Cvičenie a mozog – aký má pohyb vplyv na našu myseľ?

Keď cvičíme a športujeme, zvyčajne si benefity z pohybu spájame s našim telom. Aj náš mozog ale dokáže z cvičenia veľa vyťažiť.
Pri cvičení sa naša cirkulácia krvi a mozog získava lepšie prekrvenie aj viac kyslíka. Čo to ale konkrétne znamená?
Menej stresu a úzkosti
Ak bojujete s týmito pocitmi, pohyb je veľmi účinná zbraň. Pri fyzickej aktivite sa totiž sústredíme na jej vykonávanie a doslova zabúdame na problémy. Nezabúdajte ani na tvorbu endorfínov, ktoré zaručene zlepšia náladu a pomôžu znížiť hladinu kortizolu a adrenalínu (stresových hormónov).
Čítajte: Päť potravín, ktoré prospievajú nášmu mozgu
Proti depresii
Podobne ako pri úzkosti, aj na depresiu zaberá dávka endorfínov a sústredenie sa na danú pohybovú aktivitu. Šport a pohyb ale nie je iba skvelým liečebným doplnkom depresie, takýmto spôsobom sa dokážete aj úspešne brániť pred vznikom depresií.
Zníženie rizika rozvinutia neurodegeneratívnych ochorení
Nielen mentálne, ale aj fyzické cvičenia pomáhajú znižovať riziko rozvinutia Alzheimerovej alebo Parkinsonovej choroby. K lúšteniu krížovky by ste teda mali pridať aj pohyb. Najmä staršie ročníky by sa nemali nechať odradiť a vybrať si cvičenie primerané svojmu veku.
Čítajte: Ako pomáha kurkuma liečiť poškodený mozog
Viac mozgových buniek
Tvorba nových neurónov vekom klesá. Ak ale posilníte tok krvi do mozgu, tento proces môžete zlepšiť. Lepší prietok krvi bude stimulovať rýchlejšiu tvorbu nových buniek.
Spomaľuje atrofiu
Po 30-tke začína náš mozog prirodzene strácať na objeme, najmä v oblasti hippokampu. Ak je táto atrofia agresívnejšia, hrozí riziko vzniku demencie. Pravidelným pohybom ale stratu buniek spomalíte a znížite možné riziká.
Čítajte: Ako zvýšiť úroveň dopamínu pre vyššiu produktivitu mozgu
Zlepšuje pamäť a schopnosť sústrediť sa
Niekedy je človek mentálne preťažený rôznymi úlohami a povinnosťami, ktoré musí splniť počas dňa. Na úplné prečistenie mysle od tohto pocitu je pohyb ako stvorený. Potom sa vám bude omnoho lepšie sústrediť na dokončenie práce alebo zvládnutie nových úloh. Cvičenie skvele funguje aj u detí, ktoré majú poruchy pozornosti.
Ak máte problémy s pamäťou, stačí aj mierny pohyb, napríklad prechádzka a mozgu sa dostane viac krvi. To znamená mierne zlepšenie schopnosti pamätať si fakty. Veľmi účinné je cvičiť pred tým, ako si potrebujete niečo zapamätať alebo naštudovať. Cvičenie tiež zlepšuje schopnosť plánovať, organizovať a riešiť problémy.
Všimli ste si niektorý z týchto benetifov cvičenia na vlastnej koži?

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.