Plot bývalých kasární sa premenil na legálnu grafity stenu

Graffiti Villa Nova Jam, ako organizátori podujatie nazvali, je nový grafity a street-art projekt v metropole Spiša.
Graffiti Villa Nova Jam, ako organizátori podujatie nazvali, je nový grafity a street-art projekt v metropole Spiša. „Je to historicky prvé otvorenie legálnej a zároveň celoročnej grafity steny pre umelcov. Nachádza sa tu takmer 200 metrov dlhá stena, ktorá by mala slúžiť nielen ľuďom zo Spišskej Novej Vsi, ale aj hosťom, ktorí k nám prišli, aby vyjadrili svoje pocity,“ vysvetlil Hlavatý s tým, že podujatie má aj edukatívny rozmer. „Chceme, aby sa nováčikovia niečo naučili od tých skúsenejších,“ vysvetlil.
Samotná myšlienka podľa neho vznikla spojením nápadov viacerých ľudí, ktorí v tejto oblasti pôsobia. „Chceli sme vytvoriť niečo, čo by bolo jedinečné a zároveň unikátne. Na nultý ročník podujatia prišlo viac ako 30 ľudí z celého Slovenska a jeden hosť z Česka. Je tu zastúpená takmer celá domáca scéna zo Spišskej Novej Vsi. Okrem toho sú tu aj ľudia, ktorí sa odborne venujú napríklad výtvarníctvu a prišli si vyskúšať namaľovať street-art zo svojho pohľadu,“ povedal organizátor.
Hlavatý s úvodným ročníkom podujatia vyslovil spokojnosť. „Pripravili sme zhruba 120 metrov steny s podkladom, ale prišlo oveľa viac umelcov a ešte počas udalosti sme museli pripravovať ďalší podklad na stenu,“ dodal s tým, že pri Hornáde vznikla veľká grafity vernisáž, ktorá sa nachádza priamo na ulici. V rámci podujatia sa organizátori rozhodli podporiť psí útulok v Matejovciach nad Hornádom. Zároveň vytvorili aj malý bazár priamo pri rieke. Jeho podstatou podľa Hlavatého bolo doniesť veci, vymeniť si ich alebo zakúpiť za dobrovoľný príspevok. Výťažok z bazáru poputuje pre detský domov v Žakarovciach.

Polícia vyhlásila pátranie po žene, pomôcť môže verejnosť
Polícia na Kysuciach pátra po 43-ročnej Jane Capekovej Masarikovej z obce Dunajov v okrese Čadca.

SHMÚ: Vo viacerých častiach Slovenska sa môžu vyskytnúť búrky
Vo viacerých častiach Slovenska sa môžu vyskytnúť búrky. Upozornil na to Slovenský hydrometeorologický ústav na svojom webe.

Pri čelnej zrážke áut zomrelo maloleté dievča
S ťažkými zraneniami skončilo viacero ďalších ľudí.

Na Slovensko dorazia búrky
Vo viacerých okresoch Slovenska treba v utorok počítať s búrkami. Slovenský hydrometeorologický ústav preto vydal na utorkové popoludnie výstrahy prvého stupňa.

Vodičov na slovenských cestách naďalej trápia kolóny
Vodičov na slovenských cestách naďalej v pondelok trápia kolóny.