Taliban zabil v Pakistane horolezcov, obeťami sú aj Slováci
Príslušníci islamistického hnutia Taliban vtrhli v sobotu večer do základného tábora pri hore Nanga Parbat (8125 m) v odľahlej časti severného Pakistanu a zabili deväť zahraničných horolezcov ako aj ich pakistanského sprievodcu.
Medzi obeťami sú aj dvaja Slováci. S odvolaním sa na prezidenta ukrajinskej Federácie alpinizmu a horolezectva Gennadija Kopejku to uviedla ukrajinská televízna stanica Svit24.
Tá Slovákov identifikovala ako Petra Šperku a Antona Dobeša. Podľa oficiálnych údajov zahynuli okrem dvoch Slovákov aj traja Ukrajinci, dvaja Číňania, Litovčan, Nepálčan a horolezec s dvojakým americko-čínskym občianstvom. Jedenástou obeťou sa stal jeden z ich pakistanských vodcov.
Kopejka tieto informácie získal od člena medzinárodnej skupiny horolezcov Alexandra Zakolodného, údaje však zatiaľ nie sú oficiálne potvrdené od pakistanskej strany. Identifikácia obetí by sa podľa TV stanice mala konať v pondelok v Islamabade.
Slovenskému ministerstvu zahraničných vecí zatiaľ pakistanské úrady túto informáciu taktiež nepotvrdili, ministerstvo to ale preveruje.
O smrti slovenských horolezcov píše aj facebookova stránka International Nanga Parbat Expedition 2013
Ozbrojení muži prezlečení za policajtov prepadli horolezcov v základnom tábore na relatívne pokojnom severe Pakistanu. K útoku sa prihlásila pakistanská odnož radikálneho hnutia Taliban, podľa ktorého išlo o odplatu za útoky amerických bezpilotných lietadiel na území Pakistanu, pri ktorých zahynul druhý najvyšší veliteľ pakistanskej frakcie Valí Rahmán.
Prvotné informácie, ktoré priniesli svetové agentúry, hovorili, že pri útoku zahynuli piati Ukrajinci, traja Číňania, jeden Rus a pakistanský sprievodca. Vo večerných hodinách informáciu o Slovákoch spresnila agentúra AP. Jeden z Číňanov mal útok prežiť. "Neznámi ľudia vošli do tábora, kde zahraniční turisti nocovali v stanoch a spustili paľbu," uviedol vysoký policajný predstaviteľ provincie Gilgit-Baltistán pre agentúru Reuters.
K sobotňajšiemu útoku sa prihlásila pakistanská odnož Talibanu, pričom údajne malo ísť o pomstu za útoky amerických diaľkovo riadených lietadiel.
Predseda Pakistanského klubu alpinizmu Manzúr Husajn sa pre AFP vyjadril, že horolezci sa stali obeťami "krutej masakry" a zahynuli "bezdôvodne". "Sme naozaj šokovaní, traumatizovaní a plní hnevu," povedal šéf pakistanského klubu alpinistov.
Telá mŕtvych cudzincov dopravili v nedeľu do Islamabadu, odkiaľ ich budú posielať do krajín pôvodu. Polícia v spolupráci s armádou medzitým spustila rozsiahle pátranie po páchateľoch útoku v oblasti, ktorá je podľa policajného predstaviteľa Mohammada Navída inak "najpokojnejšou v Pakistane" a podobná udalosť sa v nej "doteraz nikdy nestala".
Pakistanské úrady v pondelok pozastavili výstupy na druhý najvyšší končiar krajiny. Husajn pre agentúru AFP uviedol, že miestne úrady na útok zareagovali evakuáciou zvyšných približne 40 horolezcov z Nanga Parbat a zrušením všetkých ďalších výstupov počas tohtoročnej letnej sezóny. Ďalšie osemtisícovky vrátane druhej najvyššej hory sveta K2 sú však podľa neho zostanú prístupné, keďže v ich okolí sú nasadené vojská.
V nedeľu treba počítať s víchricou, pozor najmä v týchto oblastiach
Meteorológovia vydali pre viaceré okresy výstrahy prvého a druhého stupňa.
Zlodeji ukradli auto kuriérovi s tovarom za asi 45.000 eur
Vyšetrovateľ spracoval návrh na väzobné stíhanie obvinených.
Pátranie po mladíkovi sa skončilo tragicky
Polícia ukončila pátranie po 19-ročnom Bogdanovi, zúčastnili sa ho aj dobrovoľníci.
Boli medzi obeťami v Nemecku aj Slováci? Ministerstvo informuje
Slovenský zastupiteľský úrad v Berlíne je v kontakte s nemeckými zložkami.