Opozícia chce zriadiť Rada pre integritu policajného zboru
Malo by ísť o nezávislý orgán zložený zo siedmich členov, ktorý bude disponovať aj potrebnými kompetenciami.
Zriadenie rady navrhujú opoziční poslanci Miroslav Beblavý, Katarína Macháčková, Simona Petrík (všetci nezaradení) a Viera Dubačová (OĽaNO-NOVA) v novele zákona o Policajnom zbore. "Cieľom je vytvoriť podmienky pre ochranu integrity policajného zboru, ako aj postupu prokurátorov najmä v trestnoprávnych veciach," vysvetľujú predkladatelia. Zmenou chcú pomôcť posilneniu dôvery verejnosti v nestranné fungovanie základných zložiek štátu.
Rada by mala mať viaceré právomoci. Okrem iného by napríklad mohla prešetrovať skončenie služobného pomeru policajta. Policajti by sa na radu mohli obracať zvlášť v prípadoch, keď sú presvedčení, že sú postihovaní kvôli ich postupu vo vyšetrovaní. "Návrhom sa tiež explicitne posilňuje procesná samostatnosť pri vyšetrovaní," píšu poslanci v dôvodovej správe k návrhu zákona.
Do rady by mohli členov navrhnúť ministerstvo vnútra, verejný ochranca práv, Najvyšší kontrolný úrad SR, Rada vlády SR pre mimovládne neziskové organizácie a odborové orgány vystupujúce na ochranu práv a oprávnených záujmov policajtov. Dvoch členov by mohli navrhovať parlamentné politické strany. Po jednom členovi by mala koalícia aj opozícia.
"Takéto zloženie novovzniknutého orgánu výrazne zníži priestor pre jednostranné rozhodovanie v závažných veciach týkajúcich sa policajtov," myslia si predkladatelia návrhu novely zákona.
Zmeny by sa mali dotknúť aj prokurátorov. Pre nich však poslanci nenavrhujú novú radu, keďže majú Radu prokurátorov. Chcú však, aby aj Rada prokurátorov mohla "vyhlásiť pokyn, príkaz alebo úlohu uloženú prokurátorovi nadriadeným prokurátorom za neplatné, ak zistí, že sa svojim obsahom alebo účelom priečia zákonným povinnostiam prokurátora, alebo ich obchádzajú".
Policajti aj prokurátori by podľa navrhovanej novely mali zároveň dostávať prípady náhodným výberom pomocou technických prostriedkov a programových prostriedkov. Mali by sa tiež rozšíriť okruhu zverejňovaných informácií. A to o rozkazy, nariadenia, príkazy alebo pokyny ukladané policajtom a prokurátorom vo vyšetrovaných veciach do 30 dní od skončenia prípravného konania.
Účinnosť novely navrhujú poslanci na 1. januára 2017. O zmenách by mala Národná rada SR rokovať na svojom septembrovom zasadnutí.
Tragédia na cestách: 65-ročný vodič podľahol zraneniam po zrážke s Audi
Včera sa na cestách č. III/2106 a III/2114 v katastri obce Rajecké Teplice v okrese Žilina odohrala tragická dopravná nehoda.
MV: Tvrdenia Poľska o náraste nelegálnych migrantov zo SR nie sú ničím podložené
Signály poľského premiéra Donalda Tuska o náraste nelegálnych migrantov bez práva na azyl zo SR na územie Poľskej republiky nie sú podľa Ministerstva vnútra SR ničím podložené.
Verejné zhromaždenia po Slovensku mali pokojný priebeh
Piatkové verejné zhromaždenia po celom Slovensku mali pokojný a bezpečný priebeh.
Exministra Mariána Janušeka prepustili do domáceho väzenia
Rozhodol o tom v piatok Okresný súd Trenčín. Vyplýva to z informácií, ktoré poskytol hovorca Krajského súdu v Trenčíne Roman Tarabus.
SHMÚ vydal výstrahu pred počasím, platí celý víkend
V niektorých okresoch hrozí od piatka večera silnejší vietor.