Časté chyby, ktorými si ničíme mobily
- 19:20 23.08.2016
- Bratislava

Ak nechcete meniť telefóny ako na bežiacom páse, mali by ste sa vyhnúť týmto častým chybám, ktoré mobily poškodzujú a skracujú im životnosť.
Vedeli ste, že životnosť našich mobilných telefónov často skracujeme niektorými chybami pri manipulácii a používaní? Prečítajte si, ktoré to sú a ako im zabrániť.
Nabíjate ho priveľmi
Aj keď mnohí výrobcovia bateriek tvrdia, že mobil musí byť vždy nabitý na 100%, vo väčšine prípadov ide iba o mýtus. Pokiaľ je baterka lithium-iontová, reaguje citlivo na nabíjanie.
Ak teda máte vo zvyku telefón nechať nabiť na 100% a dokonca ho necháte v zástrčke celú noc, rapídne skracujete životnosť batérie. Podobne to platí aj pri odporúčaní, že ho máte nabíjať, iba ak je kompletne vybitý. Nič vám nebráni ho dať nabíjať napríklad na 17% a odpojiť ho, keď bude mať batéria 90%.
Neopatrne narábate s nabíjačkou
Pokiaľ do mobilu zasúvate nedbalo nabíjačku alebo iné káble, môžete poškodiť konektor aj kábel. Mobil potom nemusí reagovať na nabíjanie, slúchadlá alebo USB, pretože bude poškodený konektor alebo vstup do zariadenia.
Pozrite si: 10 tipov pre lepší signál v mobile
Je non-stop zapnutý
Tak, ako vypíname počítač, keď ho nepoužívame, mali by sme občas dať vydýchnuť aj mobilom. Ak sú totiž neustále zapnuté, ich komponenty sa opotrebúvajú rýchlejšie. Vypínajte ich teda aspoň na noc a používajte na zobúdzanie klasický budík.
Vystavujete ho tekutinám alebo piesku
Keď sa hovorí, že telefón nepatria na jedálenský stôl, nemyslí sa tým iba zdvorilosť a zachovanie etikety. Ak si na mobil vylejete vodu a tá náhodou prenikne až dovnútra telefónu, môže skratovať a definitívne sa vypnúť. Podobný princíp platí aj pri piesku.
Padá vám na zem
Aj keď je mobil v puzdre, mali by ste sa snažiť vyvarovať tomu, aby vám padal z výšky väčšej ako jeden meter. Čím tenší telefón, tým citlivejší býva na následky pádov.
Čítajte: 5 vecí, ktoré spomaľujú WiFi pripojenie
Necháte telefón prehriať sa
Nemusí pritom byť zapojený do elektriny, aby sa prehrial. Mobilu škodí aj ak ho zoberiete so sebou napríklad na pláž a tam si z displeja čítate správy. Pritom naň páli slnko. Prehriatie zvyčajne spôsobí, že telefón sa sám vypne, aby sa chránil. Pri takomto opakovanom prehriatí ale môžete mať problém ho zapnúť a môže permanentne reagovať pomaly. Vysoké teploty tiež poškodzujú batériu a skracujú jej životnosť.
Pozrite si: 10 praktických skratiek vo Windows, ktoré vám uľahčia život
Nedávate pozor na malware
Tento problém sa týka mobilov s operačným systémom. Pomerne veľa ľudí si myslí, že pri telefóne si nemusia dávať taký pozor na bezpečnosť svojich údajov, ako je tomu pri počítači. Je to ale mýtus a sťahovaním rôznych neoverených aplikácií môžete váš telefón ohroziť malwareom. A ten vie v telefóne narobiť rovnako veľké škody, ako v počítači. Sťahujte preto iba overené a bezpečné aplikácie zo známych a spoľahlivých zdrojov.
Ako sa o svoj mobilný telefón staráte vy? Ste zvyknutí ho pravidelne vymieňať za novší model?

Podvod s dubajskou čokoládou: Na toto si dajte pozor
Na trendovej sladkosti sa pokúšajú zarobiť aj podvodníci. Ako rozoznať podvod?

Karol Duchoň by dnes slávil 75. narodeniny
Slovenská verejnosť si tento rok na Veľkú noc pripomína polokrúhle jubileum od narodenia významnej osobnosti populárnej hudby.

Video: Dôchodkyňa vypadla zo šiesteho poschodia, stal sa však zázrak
Seniorka prežila desivý pád z výšky.

Veterinárka varuje: Ak toto robí váš pes počas spánku, nesmiete ho rušiť
Veterinárna lekárka upozorňuje chovateľov psov, aby v tomto prípade nikdy nebudili svojho domáceho miláčika.

Neverný muž utekajúci pred manželkou spadol zo zviazaných plachiet
Muž bol v hotelovej izbe so svojou milenkou.