22°Bratislava

Slovenskí volejbalisti prehrali v Dánsku s Rakúskom

• 20:59 20.06.2013
  • SLAGELSE

Slovenskí volejbaloví reprezentanti prehrali vo svojom úvodnom zápase na druhom turnaji A-skupiny základnej fázy jubilejného X. ročníka Európskej ligy v dánskom Slagelse s Rakúskom 1:3 (13, -18, -17, -19).

Nevydaril sa im sľubovaný revanš za minulotýždňovú prehru na prvom turnaji vo Viedni, kde súperovi podľahli rovnakým výsledkom.

Ich šanca na prvenstvo v skupine a postup na záverečný turnaj do tureckého Marmarisu sa už teraz posúva do roviny teórie.

V piatok o 19.30 h na nich čaká súboj s domácim Dánskom, ktoré ešte vo štvrtok večer odohrá zápas s Belgickom.

Prvý bod zápasu získali síce Rakúšania, ale potom to už bol v podaní slovenských volejbalistov diametrálne odlišný výkon ako minulý týždeň vo Viedni (Rakúsko zvíťazilo 3:1 - pozn.). Pestrou hrou nenechávali nikoho na pochybách, že súperovi sa chcú za výsledok spred pár dní športovo revanšovať. Nevyhli sa síce celkom hluchým miestam, ale inak dominovali vo všetkých činnostiach. Od stavu 13:11 dovolili súperovi iba radosť z dvoch získaných bodov. Za 20 minút vyhrali set presvedčivo 21:13, ujali sa vedenia 1:0 a zdalo sa, že držia zápas vo svojich rukách.

Výsledok - A-skupina (Slagelse/Dán.):

Slovensko - Rakúsko 1:3 (13, -18, -17, -19)
91 min, rozhodovali: Hakkarainen (Fín.) a Stenbock (Švéd.), 350 divákov

Zostavy:
Slovensko: Zaťko (1 bod), Paták (14), Kašper (3), Bencz (12), Štefan Chrtiansky ml. (11), Kohút (4), libero Javorčík (Masný /0/, Michalovič /3/, Piovarči /3/, Hruška /0/)
Rakúsko: Schneider (6), Thaller (1), Berger (10), Wohlfahrtstätter (8), Zass (14), Guttmann (17), libero Kroiss (Blagojevic /0/, Ringseis (0/, Kienbauer /0/)

Druhé dejstvo sa však hralo pod rakúskou taktovkou. Slováci viedli iba na začiatku 1:0 a 2:1, potom už vládli súperi. Tí si postupne budovali náskok (9:6, 13:9). Zverencom trénera Štefana Chrtianskeho sa podarilo vyrovnať na 15:15, ale to bolo z ich strany všetko. Prišla štvorbodová šnúra Rakúšanov, ktorú nezastavil ani oddychový čas, ktorý si vybral slovenský kormidelník za stavu 15:17, a bolo prakticky rozhodnuté. Po výsledku 18:21 z pohľadu Slovákov bolo vyrovnané na 1:1 a začínalo sa opäť od začiatku.

Slovenskí reprezentanti znervózneli, hra sa im prestala dariť. Aj keď hneď na začiatku tretieho setu síce odskočili súperovi na 3:1, ale nenaštartovalo ich to a pokračovali v nevýraznom výkone z druhého setu. Rakúšania kontrolovali vývoj, ich náskok postupne narastal. O osude setu rozhodli dvoma šnúrami - z 9:8 na 13:8 a potom z 15:13 na 18:13. Tretí set vyhrali 21:17 a viedli 2:1.

Obraz hry sa nezmenil ani vo štvrtom sete. Slováci pokračovali v nevýraznom kŕčovitom výkone a Rakúšanom stačilo nekaziť. V koncovke sa síce Slováci snažili ešte niečo zachrániť, ale súper si ponúkané víťazstvo už nenechal vziať. Vyhral set 21:19 a celý zápas 3:1.

Štefan Chrtiansky st. (tréner SR): "Je to v nás. Momentálne sa herne trápime. Na to, aby sme si začali veriť, nám nestačilo ani jasné víťazstvo v prvom sete. Stačia dve-tri situácie, keď úplne stratíme sebavedomie a v útoku i obrane začneme hrať úplne zbrklo. Ťažko sa hodnotí takýto výkon... Žiaľ, pred zápasom sme prišli aj o libera Ondrušeka, ktorý má problémy s chrbtom.“

Aktuálna tabuľka A-skupiny:

1. Belgicko 3 3 0 9:2 8
2. Rakúsko 4 2 2 8:8 7
3. Slovensko 4 1 3 5:9 3
4. Dánsko 3 1 2 3:6 3 Zostávajúci štvrtkový program A-skupiny: Belgicko - Dánsko (od 19.30)