Festival Kremnické gagy 2016 štartuje už tento piatok

Tento rok je témou podujatia lov, a tak si podľa riaditeľa festivalu Jána Faklu príde do kremnického mestského revíru zapoľovať na bránice premnožených divákov viac ako 250 autorov a interpretov.
Tento rok je témou podujatia lov, a tak si podľa riaditeľa festivalu Jána Faklu príde do kremnického mestského revíru zapoľovať na bránice premnožených divákov viac ako 250 autorov a interpretov z deviatich štátov Európy, vrátane Slovenska a z Izreaela.
"Strieľať si budú sami zo seba, ale najmä z deformácií a absurdností, ktoré obklopujú náš bežný život a obracajú ho naruby," uviedol k programu Fakla.
Aj keď mala dramaturgia festivalu tento rok obmedzené finančné možnosti, podarilo sa jej z obrovskej ponuky rozličných zábavných "zveriniek" vypreparovať a v posledný augustový víkend na festivalové scény a pódiá vystaviť najkvalitnejšie úlovky s vysokou bonitou.
Promenádu nominovaných diel a výkonov v ôsmich kategóriách bude sledovať a trofeje v podobe Zlatého gunára či Trafenej husi udeľovať medzinárodná Akadémia humoru na čele s prezidentom Mariánom Labudom. Akadémia ocení aj najlepšieho ostrostrelca titulom Grand Prix 2016.
Na Kremnických gagoch budú okrem hercov na postriežke aj majstri kresby – karikaturisti z Poľska, Česka, Maďarska, Ukrajiny, Bulharska i Slovenska. Okrem vystavenia svojich "výstrelkov" sa v spoločnom improvizovanom kreslení zamerajú na tému Hranice humoru.
Veľkej pozornosti literárnych stopárov sa tešia tiež nominácie najnovších prozaických diel zasiahnutých humorom, ktorých je tento rok šesť.
Obľúbenými úlovkami sú už viac rokov aj živé umelecké prednesy recitátorov v programe Koňa jeho. Osemnástym humoristom, ktorého umelecký reliéf do Uličky slávnych nosov namodeloval výtvarník Michal Kačmár, bude spisovateľ a odborník na ostré streľby Kornel Földvári. Jeho westernová družina (Kapitáňová, Jablonovský, Krištúfek a Piško) pripravila o ňom spomienkový posed Korneliáda.
Európsky Festival humoru a satiry Kremnické gagy, ktorý spolu s mestom Kremnica, G.A.G.- umeleckou agentúrou, Neziskovou organizáciou NEO spoluorganizuje aj Európska komisia v SR, sa uskutoční na 13 scénach a pódiách v centre mesta. V programe je 36 hlavných produkcií a približne 25 sprievodných akcií. Tie sú pre návštevníkov Kremnice zadarmo.

Festival Rock pod Kameňom hlási zmenu miesta
Rock pod Kameňom, najväčší rockový festival na Slovensku, ktorý prebehne 26. až 28. júna, prichádza s novinkami.

Večerné bohoslužby na Zelený štvrtok pripomínajú Ježišovu Poslednú večeru
Katolíci, evanjelici a ďalší kresťania vstúpili Palmovou nedeľou, nazývanou aj ako Kvetná nedeľa (13. 4.), do Svätého týždňa.

Slnko v sieti: Najlepším hraným filmom sú Vlny, získali deväť cien
Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA) vyhlásila v stredu v Bratislave laureátov národnej filmovej ceny Slnko v sieti za rok 2024.

„Vzdávam sa“: Herečka Cate Blanchettová plánuje ukončiť hereckú kariéru
Oceňovaná austrálska herečka Cate Blanchettová oznámila, že sa „vzdáva“ herectva a plánuje ukončiť svoju hereckú kariéru, aby sa v živote mohla venovať iným veciam.

Novým generálnym riaditeľom SNG bude Juraj Králik
Novým generálnym riaditeľom Slovenskej národnej galérie bude od utorka (15. 4.) Juraj Králik.