Upchaté cievy – prezradí ich týchto 8 príznakov
Hĺbková žilová trombóza môže ohroziť každého človeka. Viete, akými príznakmi sa prejavuje a čo ju spôsobuje?
Ako vzniká?
K jej vzniku prispieva veľa faktorov. Medzi tie najbežnejšie patrí fajčenie, obezita, tehotenstvo, srdcové alebo pľúcne choroby, hormonálna terapia a zápalové ochorenia (napríklad artritída).
Dôležitým faktorom je tiež nedostatok pohybu a genetika.
Čítajte: Infarkt u žien má iné príznaky ako u mužov
Prečo je nebezpečná?
Keď sa v žile vytvorí zrazenina, zvyčajne si po istej (individuálnej) dobe nájde cestu do pľúc. Ak začne blokovať prietok krvi v pľúcach, vznikne pľúcna embólia a to je už stav, ktorý vážne ohrozuje ľudský život.
Dá sa rozpoznať?
Trombóza prebieha skryto v našich žilách, kam si nedovidíme. Pokiaľ ale na sebe pozorujete viac nasledujúcich príznakov, mali by ste spozornieť a dať si žily (najmä na nohách) dôkladne vyšetriť.
Opuch
Najmä neustály (a narastajúci) opuch dolných končatín značí, že niečo nie je v poriadku. Rozdiel si všimnete, ak porovnáte svoje nohy – zrazenina sa zvyčajne nachádza iba v jednej. Takto môžete trombózu tiež odlíšiť od zadržiavania vody v organizme, ktoré spôsobuje opuch oboch končatín.
Nezvyčajne teplo
Tam, kde sa bude nachádzať zrazenina, bude pokožka na dotyk citeľne teplejšia. Tento príznak ale zvyčajne sprevádza aj opuch a bolesť končatiny.
Čítajte: Zákerný zápal žíl zvykneme podceňovať – ako vyzerajú jeho príznaky?
Bolesť a citlivosť
Zvyčajne sprevádzajú opuch nohy. Môže byť na dotyk citlivejšia a bolesť sa bude ozývať hlavne pri pohybe. Tento symptóm vykazuje až 50% pacientov so žilovou trombózou.
Môžete skúsiť vykonať jednoduchý test – sadnite si a vystrite nohu pred seba. Natiahnite sa a rukami objímte palce na nohe. Potom ich jemne ťahajte smerom k sebe. Pokiaľ vás noha pri tejto činnosti veľmi bolí, mali by ste čo najskôr vyhľadať lekára.
Zvláštne zafarbenie pokožky
Zvyčajne sa noha postihnutá hĺbkovou trombózou po čase sfarbí do modra alebo do červena. Táto oblasť môže byť tiež teplá a citlivá na dotyk.
Slabosť
Nezvyčajná slabosť v stehnách môže byť ďalším zo symptómov. Tento pocit môže sprevádzať aj nevoľnosť a mdloby. Ide ale o jeden z menej častých príznakov.
Potenie
Najmä ak máte zrazeninu už dlhšie, môže sa prejavovať aj potením a točením hlavy. Časté býva aj nadmerné nočné potenie a práve tento symptóm býva jedným zo spoľahlivých indikátorov, že niečo so žilami nie je v poriadku.
Kašeľ
Zrazenina sa takto prejaví v prípade, že sa už nachádza v pľúcach a bráni dýchaniu. Môžete mať tiež problémy s dýchaním (aj keď ste v pokoji) a zrejme budete často lapať po dychu. Ide o príznak, ktorý nesmiete podceniť, najmä ak začnete vykašliavať krv.
Bolesti v hrudníku
Ak sa zrazenina už nachádza v pľúcach, spôsobuje problémy s dýchaním a človek sa musí viac namáhať, aby do tela vdýchol dostatok kyslíka. To môže spôsobovať značné ostré bolesti a nepríjemné pocity v oblasti hrudníka. Ide o symptóm, ktorý vykazuje pomerne veľa ľudí s hĺbkovou žilovou trombózou.
Pokiaľ na sebe pozorujete viac týchto príznakov, prípadne sa zhoršujú, bezodkladne vyhľadajte lekára a pátrajte po príčine!
Tento druh alkoholu môže byť pre zdravie srdca prospešnejší ako statíny
Vedci navrhli neobvyklú alternatívu k liekom na cholesterol.
Kachle na drevo a krby zvyšujú riziko rakoviny, varujú vedci
Pálenie dreva so sebou prináša vážne zdravotné následky.
Toto je najlepší dezert pre zdravie čriev
Odborníčka na výživu prezradila, ktorý typ dezertu je najlepší na udržanie čriev v čo najlepšom stave.
Vianočné vyhorenie: 8 nečakaných znakov, na ktoré si dajte pozor
Psychologičky radia, na ktoré znaky vianočného vyhorenia si treba dať pozor, a ako si s týmto fenoménom poradiť.
12 znakov v 60-tke, ktoré často súvisia s demenciou
Po dovŕšení 60-tky si treba všímať týchto 12 znakov, ktoré môžu poukazovať na zvýšené riziko vzniku demencie.