Čo sa stane, keď prestaneme jesť pečivo?
Veľa ľudí, ktorí sa snažia zhodiť niekoľko kilogramov, vylučuje zo stravy pečivo. Čo sa ale v skutočnosti deje v našom organizme, ak je roky zvyknutý na konzumáciu chleba alebo rožkov?
Populárnou radou, aby sme pri snahe o chudnutie vynechávali pečivo, sa riadi mnoho ľudí. Ak ale čakáte, že telo sa pečiva ľahko vzdá, ste na omyle. Prečítajte si, čo sa bude v našom organizme diať.
Ubudne váha
Skutočne, prvá vec, ktorú zbadáte je, že vám takmer zázračne začne klesať váha. Žiaľ, takto sa nezbavíte tukov, ale iba váhy, ktorú tvorí prijaté množstvo tekutín. Sacharidy sa totiž v tele ukladajú vo forme glykogénu. A každý gram sacharidov súčasne ukladá troj až štvornásobok svojej hmotnosti vo vode. Akonáhle teda znížite príjem sacharidov (vylúčením pečiva), telo ich začne odoberať z iného zdroja – teda z vody v tele.
Sacharidy budú chýbať vášmu mozgu
Sacharidy sú zdrojom energie pre mozog. Ak drasticky znížite ich príjem, mozog bude žiť zo zásob glykogénu a keď sa zásoba vyčerpá, nemá odkiaľ čerpať. Telo potom načiera do tukových zásob, ktoré rozkladá a odčerpáva z nich ketóny.
Fyzickým výsledkom takéhoto procesu je ale zápach z úst a pocit sucha v ústach, nevoľnosť, problémy s koncentráciou, slabosť, závraty a pocit, akoby na vás „liezla“ chrípka. Telo si nakoniec zvykne čerpať z ketónov, ale tie by nemali byť primárnym a správnym zdrojom energie.
Čítajte: Starý chlieb nevyhadzujte! Ešte stále ho môžete kreatívne využiť
Vaše chute sa budú ťažšie krotiť
O rafinovaných sacharidoch je dobre známe, že vystrelia naše hladiny cukru v krvi poriadne vysoko a rýchlo a potom rovnako rýchlo aj klesnú. Lenže toto striedanie aktivuje tie centrá v mozgu, kde sa rodia naše závislosti. Preto máme pri poklese opäť chuť na ďalšiu dávku sacharidov.
Siahnite preto radšej po zložených sacharidoch, ktoré obsahujú aj veľa vlákniny a stabilizujte vašu hladinu cukru v krvi.
Čítajte: Ako si upiecť chlieb, ktorý je naozaj zdravý
Šance na rozvinutie srdcových chorôb a cukrovky sa môžu zvýšiť alebo znížiť
Záleží pritom, ktorý druh sacharidov vylúčite. Rafinované sacharidy zvyšujú hladinu kyseliny palmitolejovej, čím sa zvyšuje aj riziko vzniku srdcových ochorení a cukrovky II. typu. Zložené sacharidy naopak zlepšujú hladinu cholesterolu v krvi a tieto riziká znižujú. Voľba je teda jasná.
Môže vás prekvapiť zápcha
Od príjmu zložených sacharidov sa rozvíja aj náš príjem vlákniny. A práve táto látka spôsobuje pohyby čriev a bráni vzniku zápchy. Po vylúčení pečiva ale môžete mať problémy s pravidelnou stolicou.
Čítajte: Zdravotné výhody obilnín a chleba
Čakajte striedanie nálad
Od sacharidov je závislá produkcia serotonínu, nášho hormónu, ktorý stabilizuje a zlepšuje náladu. Nezáleží pritom, či sa vzdáte rafinovaných alebo zložených sacharidov – mozog trpí a vaša nálada kolíše.
Športovanie môže byť ťažšie
Sacharidy sú dôležitý zdroj energie pre telo a bez nich nezvláda záťaž. Čím menej sacharidov, tým menej energie. A bez energie tréningy a šport jednoducho nezvládnete.
Ak ste sa napriek tomu rozhodli pečivo vylúčiť zo stravy (alebo ho vylúčiť jednoducho musíte), odporúčame vám dopĺňať si sacharidy z iných zdrojov a najmä sa zamerať na príjem zložených sacharidov.
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.