Na organovom festivale v Katedrále sv. Martina vystúpi G.Mercati

Siedmy ročník medzinárodného Katedrálneho organového festivalu v Bratislave (28. júla - 8. septembra) pokračuje vo štvrtok 18. augusta už štvrtým koncertom, ktorý bude v štýle Stylus fantasticus.
V Katedrále sv. Martina sa o 19.00 h predstaví taliansky organista Giulio Mercati. Medzi fantazijnými skladbami jeho programu nebude chýbať dielo významného nemeckého skladateľa Maxa Regera, ktorého 100. výročie úmrtia si kultúrna verejnosť pripomína v tomto roku. Hosť z Talianska uvedie aj skladby J. S. Bacha, D. Buxtehudeho a L.Vierneho.
Organista David di Fiore z USA, ktorý vymenil americký Seattle za Slovensko a v súčasnosti pôsobí ako organový pedagóg na Katolíckej univerzite v Ružomberku a chrámový organista v katedrále v Banskej Bystrici, bude mať koncert 25. augusta o 19.00 h. In modo virtuoso - to je typický spôsob jeho interpretačného prejavu, v ktorom uvedie diela J. S. Bacha, C. Francka, P. Ebena, L. Vierneho a ďalších majstrov.
Organista monumentálnej Bruselskej katedrály Xavier Deprez prinesie v čase predsedníctva Slovenska v Rade Európy na koncerte 1. septembra hudobný pozdrav zo sídla tejto dôležitej európskej organizácie. V jeho podaní zaznejú skladby J. S. Bacha, A. Mailly, J. Valacha a J. Jongena.
Festival v bratislavskej Katedrále sv. Martina uzavrie 8. septembra o 19.00 h významný španielsky organista Esteban Elizondo Iriarte programom unikátnych kompozícií španielskych skladateľov 19. a 20. storočia (J.A. de San Sebastian, N. Otaňo, T. de Elduayen, J.Guridi, J.Usandizaga a ďalší).
Už tradične k festivalu patrí aj Koncert v arcidiecéze. Tentoraz sa bude konať v nedeľu 11. septembra v Kostole sv. Margity v Zohore. Slovenskému publiku sa tam predstaví nemecký hráč na panovu flautu Helmut Hauskeller v sprievode slovenského organistu Stanislava Šurina.
Katedrálny organový festival v Bratislave vznikol v roku 2010 z iniciatívy organistu Šurina a už tradične je súčasťou Kultúrneho leta a Hradných slávností Bratislava. Záštitu nad ním prevzal bratislavský arcibiskup, metropolita Mons. Stanislav Zvolenský. Festival organizuje občianske združenie Tribus musicae a Bratislavská arcidiecéza v spolupráci s Bratislavským samosprávnym krajom a Bratislavským kultúrnym a informačným strediskom. Z verejných zdrojov ho podporil Fond na podporu umenia.
Informácie TASR poskytol Mgr.art Stanislav Šurin, organizátor festivalu.

Festival Rock pod Kameňom hlási zmenu miesta
Rock pod Kameňom, najväčší rockový festival na Slovensku, ktorý prebehne 26. až 28. júna, prichádza s novinkami.

Večerné bohoslužby na Zelený štvrtok pripomínajú Ježišovu Poslednú večeru
Katolíci, evanjelici a ďalší kresťania vstúpili Palmovou nedeľou, nazývanou aj ako Kvetná nedeľa (13. 4.), do Svätého týždňa.

Slnko v sieti: Najlepším hraným filmom sú Vlny, získali deväť cien
Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA) vyhlásila v stredu v Bratislave laureátov národnej filmovej ceny Slnko v sieti za rok 2024.

„Vzdávam sa“: Herečka Cate Blanchettová plánuje ukončiť hereckú kariéru
Oceňovaná austrálska herečka Cate Blanchettová oznámila, že sa „vzdáva“ herectva a plánuje ukončiť svoju hereckú kariéru, aby sa v živote mohla venovať iným veciam.

Novým generálnym riaditeľom SNG bude Juraj Králik
Novým generálnym riaditeľom Slovenskej národnej galérie bude od utorka (15. 4.) Juraj Králik.