• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 22.12.2024Meniny má Adela
Bratislava

Ochranári varujú pred zákonom o ochrane prírody a krajiny

  • 15:04 21.06.2013
  • BRATISLAVA
Ochranári varujú pred zákonom o ochrane prírody a krajiny

Ochranárske združenia žiadajú stiahnutie novely zákona o ochrane prírody a krajiny a prípravu novej legislatívy, varujú pred jej negatívnym dopadom.

Minulý týždeň doručili na ministerstvo životného prostredia hromadnú pripomienku s niekoľkými tisíckami podpisov, pričom dnes sa počet ľudí, ktorí pripomienku podporili, pomaly blíži k číslu 10-tisíc.

Agentúru SITA o tom informoval Ján Gúgh z organizácie SOS/BirdLife Slovensko. „Ak by navrhovaná novela prešla, bola by to veľmi zlá správa pre ochranu prírody na Slovensku na dlhé roky,“ uviedol Juraj Lukáč z Lesoochranárskeho zoskupenia VLK.

Problémom však nie sú podľa neho len rozpory s európskou a národnou legislatívou, ale aj mnohé nedomyslené ustanovenia. „Hrozí tak napríklad blokovanie vyhlasovania súkromných chránených území alebo dokonca ich rušenie napriek tomu, že tieto sú dnes najmenej konfliktným bodom ochrany prírody,“ vysvetlil. Súkromným vlastníkom sa tak umožní lesy rúbať vo väčšej miere ako doteraz, ale chrániť lesy v podobe súkromných chránených území už nie. „Vláda sa tak úplne jasne postavila na stranu ťažobných spoločností proti slovenskej prírode,“ dodal Lukáč.
Novela oslabí ochranu prírody

Rezort životného prostredia organizoval pred mesiacom verejné prerokovanie návrhu novely zákona o ochrane prírody a krajiny.

Ochranárske združenia na tomto stretnutí upozorňovali na nedopracovanosť návrhu, jeho viaceré rozpory s európskou a národnou legislatívou a žiadali výrazné prepracovanie návrhu.

Ministerstvo však napriek upozorneniam ochranárskych združení tento zákon podľa Jána Gúgha posunulo ďalej do legislatívneho procesu, a to aj s mnohými závažnými nedostatkami, na ktoré združenia upozorňovali.

Navrhnutý zákon tak v mnohých ohľadoch oslabí ochranu prírody alebo ju dokonca môže zmariť. „Dobré znenie zákona je pritom veľmi dôležité pre zachovanie prírodných hodnôt Slovenska, keďže od tohto zákona sa odvíja napríklad režim vo všetkých chránených územiach alebo režim ochrany druhov,“ poznamenal pre agentúru SITA.

Navrhovaná novela nerieši žiadny zo zásadných systémových problémov ochrany prírody. „Neprispeje k lepšej a cielenejšej ochrane, nevytvára predpoklady na jej podstatne väčšiu nezávislosť od politikov a verejných zdrojov, neodbúrava zbytočnú byrokraciu ani neumožňuje podstatnejšie zlepšiť jej vnímanie verejnosťou a samosprávami,“ priblížil Marián Jasík zo združenia Prales. Ochranári, užívatelia pozemkov, vlastníci a ďalší zainteresovaní už dlhodobo podľa neho poukazujú na to, že súčasný systém ochrany je potrebné sprehľadniť a zjednodušiť.
Komplikovanosť a rozpory

Zákon pritom nielenže neprináša také zmeny, ktoré by ochranu prírody sprehľadnili a zefektívnili, ale množstvom navrhnutých úprav ďalej sťaží možnosť ochranu prírody uplatniť. Navrhnutá novela má stodvadsať novelizačných bodov, kým súčasný zákon má stopäť paragrafov.

„Úplne chýbajú vykonávacie predpisy, čo znemožní praktickú vykonateľnosť aj tých pár pozitívnych zmien, ako napríklad sprievodcovskú činnosť v chránených územiach alebo realizáciu revitalizačných opatrení ukladaných tým, čo ničia prírodu,“ doplnil.

Komplikovanosť a rozpory navrhovanej novely však nie sú jediný a najdôležitejší problém pripravovanej legislatívy.

Novela vo viacerých prípadoch podľa Jozefa Ridzoňa z SOS/BirdLife Slovensko oslabuje ochranu prírody. „Takým prípadom je napríklad výrub drevín, u ktorých nebude potrebné povolenie na výrub stromov s dvakrát väčším obvodom ako doteraz. Pritom už dnes sa ľudia sťažujú na rýchly úbytok vetrolamov, stromov na poliach a lúkach a popri vodných tokoch, ktorých úbytok pociťujú nielen ľudia, ale aj zvieratá v týchto horúcich dňoch obzvlášť ťažko, nehovoriac o úbytku hniezdísk vtáctva,“ dodal. Význam zachovania stromov a krovín na poliach je pritom dôležitý nielen ako úkryt pre živočíchy, ale aj ako jedno z opatrení na zadržiavanie vody v krajine.

Už dnes slabá ochrana drevín spôsobuje úbytok viacerých druhov vtáctva. „V prípade ďalšieho uvoľnenia ochrany sa obávame o osud niektorých vzácnych druhov dravcov, z ktorých mnohé využívajú na hniezdenie aj vetrolamy, ako sú napríklad orol kráľovský alebo sokol červenonohý,“ vysvetlila Lucia Deutschová zo združenia Ochrana dravcov na Slovensku. Zároveň dodala, že u niektorých druhov dravcov je veľká časť európskej populácie skoncentrovaná práve na Slovensku. „Sme tak za ich ochranu priamo zodpovední,“ doplnila pre agentúru SITA.

Legislatívny proces v prípade tejto novely sa stále vyvíja, informoval agentúru SITA hovorca ministerstva životného prostredia Maroš Stano. Pripomienkové konanie k novele sa skončilo len nedávno a pokračuje rozporovými konaniami, kde existuje priestor na diskusiu.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
V nedeľu treba počítať s víchricou, pozor najmä v týchto oblastiach

V nedeľu treba počítať s víchricou, pozor najmä v týchto oblastiach

VČERA - 18:55Domáce

Meteorológovia vydali pre viaceré okresy výstrahy prvého a druhého stupňa.

Zlodeji ukradli auto kuriérovi s tovarom za asi 45.000 eur

Zlodeji ukradli auto kuriérovi s tovarom za asi 45.000 eur

VČERA - 18:14Domáce

Vyšetrovateľ spracoval návrh na väzobné stíhanie obvinených.

Vlak na železničnom priecestí vrazil do auta

Vlak na železničnom priecestí vrazil do auta

VČERA - 16:50Domáce

V aute sa nachádzali dve osoby.

Pátranie po mladíkovi sa skončilo tragicky

Pátranie po mladíkovi sa skončilo tragicky

VČERA - 15:58Domáce

Polícia ukončila pátranie po 19-ročnom Bogdanovi, zúčastnili sa ho aj dobrovoľníci.

Boli medzi obeťami v Nemecku aj Slováci? Ministerstvo informuje

Boli medzi obeťami v Nemecku aj Slováci? Ministerstvo informuje

VČERA - 15:53Domáce

Slovenský zastupiteľský úrad v Berlíne je v kontakte s nemeckými zložkami.