala o konci kariéry
"Cítila som sa úplne prázdna,“ uviedla Vlhová pre Blick.