Bývalý prezident USA Bill Clinton bude mať 70 rokov
- 8:20 19.08.2016
- Hope/Bratislava

Clinton sa narodil 19. augusta 1946 ako William Jefferson Blythe III v meste Hope v štáte Arkansas v USA. V mladosti mal dva záujmy: hudbu, ovláda hru na tenorsaxofón, a politiku.
Clinton sa narodil 19. augusta 1946 ako William Jefferson Blythe III v meste Hope v štáte Arkansas v USA. V mladosti mal dva záujmy: hudbu (ovláda hru na tenorsaxofón) a politiku. Absolvoval Georgetownskú univerzitu, univerzitu v Oxforde (University College, Oxford) a právnickú fakultu Yaleovej univerzity. Na Yaleovej univerzite sa zoznámil s Hillary Rodhamovou, svojou budúcou manželkou.

Ako člen Národnej asociácie guvernérov pomáhal zakladať Radu demokratického vedenia, zoskupenie demokratov usilujúce sa nanovo definovať politiku Demokratickej strany.
Kandidátom na funkciu prezidenta USA za Demokratickú stranu sa stal v júli roku 1992 a 3. novembra 1992 ho zvolili za 42. prezidenta USA. Vo veku 46 rokov sa stal v tom čase tretím najmladším prezidentom v dejinách USA.
Verejná mienka sa však od sebaistého mladého prezidenta začala odkláňať. Až prvé úspechy - presadenie dohody o Severoamerickej zóne voľného obchodu (NAFTA) a prijatie zákona o čiastočnej regulácii strelných zbraní – vylepšili Clintonov obraz v očiach jeho voličov. Prvú vážnu politickú katastrofu prinieslo odmietnutie reformy zdravotnej starostlivosti (navrhla ju jeho manželka Hillary Clintonová), neskôr prepadol v Kongrese i jeho návrh na reformu sociálneho zabezpečenia. Najničivejším škandálom z tohto obdobia bolo obvinenie Clintona zo zneužitia politickej moci v období vykonávania úradu guvernéra. Tieto politické nezdary viedli napokon k tomu, že vo voľbách do Kongresu v roku 1994 zvíťazila Republikánska strana. Neskôr však práve republikáni, ktorí presadili pre sociálne slabšie vrstvy obyvateľstva neúnosné zákony v oblasti zdravotníctva a životného prostredia, prispeli 3. novembra 1996 k znovuzvoleniu Clintona za hlavu štátu na druhé funkčné obdobie.

Z Clintona sa stal uznávaný svetový politik aj vďaka jeho neskorším úspechom, ku ktorým patria zníženie inflácie a nezamestnanosti, rast exportu a výsledky zahraničnej politiky. Za sprostredkovateľské úsilie o mier v Bosne bol v januári 1998 navrhnutý na Nobelovu cenu mieru.


Výsledky vyšetrovania tejto aféry viedli k návrhu na odvolanie Clintona. Jeho záchrana prišla v podobe amerického Senátu, ktorý ho vo februári 1999 odmietol zbaviť funkcie hlavy štátu. Druhé funkčné obdobie prezidenta Billa Clintona sa skončilo v januári 2001. Na tomto poste ho 20. januára 2001 vystriedal republikán George Walker Bush.
Od opustenia prezidentskej funkcie sa Clinton venuje práci vo svojich nadáciách Clinton Foundation a Clinton Global Initiative. V novembri 2004 otvoril v arkansaskom Little Rocku prezidentské centrum nesúce jeho meno. V roku 2013 mu 44. prezident USA Barack Obama udelil najvyššie civilné vyznamenanie - Prezidentskú medailu slobody USA.
V júli 2016 Clinton vystúpil s prejavom v americkej Filadelfii na zjazde Demokratickej strany, na ktorom delegáti potvrdili bývalú americkú ministerku zahraničných vecí Hillary Clintonovú, jeho manželku od roku 1975, ako prezidentskú kandidátku strany v nadchádzajúcich novembrových voľbách.

Trump žiada Najvyšší súd USA o schválenie zákazu transrodových osôb v armáde
Administratíva Donalda Trumpa požiadala Najvyšší súd USA, aby povolil zákaz služby transrodových osôb v armáde, kým prebiehajú súdne procesy s námietkami proti tomuto opatreniu.

So zosnulým pápežom Františkom sa doteraz prišlo rozlúčiť 90.000 ľudí
Od stredajšieho dopoludnia do štvrtkového večera prišlo vzdať úctu zosnulému pápežovi Františkovi už 90.000 veriacich.

Zdravotný stav brazílskeho exprezidenta Bolsonara sa podľa jeho lekárov zhoršil
Zdravotný stav niekdajšieho brazílskeho prezidenta Jaira Bolsonara sa takmer dva týždne po poslednej operácii čriev zhoršil, uviedli vo štvrtok jeho lekári.

Macron ocenil odvahu učiteľov, ktorí zastavili študenta útočiaceho nožom v škole
Francúzsky prezident Emmanuel Macron vo štvrtok ocenil odvahu učiteľov, ktorí sa postavili žiakovi útočiacemu nožom v súkromnej katolíckej strednej škole vo francúzskom meste Nantes.

Duda: Mier na Ukrajine zabezpečia iba ústupky na oboch stranách
Dosiahnutie mieru medzi Ruskom a Ukrajinou si bude vyžadovať kompromisy a teda istú nespokojnosť s výsledkom vojny na oboch stranách, uviedol poľský prezident Andrzej Duda.