RADÍME: Ak pustite klimatizáciu naplno, hrozí vám teplotný šok
- 9:20 10.08.2016
- Bratislava
Všeobecne musí byť nastavená tak, aby rozdiel teplôt medzi vonkajším a vnútorným prostredím nebol vyšší ako päť maximálne sedem stupňov Celzia.
"Je to najmä z toho dôvodu, že pri prechode z prostredia, kde je chladno, do horúceho prostredia môže dôjsť k tzv. teplotnému šoku, ktorý môže viesť až k celkovému oslabeniu organizmu," vysvetľuje hlavný hygienik Ivan Rovný.
Ľudia, ktorí pracujú v klimatizovaných budovách, trpia podľa jeho slov 2,5-krát častejšie chorobami respiračného traktu v porovnaní s tými, ktorí sa zdržiavajú v prirodzene vetraných budovách. "Medzi najčastejšie sa vyskytujúce ochorenia patria bolesti hlavy, hrdla, nachladnutie, oslabenie organizmu, porucha imunity. Pri dlhodobejšom používaní klimatizácie máme príznaky, ako keď na nás ide choroba teda, pociťujeme únavu, malátnosť," priblížil.
Športovci a otužilci sú menej náchylní
Ide o reakciu na neprirodzené zmeny teploty prostredia. Príliš nízka teplota v interiéri môže prinášať pocit osvieženia, ale prechod do vonkajšieho horúceho prostredia znamenať riziko pre zdravie. "Chladný cirkulujúci vzduch môže vyvolávať rôzne dýchacie problémy, nachladnutie, angínové bolesti v krku, pocit upchatého nosa, bolesti dutín, bolesť hlavy, astmu, bolesti chrbtice. Pri nesprávnom nasmerovaní chladného prúdu vzduchu do tváre dochádza k vysušovaniu kože, očí, zápalom očí, uší, nosných dutín," ozrejmil Rovný.
Klimatizácia vždy vyžaduje aklimatizáciu, preto sa odporúča pri prechode z vychladenej miestnosti do teplého vonkajšieho prostredia chvíľu zotrvať v neklimatizovanom priestore, napríklad v chodbe a až potom ísť von. "Šok po opustení budovy zmiernime aj tým, ak sa pred odchodom von napijeme, nie príliš chladného nápoja, najlepšie nechladenej minerálky. Znova treba však zdôrazniť, že osoby zdravé, s pravidelným pohybovým režimom a otužilé sa dokážu rýchlejšie adaptovať, než osoby oslabené, chronicky choré," doplnil Rovný.
Pripomenul tiež dôležitosť čistenia vzduchotechnických systémov. "Klimatizačnú jednotku treba pravidelne kontrolovať a starať sa o pravidelné čistenie a výmenu filtrov na základe pokynov výrobcov. Všeobecne možno povedať, že filtre je potrebné vymeniť vtedy, keď filter vzduch znečisťuje namiesto toho, aby ho čistil, čo je potrebné kontrolovať zmyslami a rôznymi meraniami. V mestách, kde je znečistenie vonkajšieho ovzdušia väčšie, by sa mali filtre meniť minimálne dvakrát ročne," zhrnul.
Čo veda hovorí o Santovi a jeho soboch? Prekvapivé fakty
Santa Claus je magická bytosť, ktorá nosí darčeky deťom po celom svete a výdatne si pri tom pomáha kúzlom Vianoc.
Ako za 5 sekúnd zistiť, či je olivový olej pokazený
Aj taká odolná potravina ako olivový olej sa môže pokaziť. Ako čo najrýchlejšie zistiť, či ho ešte možno používať?
Ak máte tieto inteligentné spotrebiče, musíte byť na pozore. Takto vás dokážu špehovať
Zdanlivo neškodní pomocníci v domácnosti môžu nahrávať konverzácie majiteľov.
Čo sa deje s Antarktídou? Toto tam spozorovali po roztopení ľadu
Na najjužnejšom svetadiele sa odohrávajú zásadné zmeny.
Ako sa z Mikuláša stal Santa: Korene obľúbeného zimného dobrodinca
Červený kožuch, čierne čižmy, obrovské vrece plné darčekov, bodrý smiech, dom na Severnom póle a sane ťahané sobmi.