Prezident tvrdí, že násilie pre rodovú identitu nezľahčuje
Prezident republiky svojím rozhodnutím o vrátení novely Trestného zákona nebagatelizuje násilie páchané na základe rodovej identity, píše sa v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytol hovorca hlavy štátu Marek Trubač.
Iniciatíva Inakosť a Queer Leaders Forum však v kritike spomenuli aj útoky na základe sexuálnej orientácie, tie sa však v stanovisku od Trubača nespomínajú.
Prezident vrátil do parlamentu novelu Trestného zákona preto, že nesúhlasil s rozšírením osobitných motívov o sexuálnu orientáciu. Vo svojom oficiálnom odôvodnení tvrdí, že v prípade ochrany práv menšín je potrebné prijatie vhodnej právnej úpravy, a to aj prostriedkami trestného práva. "Na druhej strane však zvýraznenie ochrany určitej spoločenskej skupiny a jej príslušníkov nemôže neprimerane spôsobovať absenciu ochrany iných spoločenských skupín a ich príslušníkov, či už je to z dôvodu spáchania trestného činu z nenávisti, napríklad k určitému náboženstvu, presvedčeniu, pôvodu rodu, ktoré neboli spáchané verejne," citovali mimovládky prezidenta.
Prezident však podľa ich názoru nevysvetľuje, ako presne k náhlej neprítomnosti, či strate ochrany iných skupín dôjde. Dodávajú, že Gašparovič svojimi tvrdeniami podporuje ochranu ľudí voči násiliu na základe jedného typu osobitných motívov, ale v prípade sexuálnej orientácie túto ochranu nielenže neodôvodnene odmieta, ale aj démonizuje tvrdením, že týmto krokom stratia ochranu pred násilím iní ľudia. Trubač píše, že "pokiaľ ide o názor predstaviteľov MVO, že prezident nevysvetľuje, ako presne k náhlej neprítomnosti, či strate ochrany iných skupín dôjde, takáto otázka sa z rozhodnutia pána prezidenta nedá ani len vyvodiť".
Osobitným motívom v slovenskom Trestnom zákone už je spáchanie trestného činu z národnostnej, etnickej alebo rasovej nenávisti. "Nie je nám známe, že by prezident Gašparovič - docent trestného práva - niekedy namietal neprimerané zvýhodnenie týchto skupín obyvateľstva a absenciu ochrany iných," poznamenali zástupcovia mimovládok. Rovnako je podľa nich nepochopiteľné, že prezident nie je oboznámený s tým, že nenávisť k určitému náboženstvu, presvedčeniu, pôvodu rodu už od prijatia tohto Trestného zákona v roku 2005 postihujú konkrétne skutkové podstaty.
Riaditeľka Queer Leaders Forum Romana Schlesinger hovorí, že "toto rozhodnutie nie je ničím iným ako bagatelizáciou násilia a v tomto prípade hovoríme o násilí, ktoré sa reálne a veľmi často deje gejom, lesbám, bisexuálnym a transrodovým ľuďom na Slovensku. Ak sme o tom niekedy pochybovali, od roku 2010 si môžeme byť touto realitou istí". Ako príklad uvádza, že Dúhový PRIDE Bratislava sa ešte ani jeden rok nezaobišiel bez vyhrážok organizátorom, pokusov o fyzické útoky na nich či na účastníkov a účastníčky podujatia, či činy reálne spáchané, ako to bolo v roku 2010. "Kroky a postoj pána prezidenta teda považujeme za veľmi nešťastné," uzatvára Schlesinger.
V nedeľu treba počítať s víchricou, pozor najmä v týchto oblastiach
Meteorológovia vydali pre viaceré okresy výstrahy prvého a druhého stupňa.
Zlodeji ukradli auto kuriérovi s tovarom za asi 45.000 eur
Vyšetrovateľ spracoval návrh na väzobné stíhanie obvinených.
Pátranie po mladíkovi sa skončilo tragicky
Polícia ukončila pátranie po 19-ročnom Bogdanovi, zúčastnili sa ho aj dobrovoľníci.
Boli medzi obeťami v Nemecku aj Slováci? Ministerstvo informuje
Slovenský zastupiteľský úrad v Berlíne je v kontakte s nemeckými zložkami.