Nový projekt predstavil koncentračný tábor zdravotne postihnutým

Nápad zrealizovať tento projekt dostala bývala investigatívna novinárka Monika Ščevovichová, ktorá po ťažkej autonehode skončila na invalidnom vozíku.
Nápad zrealizovať tento projekt dostala bývala investigatívna novinárka Monika Ščevovichová, ktorá po ťažkej autonehode skončila na invalidnom vozíku. Občianske združenie Pomoc človeku, ktorého je predsedníčka, projekt realizovalo v spolupráci s Národným ústavom celoživotného vzdelávania.
Takmer šesťhodinovú prehliadku vyhladzovacieho tábora vnímali zdravotne postihnutí účastníci ako odhalenie stôp po krutosti a nezmyselnom vyvražďovaní nevinných ľudí. "Mala som pocit, že sa tieto zverstvá udiali prednedávnom. Vôbec mi v tom momente nedošlo, že nás delí vyše 70 rokov. Vnímala som iba zlo, ktoré je stále medzi nami a strieda iba odtiene," povedala pre TASR Ščevovichová. Prítomnosť zdravotne postihnutého človeka v týchto priestoroch považuje za pozoruhodnú, pretože každý účastník podľa nej pocítil, že môcť žiť, pracovať, vzdelávať sa, športovať či cestovať je dar. "Dar slúžiaci k tomu, aby sme sa stali lepšími ľuďmi a zodpovednejšími občanmi, bez ohľadu na to, koľko funkčných končatín máme alebo aké sú naše telesné obmedzenia," uviedla autorka projektu.
V plynových komorách vyhladzovacích táborov vytvorených nacistickým Nemeckom počas 2. svetovej vojny medzi prvými skončili deti, ľudia nad 60 rokov a zdravotne postihnutí. Dnes žije podľa Ščevovichovej na Slovensku približne rovnaký počet hendikepovaných ľudí, koľko ich skončilo v plynových komorách počas vojny. "Podľa oficiálnych odhadov ich tam do konca vojny skončilo vyše 250.000," priblížila.
Projekt Poznaj svoju minulosť a nezabudni podľa jej slov ukázal, aká dôležitá je tolerancia, snaha o pochopenie a súcit, teda láskavé pochopenie. "Nikto z nás nie je všemocný ani bezchybný. Všetci sa učíme, každý z nás má iné danosti, iné možnosti, iné preferencie a iné sny o svojej budúcnosti. Snahou nás, aj nasledujúcich generácií by malo byť, aby sme boli jeden druhému bratom, nie katom," skonštatovala Ščevovichová s prianím, aby ľudia spoločne robili svet okolo seba tým najlepším miestom na život.
Farba pleti, náboženstvo, reč, vek, pohlavie či sexuálna orientácia sú podľa autorky projektu veci, ktoré majú ľudí zbližovať. "Nesmieme pripustiť, aby tieto 'rozdiely' medzi nás stavali bariéry. Bez rešpektu, lásky a tolerancie náš živočíšny druh nemá zmysel. Presne tieto myšlienky sme chceli v našom pilotnom projekte ponúknuť našim účastníkom," povedala Ščevovichová.
Oficiálnu záštitu nad projektom prevzal minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Peter Plavčan, Poľský inštitút v Bratislave a generálny konzul SR v Krakove Ivan Škorupa.

Festival Rock pod Kameňom hlási zmenu miesta
Rock pod Kameňom, najväčší rockový festival na Slovensku, ktorý prebehne 26. až 28. júna, prichádza s novinkami.

Večerné bohoslužby na Zelený štvrtok pripomínajú Ježišovu Poslednú večeru
Katolíci, evanjelici a ďalší kresťania vstúpili Palmovou nedeľou, nazývanou aj ako Kvetná nedeľa (13. 4.), do Svätého týždňa.

Slnko v sieti: Najlepším hraným filmom sú Vlny, získali deväť cien
Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA) vyhlásila v stredu v Bratislave laureátov národnej filmovej ceny Slnko v sieti za rok 2024.

„Vzdávam sa“: Herečka Cate Blanchettová plánuje ukončiť hereckú kariéru
Oceňovaná austrálska herečka Cate Blanchettová oznámila, že sa „vzdáva“ herectva a plánuje ukončiť svoju hereckú kariéru, aby sa v živote mohla venovať iným veciam.

Novým generálnym riaditeľom SNG bude Juraj Králik
Novým generálnym riaditeľom Slovenskej národnej galérie bude od utorka (15. 4.) Juraj Králik.