Slováci sa cítia byť občanmi Únie viac ako ostatní
Slováci sa cítia byť občanmi Európskej únie (EÚ) viac ako obyvatelia iných štátov EÚ.
Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky Eurobarometer, ktorý sa uskutočnil v rámci 27 členských krajín EÚ a šiestich kandidátskych krajín (Chorvátsko, Čierna Hora, Bývalá juhoslovanská republika Macedónsko, Srbsko, Island a Turecko) od 3. do 18. novembra 2012.
Väčšina Slovákov pozná svoje práva
Na Slovensku prieskum uskutočnila spoločnosť TNS Slovakia na vzorke tisíc respondentov. Výsledky prieskumu v piatok prezentovali na Zastúpení Európskej komisie (EK) v SR.
Väčšina Slovákov (52 percent) je presvedčených, že pozná svoje práva ako občana EÚ. V európskom priemere je to menšina, iba 45 percent občanov, v Česku dokonca iba 40 percent. Až 76 percent slovenských občanov by chcelo vedieť viac o svojich právach ako občana EÚ, v európskom priemere takýto záujem prejavuje 62 percent občanov.
"Občianstvo EÚ oslavuje tento rok svoje 20. narodeniny. Bolo zavedené Maastrichtskou zmluvou v roku 1993 a dopĺňa národné občianstvo," vysvetlil Dušan Chrenek z EK na Slovensku.
Občan EÚ má podľa neho právo na voľný pohyb a slobodu usadiť sa kdekoľvek v EÚ, hlasovať a byť volený v miestnych voľbách a voľbách do Európskeho parlamentu v mieste bydliska, právo na konzulárnu ochranu v zahraničí a právo obrátiť sa na inštitúcie EÚ.
Slováci berú Európsku úniu pragmaticky
Chrenek si myslí, že hoci väčšina Slovákov vie, že môžu voľne cestovať či pracovať v zahraničí, menej už vedia o svojich spotrebiteľských právach či o tom, ako aktívne využívať svoje euroobčianstvo.
"Slováci sa na EÚ pozerajú dosť pragmaticky, zaujímajú sa hlavne o oblasti, ktoré im prinášajú priamy prospech," poznamenal ďalej Chrenek.
Prieskum ukázal, že nás zaujíma najmä voľný pohyb v rámci EÚ, možnosť pracovať a študovať v zahraničí či získať tam zdravotnú starostlivosť. Ako občania SR tak aj občania všetkých členských štátov EÚ považujú za najpozitívnejší výsledok EÚ voľný pohyb ľudí, tovarov a služieb. Kým v celoeurópskom priemere je to iba tesne nadpolovičná väčšina občanov (52 percent), na Slovensku je to až 72 percent občanov. Za pozitívny výsledok považujú Slováci aj mier v Európe (43 percent) či spoločnú menu euro (35 percent).
Požiar bytu v Prievidzi si vyžiadal štyroch zranených, 30 ľudí evakuovali
Požiar bytu v pondelok ráno na Ulici M. Rázusa v Prievidzi si vyžiadal zranenie štyroch ľudí, z bytového domu museli evakuovať 30 osôb.
Vianočné menu môže byť chutné aj zdravé, treba si ho vopred naplánovať
Štedrovečerné menu môže byť chutné a zdravé zároveň. Treba si ho vopred dobre naplánovať a nákupy potravín voliť primerane.
M. Šimkovičová: O Rade STVR musia rozhodnúť poslanci
Z legislatívnych úprav, ktoré v rámci mediálnych zákonov v končiacom sa roku schválila Národná rada SR, zvýrazňuje ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová zákon o STVR.
Prezident: Slovensku želám pred sviatkami pokoj, ale aj úsmev
Vianočné sviatky sú príležitosťou trochu sa stíšiť a stráviť čas so svojimi blízkymi, rozprávať sa s nimi.
Fico hovoril s Putinom o Ukrajine i vzťahoch s Ruskom, ktoré chce štandardizovať
Predseda vlády SR Robert Fico sa v nedeľu v Moskve pracovne stretol s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.