• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 23.2.2025Meniny má Roman(a)
Bratislava

Británia by mohla obnoviť vývoz jahňacieho mäsa do USA

  • 13:50 06.08.2016
  • Londýn
Británia by mohla obnoviť vývoz jahňacieho mäsa do USA

Americké ministerstvo poľnohospodárstva navrhlo Londýnu konzultácie o zrušení zákazu, ktorý zaviedlo v roku 1996, keď na britských ostrovoch vypukla tzv. choroba šialených kráv.

Británia by mohla po viac ako dvoch desaťročiach obnoviť vývoz jahňacieho mäsa do USA. Uviedlo to britské ministerstvo pre životné prostredie, potraviny a vidiecke záležitosti (DEFRA). Informovala o tom agentúra Bloomberg.

Americké ministerstvo poľnohospodárstva navrhlo Londýnu konzultácie o zrušení zákazu na dovoz jahňacieho a hovädzieho mäsa, ktorý zaviedlo v roku 1996, v čase, keď na britských ostrovoch vypukla tzv. choroba šialených kráv.

Export jahňacieho do USA by mohol Británii vygenerovať zhruba 35 miliárd libier (41,27 miliardy eur). DEFRA by ho chcela obnoviť už od budúceho roka.

Ministerstvo v Londýne, v snahe nájsť nový trh pre britských producentov jahňaciny, vyvíja tlak nielen na USA, ale aj na krajiny Blízkeho východu a Japonsko.

Najväčším odberateľom britskej jahňaciny bolo totiž doteraz Francúzsko, po ktorom nasledujú Nemecko, Írsko, Belgicko, Taliansko a Holandsko. Teda všetko členské štáty Európskej únie (EÚ). Ale britskí voliči v referende koncom júna rozhodli o odchode svojej krajiny z európskeho bloku, a tým aj z jednotného európskeho trhu. Nové podmienky fungovania obchodnej výmeny medzi Britániou a starým kontinentom zatiaľ nie sú známe, keďže Londýn sa chystá formálne požiadať o vystúpenie z EÚ až koncom tohto roka a následné rokovania potrvajú minimálne ďalšie dva roky. Ale britským exportérom hrozí, že sa ich prístup na európsky trh skomplikuje.

Úrady v Spojených štátoch medzitým navrhli revíziu podmienok pre dovoz mäsa z Británie. Opätovné otvorenie amerického trhu by tak bolo mimoriadne dobrou správou pre britských producentov. Americký trh je obrovský a predaj jahňaciny v krajine v uplynulých rokoch klesol, pretože ubudli domáci producenti.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Z trhu sťahujú cesnak, nevyhovel laboratórnym testom

Z trhu sťahujú cesnak, nevyhovel laboratórnym testom

VČERA - 19:59Ekonomické

Zákazníci si musia skontrolovať, či nemajú tento cesnak doma.

Prieskum: Iba polovica zamestnancov na Slovensku je spokojná so svojím platom

Prieskum: Iba polovica zamestnancov na Slovensku je spokojná so svojím platom

VČERA - 12:44Ekonomické

Spokojnosť pracovníkov s vyplácanou mzdou posledné roky klesá, pričom v roku 2021 boli s ňou spokojné takmer dve tretiny ľudí a o dva roky neskôr už 58 %.

Putin: Rusko by malo zvýhodniť miestnych výrobcov pred zahraničnými značkami

Putin: Rusko by malo zvýhodniť miestnych výrobcov pred zahraničnými značkami

15:39 21.02.2025Ekonomické

Rusko by malo poskytnúť výhody miestnym výrobcom v prípade návratu zahraničných značiek na ruský trh, ale malo by sa tak stať v súlade s požiadavkami Svetovej obchodnej organizácie, uviedol ruský prezident.

EÚ chce žalovať Slovensko, ide o zelené zdroje

EÚ chce žalovať Slovensko, ide o zelené zdroje

15:33 21.02.2025Ekonomické

Slovensku hrozí žaloba zo strany Európskej komisie za meškajúce zjednodušenie povoľovania zelených zdrojov.

Zásoby plynu v Európe pokračujú v poklese

Zásoby plynu v Európe pokračujú v poklese

19:32 20.02.2025Ekonomické

Zásoby plynu v Európe pokračujú v poklese, pričom naplnenosť podzemných zásobníkov sa znížila pod 43 %.