• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 24.2.2025Meniny má Matej
Bratislava

Exportné objednávky na britské produkty sú najvyššie za dva roky

  • 14:17 23.08.2016
  • Londýn
Exportné objednávky na britské produkty sú najvyššie za dva roky

Firmy očakávajú, že rast ich produkcie si udrží stabilné tempo.

Exportné objednávky na britské produkty dosiahli tento mesiac najvyššiu úroveň za dva roky. Dôvodom je oslabenie libry, ktoré zvýšilo dopyt po britských výrobkoch na zahraničných trhoch. Informovala o tom agentúra RTTNews na základe prieskumu Zväzu britského priemyslu CBI.

Prieskum však ukázal, že aj napriek zvýšenému dopytu v zahraničí sa celkový počet nových objednávok na výrobky britských tovární v júli znížil a príslušný index v auguste klesol na -5 bodov. Podpísal sa pod to slabý domáci dopyt. Analytici však očakávali ešte horší výsledok, a to augustový index na úrovni -10 bodov.

Ale zároveň čiastkový index exportných objednávok dosiahol tento mesiac -6 bodov, čo je jeho najvyššia hodnota od augusta 2014.

Firmy očakávajú, že rast ich produkcie si udrží stabilné tempo, ale výrobné ceny vzrastú v dôsledku zdraženia vstupných surovín po oslabení libry.

Anna Leachová, šéfka oddelenia prieskumov a analýz CBI v tejto súvislosti pripomína, že oslabenie libry je dvojsečná zbraň. Na jednej strane pomáha zvyšovať dopyt po britských produktoch v zahraničí, ale zároveň zdražuje vstupné suroviny, a tým pádom stúpajú aj ceny hotových produktov na britskom trhu.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Šutaj Eštok: Nezabudnime, že Trump chce spraviť veľkou Ameriku a nie Európu

Šutaj Eštok: Nezabudnime, že Trump chce spraviť veľkou Ameriku a nie Európu

DNES - 17:59Ekonomické

Priaznivci a obdivovatelia nového amerického prezidenta by nemali zabudnúť na to, že Donald Trump chce spraviť veľkými Spojené štáty americké.

Starbucks prepustí 1100 zamestnancov

Starbucks prepustí 1100 zamestnancov

DNES - 17:28Ekonomické

Americká sieť kaviarní Starbucks plánuje prepustiť 1100 zamestnancov, keďže nový predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Brian Niccol sa snaží zefektívniť prevádzku.

Hlina: MŽP vedie človek z firmy zapojenej do podvodov

Hlina: MŽP vedie človek z firmy zapojenej do podvodov

DNES - 11:26Ekonomické

Podľa Alojza Hlinu minister Tomáš Taraba figuruje v podvode s pôdou.

Majú sa firmy vyjadrovať k verejným veciam? Toto ukázal prieskum

Majú sa firmy vyjadrovať k verejným veciam? Toto ukázal prieskum

DNES - 10:29Ekonomické

Podľa 44 percent respondentov by sa mal zamestnávateľ vyjadrovať výhradne k práci.

Robert Kaliňák: Huliak je jednou z možností na ministra cestovného ruchu

Robert Kaliňák: Huliak je jednou z možností na ministra cestovného ruchu

VČERA - 14:21Ekonomické

Nominácia poslanca Rudolfa Huliaka na post ministra cestovného ruchu a športu je jednou z možností.