Japonsko doučovalo lídrov G8 z abenomiky, samit neprekvapil
- 10:24 19.06.2013
- BELFAST
Lídri skupiny ôsmich najvýznamnejších ekonomík sveta združených v organizácii G8 vyjadrili rozhodnú podporu ekonomickej politike japonského premiéra Šinza Abeho, pre ktorú sa ujalo označenie "abenomika".
Abe konštatoval, že na stretnutí nepočul o nijakých obavách z radikálneho uvoľnenia menovej politiky v jeho krajine.
"Mal som možnosť vysvetliť ekonomickú politiku Japonska a lídri G8 ju vysoko ocenili," povedal japonský premiér.
Šéf japonskej vlády dúfa, že dostane hospodárstvo z dve desaťročia trvajúcej letargie svojou "abenomikou", ktorá je kombináciou bezprecedentného menového stimulu, dodatočných rozpočtových výdavkov a politiky na podporu ekonomického rastu.
Málo konkrétnych riešení
Agresívne uvoľnenie menovej politiky zo strany Bank of Japan však vyvolalo kritiku zo strany niektorých politikov, podľa ktorých Tokio úmyselne znižuje hodnotu svojej národnej meny s cieľom poskytnúť japonským exportérom konkurenčnú výhodu.
Najvýznamnejšie ekonomiky sveta v utorok ďalej vyhlásili, že budú tvrdšie pristupovať k praniu špinavých peňazí a neplateniu daní. Na konci dvojdňového summitu však prisľúbili veľmi málo konkrétnych krokov.
Lídri G8 sa v záverečnom vyhlásení k summitu v Severnom Írsku zaviazali k sérii cieľov, ktoré okrem iného zahŕňajú zlepšovanie transparentnosti vlastníctva "schránkových" firiem a viac zdieľania informácií medzi daňovými úradmi.
Komuniké však už neobsahuje konkrétny prísľub vytvorenia registra reálnych príjemcov zisku z firiem, ktorý by bol k dispozícii na daňové a trestnoprávne účely. K takémuto kroku sa v sobotu zaviazala Veľká Británia, ktorá summit hostila, a zástancovia väčšej transparentnosti dúfali, že sa k nej pridajú aj ďalšie krajiny G8.
Predstavitelia USA ale pripomenuli plánovanú požiadavku, aby americké banky rozumeli, kto vlastne sú ich zákazníci a poskytovali v prípade potreby informácie štátnym úradom.
Boj s daňovými rajmi
Pod tlakom voličov unavených úspornými opatreniami sa politici tiež zamerali na neplatičov daní. Viac ako 50 krajín sveta už od roku 2011 odsúhlasilo nový protokol o zdieľaní daňových informácií.
Lídri G8 teraz vyzvali Organizáciu pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD), ktorá bohatým národom radí v oblasti hospodárskej politiky, aby navrhla cestu, ako nadnárodné spoločnosti donútiť úradom priznávať zisk a zaplatené dane po jednotlivých krajinách.
Podľa britského premiéra Davida Camerona, ktorý s takýmto návrhom prišiel ako prvý, by to umožnilo odhaliť presúvanie korporátnych ziskov do daňových rajov.
Organizácie zastupujúce podnikateľov vyhlásili, že by takýto postup podporili, ak informácie, ktoré budú musieť poskytovať, nebudú príliš detailné.
Napätá situácia vo svete znižuje nemeckému maloobchodu vianočné tržby
Tohtoročná predvianočná nákupná sezóna v Nemecku nebola dobrá. Nepriaznivá situácia vo svete totiž obmedzila ochotu spotrebiteľov míňať.
Počet kybernetických útokov rastie: Phishing vedie s takmer 20 percentami
Najrozšírenejšou hrozbou druhej polovice roka 2024 bol na Slovensku phishingový pokus. Spomedzi všetkých hrozieb mu patrí takmer 20 %.
Dôchodky porastú, minimálne sa však nezvýšia: Čo čaká seniorov v roku 2025?
Sociálna poisťovňa (SP) zvýši v roku 2025 dôchodky o 2,1 %, minimálne dôchodky sa však nebudú valorizovať, teda zvyšovať.
Kaufland sťahuje z predaja mäso, našli v ňom salmonelu
Z trhu sťahujú nebezpečné mäso, v ktorom potvrdili prítomnosť salmonely.
Majerský: Premiér svojou návštevou Moskvy ohrozuje ukotvenie SR v EÚ a NATO
Predseda vlády SR Robert Fico svojimi skutkami a aktuálnou návštevou Ruska ohrozuje ľudí na Slovensku, naše ukotvenie v Európskej únii a NATO.