Ako zlepšiť spánok a skoncovať s únavou?
Spíme všetci. Ale kvalita spánku nie je ani zďaleka u každého z nás rovnaká. Odborníci odporúčajú spať sedem až deväť hodín. Ak máte pocit, že ste odpočinutí, tak Vám samozrejme jedna preflámovaná noc nezaškodí. Ak sa, ale cítite dlhodobo vyčerpaní a unavení hneď ráno, môže za to pravdepodobne jeden z neduhov spánku. Pozrime sa na ich príčiny bližšie.
Chronické chrápanie
Chrápanie vzniká z vibrovania počas nádychu a výdychu. Približne polovica dospelých chrápe aspoň príležitostne, avšak pre väčšinu to nepredstavuje veľký problém.
Čítajte: Ako prestať chrápať? Účinné tipy, ktoré pomôžu
Len málo ľudí si svoje chrápanie uvedomuje. A tu nastáva problém. U niektorých totiž dochádza k budeniu sa v noci. Jav, pri ktorom dochádza k podržaniu nádychu hovoríme spánkové apnoe. Postupom času a pravidelným opakovaním spôsobí chronickú ospalosť. Dlhotrvajúce problémy s chrápaním a spánkovým apnoe sa prejavia najmä tým, že ste celý deň ospalí a keď si ľahnete, tak okamžite zaspíte.
Svoje telo však trápiť nemusíte. Dnes už existujú postupu na to, aby Vám lekári mohli dopomôcť k nerušenému spánku.
Pozrite si video: Nedostatok spánku? Takto môžete dopadnúť
Ak sa chcete vyhnúť lekárom, tak pomôcť môže tiež, spať výhradne na boku a pod hlavu si dať objemný vankúš. Spánkové apnoe môže byť spôsobené, ale aj nadbytočnými kilami, hodí sa preto schudnúť.
Nespavosť
Bežne sa stáva, že sa v noci prebudíme. Problém nastáva v momente, ak ale nemôžeme opäť zaspať. Noc, čo noc potom prebdieme a to môže viesť k vážnym následkom.
Príčiny nespavosti môžeme hľadať napríklad v:
- kofeíne
Nápoje s kofeínom pijeme, aby nám predĺžili výdrž a sústredenosť. Avšak požitie kofeínu neskoro večer má za následok, že jeho účinky pretrvajú až do nocei a zabráni nám tak spať.
Účinnosť kofeínu je približne 6 hodín, uvoľnite preto jeho prijímanie v poobedňajších hodinách.
- alkohole
Príliš veľa alkoholu pred spánkom nás udrží v bdelom stave, teda non REM spánku a skráti REM spánok.
- modré svetlo z displejov
Vypnite televíziu. Zatvorte notebook. Vypnite telefón, tablet a ďalšie aspoň 30 minút predtým, ako budete chcieť spať. V opačnom prípade riskujete potláčanie úrovne melatonínu a narušujete spánok.
Nočné návštevy WC
Prebudenie sa v noci na záchod je celkom normálne, vstávať však niekoľkokrát za noc je problém. Ak ste muž, odporúčame dať si skontrolovať svoju prostatu, pretože zápal alebo zväčšená prostata je príčinou častého močenia.
Ženy by mali tiež navštíviť lekára, pretože časté močenie by mohlo signalizovať hyperaktivitu močového mechúra alebo infekciu močových ciest.
Tiež by mohli byť jednoducho "prehydratovaní". Ak agresívne dodržujete hydratáciu počas dňa, pocítiť to môžete na nočnom močení. To neznamená, že by ste nemali zostať správne hydratovaní. Zvyknite si, ale neprijímať veľa tekutín v priebehu 2 až 3 hodín pred spaním.
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.