Takto vplýva pleseň na naše zdravie
Prečítajte si, prečo by ste výskyt plesní vo vašom domove rozhodne nemali podceniť.
Pleseň je pre ľudí nebezpečná kvôli mykotoxínom, ktoré spôsobujú zdravotné problémy. Ak sa jej pôsobeniu dlhodobo vystavujete, bude mať veľmi negatívny vplyv na vaše zdravie, pokožku, dýchacie cesty a tráviaci systém. Prečítajte si, čo konkrétne pleseň spôsobuje.
Astma
Najčastejšie spomínaný problém v súvislosti s plesňou je práve astma a alergie. Alergici a astmatici by sa mali vyhýbať pôsobeniu plesní, pretože vážne zhoršujú ich respiračné problémy. Platí to najmä u detí, kde vystavovanie plesniam zvyšuje riziko rozvinutia astmy až o 80% a tiež spôsobuje bronchitídu.
Bolesti hlavy a migrény
Keď trávite viac času v domácnosti, kde sa nachádza pleseň, môžu sa u vás rozvinúť bolesti hlavy až migrény. Príčinou sú toxíny a bolesť hlavy je v podstate alergickou reakciou tela. Spolu s týmito problémami sa môžete cítiť neustále vyčerpane a dokonca vás môžu bez príčiny bolieť svaly a kĺby.
Oslabenie imunity
Ak je vás domov silne napadnutý plesňou, môže produkovať organické zlúčeniny, ktoré majú nepriaznivý vplyv na imunitný systém. Zvlášť pozor by ste si mali dávať, ak sa v dome nachádzajú malé deti alebo starší ľudia. Pri vystavení plesniam alebo antigénom môže imunitný systém reagovať abnormálne a vytvoriť chronické zdravotné problémy.
Vyrážky
Nemusíte sa plesní dotýkať, aby sa mykotoxíny dostali do pokožky. Tie sa totiž nachádzajú aj voľne vo vzduchu v miestnosti, kde je pleseň. Z plesní sa môže pokožka začervenať, svrbieť a dokonca sa na nej môžu vytvoriť pľuzgiere. V niektorých prípadoch spôsobí zažltnutie pokožky.
Čítajte: Pleseň v domácnosti: Postup, ako sa jej účinne zbavíte
Pokiaľ budete vystavení pôsobeniu plesní, kožné problémy budú pretrvávať.
Problémy so zrakom
Keďže mykotoxíny putujú vzduchom, nie je pre ne zložité sa dostať aj do očí. A tam spôsobia podobné problémy, ako na pokožke – svrbenie, pálenie a začervenanie.
Problémy s krvným obehom
Dlhodobé vystavovanie organizmu plesniam a vlhkosti má za následok problémy so správnou cirkuláciou krvi v tele. Mykotoxíny, ktoré sa nachádzajú v ovzduší vďaka plesni, sa postupne vstrebávajú do pokožky a časom preniknú až do krvi.
Tam spôsobujú zrážanie krvi, v extrémnych prípadoch až interné krvácanie a poškodenie srdca. To, že niečo nie je v poriadku, spoznáte podľa nepravidelného tepu a nízkeho krvného tlaku.
Nespavosť a depresie
Ľudia, ktorí majú problémy s dýchaním počas spánku, napríklad obštrukčné spánkové apnoe, môžu byť zvlášť citliví na pôsobenie plesní. Keď vdychujete toxíny z plesní, má to za následok podráždenie a zapálenie dýchacích ciest. A práve tieto komplikácie prispievajú k zhoršeniu spánkového apnoe a celkovej horšej kvalite spánku. Pleseň výrazne ovplyvňuje aj spánok u detí.
Bývanie v domácnosti, ktorú napadla pleseň, sa spája aj s vyšším výskytom depresií. A tie majú zase nenápadný vplyv na vznik astmy.
Bojujete s plesňou aj vo vašej domácnosti? Ako sa jej zbavujete?
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.