• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 8.2.2025Meniny má Zoja
Bratislava

Pred 70 rokmi popravili kontroverzného politika Vojtecha Tuku

  • 7:30 20.08.2016
  • Bratislava
Pred 70 rokmi popravili kontroverzného politika Vojtecha Tuku

Vojtech Tuka bol popredným predstaviteľom radikálneho pronacistického krídla Hlinkovej slovenskej ľudovej strany a jedným z organizátorov odvlečenia slovenských Židov do koncentračných táborov.

Vojtech Tuka bol popredným predstaviteľom radikálneho pronacistického krídla Hlinkovej slovenskej ľudovej strany (HSĽS) a jedným z organizátorov odvlečenia slovenských Židov do koncentračných táborov. Popravili ho pred 70 rokmi 20. augusta.

Vojtech Tuka sa narodil 4. júla 1880 v Štiavnických Baniach. Vyštudoval právo v Pešti (dnes Budapešť, Maďarsko), neskôr vo francúzskej metropole Paríž a v nemeckom Berlíne. Po zrušení Alžbetínskej univerzity v Bratislave, kde prednášal štátne a medzinárodné právo, sa uchádzal o profesorské miesto na Právnickej fakulte Univerzity Komenského (UK). Jeho žiadosť však bola odmietnutá. Začal sa preto orientovať na politickú činnosť, vstúpil do HSĽS, kde organizoval rodoobranu.

V rokoch 1925-1929 pôsobil ako poslanec Národného zhromaždenia Československej republiky (NZ ČSR) v Prahe, viedol otvorenú kampaň proti integrite ČSR. V roku 1929 bol zatknutý a odsúdený za vlastizradu a špionáž v prospech Maďarska na 15 rokov väzenia. Po prepustení na slobodu 7. októbra 1938 sa čoskoro stal vedúcou osobnosťou radikálneho profašistického krídla HSĽS a jedným z hlavných kandidátov na predsedu strany. Hitlerovu podporu pre samostatnosť Slovenska získal 12. februára 1939.

Príchod Dr. Jozefa Tisu a spol. do Bratislavy 29. októbra 1945. Foto: TASR - J. Teslík

Po vyhlásení samostatnej vojnovej Slovenskej republike 14. marca 1939 sa Vojtech Tuka stal zástupcom predsedu vlády. Po voľbe Jozefa Tisa za prezidenta štátu sa Tuka 27. októbra 1939 stal predsedom vlády. Po tzv. salzburských rokovaniach v júli 1940 došlo k posilneniu profašistického Tukovho krídla v slovenskej politike.

Koncom roka 1940 pripravoval Tuka odstránenie Jozefa Tisa z politického života jeho menovaním za biskupa. Hlavou štátu sa mal stať práve Vojtech Tuka, predsedom vlády umiernený Karol Sidor. V januári 1941 Tiso obvinil Tuku z príprav prevratu. Od roku 1941 sa Tuka sústredil na zahraničnú politiku a židovskú otázku. Bol jedným z iniciátorov vypracovania a prijatia Vládneho nariadenia o právnom postavení Židov, na ktorého základe bola väčšina slovenských Židov odvlečená mimo územia krajiny. Tieto a iné kauzy postupne dostali Tuku do čoraz väčšej osobnej i politickej izolácie.
Na archívnej snímke z 30. septembra 1946 nacistickí pohlavári počúvajú časti verdiktu v Jusičnom paláci v Norimbergu počas Norimberského procesu. Sediaci v lavici v prednom rade - zľava - s čiernymi okuliarmi Hermann Göring, Rudolf Hess, Joachim von Ribbentrop , Wilhelm Keitel, Ernest Kaltenbrunner, Alfred Rosenberg , s čiernymi okuliarmi Erich Raeder, Wilhelm Frick, Julius Streicher a Walter Funk. Zadný rad - zľava - Karl Doenitz , Constantin von Neurath , s čiernymi okuliarmi Baldur von Schirach , Fritz Sauckel , Alfred Jodl , Franz von Papen , Arthur Seyss-Inquart a Albert Speer. Foto: TASR AP
V roku 1943 druhá mozgová príhoda výrazne zhoršila jeho zdravotný stav. V decembri 1943 sa vzdal funkcie podpredsedu strany a v januári 1944 súhlasil s odstúpením z funkcie predsedu vlády. Nemecký minister zahraničných vecí Joachim von Ribbentrop presadzoval jeho zotrvanie vo funkcii napriek zdravotnému stavu. Tuka podal 5. septembra 1944 demisiu svojej vlády a aktívneho politického života sa ďalej nezúčastňoval.

V období druhej svetovej vojny v čase príchodu sovietskych jednotiek na územie Slovenska ťažko chorý Tuka spolu s manželkou Boženou emigroval do Rakúska, kde bol po kapitulácii Nemecka zajatý spojeneckými vojskami a vydaný česko-slovenským orgánom. V roku 1946 bol pre svoju aktívnu pronemeckú politiku a účasť na vyhladzovaní Židov v období rokov 1939-1944 odsúdený Národným súdom v Bratislave na trest smrti. Dňa 20. augusta 1946 bol Vojtech Tuka popravený obesením.

Vojtech Tuka bol držiteľom viacerých vyznamenaní: Veľkokríž radu Nemeckého orla, Veľkokríž bulharského radu sv. Alexandra, Veľkokríž Rumunskej hviezdy, Veľkokríž talianskeho radu sv. Mauricia a Lazara.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
MV: Tvrdenia Poľska o náraste nelegálnych migrantov zo SR nie sú ničím podložené

MV: Tvrdenia Poľska o náraste nelegálnych migrantov zo SR nie sú ničím podložené

DNES - 5:57Domáce

Signály poľského premiéra Donalda Tuska o náraste nelegálnych migrantov bez práva na azyl zo SR na územie Poľskej republiky nie sú podľa Ministerstva vnútra SR ničím podložené.

Verejné zhromaždenia po Slovensku mali pokojný priebeh

Verejné zhromaždenia po Slovensku mali pokojný priebeh

VČERA - 21:59Domáce

Piatkové verejné zhromaždenia po celom Slovensku mali pokojný a bezpečný priebeh.

Exministra Mariána Janušeka prepustili do domáceho väzenia

Exministra Mariána Janušeka prepustili do domáceho väzenia

VČERA - 19:59Domáce

Rozhodol o tom v piatok Okresný súd Trenčín. Vyplýva to z informácií, ktoré poskytol hovorca Krajského súdu v Trenčíne Roman Tarabus.

SHMÚ vydal výstrahu pred počasím, platí celý víkend

SHMÚ vydal výstrahu pred počasím, platí celý víkend

VČERA - 18:58Domáce

V niektorých okresoch hrozí od piatka večera silnejší vietor.

Únia miest Slovenska: MŽP SR ignoruje povolením výstavby elektrárne legitímne obavy obyvateľov

Únia miest Slovenska: MŽP SR ignoruje povolením výstavby elektrárne legitímne obavy obyvateľov

VČERA - 18:07Domáce

Únia miest Slovenska vyjadrila podporu primátorom a starostom regiónu Podpoľania.