Liečivé pramene v Nimnici takmer zastavili výstavbu Nosickej priehrady
Uznesením vlády z roku 1969 bola Nimnica vyhlásená kúpeľným miestom a určili sa ochranné pásma vodných zdrojov.
Ako TASR informoval technický námestník Kúpeľov Nimnica Tibor Šesták, počas výstavby priehradného múru Nosickej priehrady v roku 1953 vytryskol z hĺbky 67 metrov prameň, ktorý takmer zastavil výstavbu Nosickej priehrady. Voda sa správala agresívne voči betónu i železu, a tak museli stavbu priehradného múru na čas prerušiť. Preinvestovalo sa však už mnoho peňazí, takže sa urobil nový geologický prieskum do hĺbky až 150 metrov a rozhodlo sa, že v stavbe sa bude pokračovať. Pre agresívnu vodu museli odizolovať podložie pod priehradným múrom špeciálnou hmotou. Až na túto membránu sa zakladala stavba.
„Zachované vrty minerálnej vody po laboratórnych rozboroch vykazovali vysokú mineralizáciu, svojho času najvyššiu v republike. To podnietilo vznik myšlienky na jej kúpeľné využitie. Po neúnavnej snahe doktora Jozefa Vajdu sa rozhodlo využiť pramene na liečenie dýchacích a zažívacích ťažkostí a chorôb z povolania postihujúcich dýchacie a tráviace cesty,“ uviedol Šesták.
Ako dodal, kúpele využívajúce túto vodu vznikli 1. apríla 1959 ako liečebňa Trenčianskych Teplíc. Prví hostia prišli do kúpeľov 1. septembra 1959. Postupne obsadili pôvodných 60 postelí, aby si tu liečili choroby tráviaceho ústrojenstva, choroby z poruchy látkovej premeny a žliaz s vnútornou sekréciou, netuberkulózne choroby dýchacích ciest, choroby z povolania (následky poškodenia dýchacích ciest leptavými parami, plynmi a dráždivými prachmi), choroby obehového a pohybového ústrojenstva, onkologické a gynekologické choroby.
Uznesením vlády z roku 1969 bola Nimnica vyhlásená kúpeľným miestom a určili sa ochranné pásma vodných zdrojov. Súčasná kapacita Kúpeľov Nimnica je 390 postelí, ročne tu absolvuje kúpeľnú liečbu ústavnou alebo ambulantnou formou viac ako 5000 hostí.
Nimnická voda je stredne mineralizovaná, hydrogénuhličitanová-sodno-vápenato-horečnatá, hypotonická a studená. Obsahuje sodík, draslík, horčík, železo, vápnik, chlór, jód a voľný oxid uhličitý. Blahodarné účinky minerálnej vody v kombinácii s priaznivými klimatickými podmienkami, klasickými aj špeciálnymi kúpeľnými procedúrami a príjemným prostredím pomáhajú pri liečení chorôb tráviaceho ústrojenstva, dýchacích ciest i chorôb z povolania, postihujúce tráviace a dýchacie cesty, chorôb obehového ústrojenstva, poruchy látkovej premeny (obezita, diabetes) a žliaz s vnútornou sekréciou, chorôb pohybového ústrojenstva a nervových, gynekologických a onkologických chorôb.
Na D1 v smere do Trnavy blokuje odpojený kontajner dva jazdné pruhy
Polícia upozorňuje vodičov na aktuálne dopravné obmedzenie na diaľnici D1 v smere do Trnavy.
V niektorých okresoch západného Slovenska môže byť silnejší vietor
V niektorých okresoch západného Slovenska treba naďalej počítať so silnejším vetrom.
Tragédia na cestách: 65-ročný vodič podľahol zraneniam po zrážke s Audi
Včera sa na cestách č. III/2106 a III/2114 v katastri obce Rajecké Teplice v okrese Žilina odohrala tragická dopravná nehoda.
MV: Tvrdenia Poľska o náraste nelegálnych migrantov zo SR nie sú ničím podložené
Signály poľského premiéra Donalda Tuska o náraste nelegálnych migrantov bez práva na azyl zo SR na územie Poľskej republiky nie sú podľa Ministerstva vnútra SR ničím podložené.
Verejné zhromaždenia po Slovensku mali pokojný priebeh
Piatkové verejné zhromaždenia po celom Slovensku mali pokojný a bezpečný priebeh.