Uznávaný románopisec Alois Jirásek bol navrhnutý na Nobelovu cenu

Zomrel 12. marca 1930 v Prahe vo veku 78 rokov. Na poslednej ceste ho odprevádzali tisícky ľudí, ktorí mu takýmto spôsobom vzdali hold a úctu.
Alois Jirásek sa narodil 23. augusta 1851 v obci Hronov pri Náchode na východe Česka v rodine živnostníka. Študoval najskôr na nemeckom piaristickom gymnáziu v Broumove, potom na českom gymnáziu v Hradci Králové. Napriek tomu, že mladý Jirásek mal - okrem literárneho - aj pozoruhodné výtvarné nadanie, z existenčných dôvodov pokračoval v štúdiu histórie na Filozofickej fakulte Univerzity Karlovej v Prahe. Od roku 1874 pôsobil ako profesor dejepisu na gymnáziu, neskôr na reálnom gymnáziu v Litomyšli, v rokoch 1888 až 1909 učil v Prahe. V roku 1879 sa jeho manželkou stala Marie Podhajská, s ktorou mal sedem detí. Pacoval aj v redakcii časopisu Zvon a v roku 1917 sa stal jedným zo signatárov Manifestu českých spisovateľov, ktorý proklamoval požiadavku národnej samostatnosti pre český a slovenský národ. Práve Alois Jirásek prečítal 28. októbra 1918 pred pomníkom sv. Václava na pražskom Václavskom námestí listinu, ktorá deklarovala vznik I. samostatnej Československej republiky. Do veľkej politiky sa spisovateľ nikdy aktívne nezapojil, už v roku 1909 sa nechal penzionovať. V roku 1920 ho síce zvolili za poslanca senátu za Československú národno-demokratickú stranu, on sa ale rozhodol pre život v ústraní.
Literárnu činnosť zahájil Alois Jirásek písaním vlasteneckých básní. Nasledovala poviedková tvorba Povídky z hor (1878), Na Ostrově (1888). Aj vo vydarenom cykle Černá hodinka (1882-1886) je zrejmý silný kult autorovho rodného kraja. Jeho dielo možno rozdeliť do troch skupín: doba husitská, doba po Bielej Hore a doba národného obrodenia. Tragické obdobie po bitke na Bielej Hore stvárnil Jirásek v dielach Skály (1886), Skaláci (1875) a Psohlavci (1884). Husitskú epochu v Jiráskovej tvorbe reprezentuje trilógia Mezi proudy (1887-1890), historická epopeja Proti všem (1893) zahŕňajúca husitské revolučné hnutie v rokoch 1419-1420 a trilógia Bratrstvo (1898-1908), ktorej dejiskom je územie Slovenska v 50. rokoch 15. storočia. Dobu národného obrodenia opísal v knihách F.L. Věk (1888-1906) a U nás (1896-1903). Známe sú aj Staré pověsti české, ktoré vyšli po prvý raz v roku 1894 a sú určené v prvom rade mladému čitateľovi. Bohaté znalosti histórie využil autor pri písaní dramatickej trilógie Jan Hus (1911), Jan Žižka (1903) a Jan Roháč (1914). Najznámejším Jiráskovým dramatickým dielom je rozprávková hra Lucerna.
Uznávaný románopisec bol v rokoch 1918, 1919, 1921 a 1930 navrhnutý na Nobelovu cenu za literatúru.
Alois Jirásek zomrel 12. marca 1930 v Prahe vo veku 78 rokov. Na poslednej ceste ho odprevádzali tisícky ľudí, ktorí mu takýmto spôsobom vzdali hold a úctu. Pamiatku veľkého spisovateľa pripomína každoročne festival amatérskeho divadla Jiráskov Hronov.

Festival Rock pod Kameňom hlási zmenu miesta
Rock pod Kameňom, najväčší rockový festival na Slovensku, ktorý prebehne 26. až 28. júna, prichádza s novinkami.

Večerné bohoslužby na Zelený štvrtok pripomínajú Ježišovu Poslednú večeru
Katolíci, evanjelici a ďalší kresťania vstúpili Palmovou nedeľou, nazývanou aj ako Kvetná nedeľa (13. 4.), do Svätého týždňa.

Slnko v sieti: Najlepším hraným filmom sú Vlny, získali deväť cien
Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA) vyhlásila v stredu v Bratislave laureátov národnej filmovej ceny Slnko v sieti za rok 2024.

„Vzdávam sa“: Herečka Cate Blanchettová plánuje ukončiť hereckú kariéru
Oceňovaná austrálska herečka Cate Blanchettová oznámila, že sa „vzdáva“ herectva a plánuje ukončiť svoju hereckú kariéru, aby sa v živote mohla venovať iným veciam.

Novým generálnym riaditeľom SNG bude Juraj Králik
Novým generálnym riaditeľom Slovenskej národnej galérie bude od utorka (15. 4.) Juraj Králik.