Hendikepovaní ľudia spoznajú najkrutejšie miesta 2. svetovej vojny
Oficiálnu záštitu nad projektom prevzal minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Peter Plavčan.
V plynových komorách vyhladzovacích táborov vytvorených nacistickým Nemeckom počas 2. svetovej vojny medzi prvými skončili deti, ľudia nad 60 rokov a zdravotne postihnutí. "Dnes žije na Slovensku približne rovnaký počet hendikepovaných ľudí, koľko ich skončilo v plynových komorách počas vojny. Podľa oficiálnych odhadov ich tam do konca vojny skončilo vyše 250.000," priblížila pre TASR bývala investigatívna novinárka Monika Ščevovichová, ktorá po ťažkej autonehode skončila na invalidnom vozíku.
Práve ona dostala nápad zrealizovať tento pilotný projekt s názvom Poznaj svoju minulosť a nezabudni, ktorý organizuje spolu s Národným ústavom celoživotného vzdelávania. Na hendikepovaných v Poľsku čaká špecifická prehliadka, určená práve zdravotne postihnutým ľuďom. Vďaka tomu budú mať podľa Ščevovichovej možnosť konfrontovať samých seba s historickými faktami a reáliami, ktorých sa budú môcť aj fyzicky dotknúť.
"Pokladáme za povinnosť po 71 rokoch od skončenia najstrašnejšej vojny v histórii poukazovať na fakt, ako málo stačí k rozpútaniu takej hrôzy, ktorá mala za následok desiatky miliónov obetí," uviedol spoluautor myšlienky projektu Martin Bernadič. Ako tvrdí, aj komunita mladých telesne postihnutých ľudí svojim nezáujmom o politické dianie na Slovensku môže za to, že desiatky rokov po skončení 2. svetovej vojny sedia v laviciach Národnej rady SR ľudia, ktorí sa netaja sympatiami k prezidentovi fašistického Slovenského štátu Jozefovi Tisovi. "Bez hanby popierajú holokaust, nosia gardistické uniformy a zdravia sa gardistickým pozdravom. Viacerí o Adolfovi Hitlerovi verejne prehlasujú, že bol veľmi schopný manažér," povedal Bernadič.
Súčasťou realizácie projektu je aj overovanie historických faktov s dokumentáciou existujúcich občianskych združení, záujmových spolkov a spoločností, ktoré sa zaoberajú týmto obdobím 2. svetovej vojny. "Získané informácie nám potvrdili, že v súčasnosti pravdepodobne už neexistuje overiteľná informácia o preživších zdravotne postihnutých," uviedla Ščevovichová.
Oficiálnu záštitu nad projektom prevzal minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Peter Plavčan, Poľský inštitút v Bratislave a Generálny konzul SR v Krakowe Ivan Škorupa. Hendikepovaní chcú návštevou Poľska prezentovať aj značku Good Idea Slovakia a predsedníctvo Slovenska v Rade EÚ – SK PRES.
V niektorých okresoch západného Slovenska môže byť silnejší vietor
V niektorých okresoch západného Slovenska treba naďalej počítať so silnejším vetrom.
Tragédia na cestách: 65-ročný vodič podľahol zraneniam po zrážke s Audi
Včera sa na cestách č. III/2106 a III/2114 v katastri obce Rajecké Teplice v okrese Žilina odohrala tragická dopravná nehoda.
MV: Tvrdenia Poľska o náraste nelegálnych migrantov zo SR nie sú ničím podložené
Signály poľského premiéra Donalda Tuska o náraste nelegálnych migrantov bez práva na azyl zo SR na územie Poľskej republiky nie sú podľa Ministerstva vnútra SR ničím podložené.
Verejné zhromaždenia po Slovensku mali pokojný priebeh
Piatkové verejné zhromaždenia po celom Slovensku mali pokojný a bezpečný priebeh.
Exministra Mariána Janušeka prepustili do domáceho väzenia
Rozhodol o tom v piatok Okresný súd Trenčín. Vyplýva to z informácií, ktoré poskytol hovorca Krajského súdu v Trenčíne Roman Tarabus.