Spôsobuje spálené jedlo rakovinu?
Pomerne veľa článkov a odborníkov tvrdí, že konzumácia spáleného jedla nám môže zvýšiť riziko rozvinutia rakoviny. Je táto hrozba reálna?
Keď ste na grilovačke a niekto vám ponúkne trochu spálený kúsok mäsa, príjmete alebo odmietnete? Všeobecne sa totiž tvrdí, že spálené jedlo spôsobuje rakovinu. Ako to ale v skutočnosti je?
Pri spálenom jedle nás ohrozuje látka, ktorá vzniká, keď sa jedlo pripravuje rýchlo – teda pri veľmi vysokej teplote. Táto látka sa nazýva akrylamid a je klasifikovaná ako toxín a potenciálny karcinogén. Prepojenie medzi konzumáciou spáleného jedla a rakoviny ale nie je až také jasné.
Odhalenie akrylamidu
Akrylamid ako nebezpečnú látku sa podarilo odhaliť vďaka väčšiemu stádu kráv, ktoré pili vodu kontaminovanú molekulami akrylamidu a následne mali zdravotné problémy. Niektoré z nich kolabovali alebo umreli.
Čítajte: Mäso a rakovina - fakty, ktoré boli zamlčané
Akrylamid sa ale neskôr začal objavovať aj v produktoch zo zemiakov, napríklad v hranolkách a tiež v káve. Postupne vedci prišli na to, že akrylamid sa objavuje najčastejšie v potravinách, ktoré majú vysoký obsah sacharidov, nie bielkovín a tiež v takých, ktoré boli zahriate nad teplotu 120°C.
Formuje sa ale aj pri fajčení tabakových výrobkov.
Akrylamid nenájdete vo varenom alebo surovom jedle.
Odborníci teda odporúčajú piecť suroviny tak, aby sa nespálili. Má to ale háčik – takto síce zabránite formácii akrylamidu, ale pri pečení na nízkych teplotách sa nezbavíte iných baktérií, takže vám hrozí otrava jedlom.
A čo spálené mäso?
Pri spálenom mäse ale nie je jediným problémom akrylamid. Ďalšie nebezpečné látky sú polycyklické aromatické uhľovodíky (PAU) a heterocyklické amíny (HCA). PAU sa tvorí zo štiav mäsa, ktoré kvapkajú do plameňov pri grilovaní a následne sa do mäsa dostávajú prostredníctvom výparov. HCA sa tvorí z chemických reakcií medzi molekulami aminokyselín a cukrov.
Čítajte: Čo sa deje s telom, keď prestaneme jesť mäso?
Pokusy na zvieratách ukázali, že vystavovanie sa vysokým dávkam týchto látok skutočne pôsobí karcinogénne. Zvieratá ale boli týmto látkam vystavované v omnoho väčšej miere, než sú ľudia pri občasnej konzumácii. Pre vedcov je teda ťažké jednoznačne určiť, koľko takýchto potravín a v akom čase by musel človek skutočne zjesť, aby mu hrozilo veľké riziko rozvinutia rakoviny práve v dôsledku konzumácie spáleného jedla.
Ak vás tieto zistenia znepokojujú, riziko znížite tak, že sa jednoducho vyhnete spálenému jedlu alebo ho budete konzumovať len minimálne. Ak je vaša strava vyvážená a jedlá, ktoré pravidelne konzumujete, neobsahujú akrylamid, nemáte sa čoho reálne obávať.
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.