Ako ovplyvňujú emócie naše zdravie?
Každý z nás občas zažije negatívne emócie. No viete, akú daň si od nášho zdravia vyberajú a aké orgány zasahuje hnev, smútok, závisť alebo iné pocity?
Pokiaľ nevieme negatívne pocity zvládať, môžu mať skutočne negatívny dopad na naše zdravie. Prečítajte si, akým dôsledkom čelíme, ak sa nám dostane pod kožu smútok, strach, hnev a iné emócie.
Úzkosť
Fyzicky sa prejavuje problémami s dýchaním, nevoľnosťou a slabosťou. Môžete mať súčasne s tým aj tráviace problémy. Z dlhodobého hľadiska vám ale úzkostlivé stavy môžu privodiť vážnejšie srdcové ochorenia.
Závisť, žiarlivosť
Môže sa prejaviť najmä nedostatočnou sústredenosťou a preberá symptómy úzkosti, depresie a stresu. To všetko spôsobí stúpanie hladiny noradrenalínu v krvi. Závisť má negatívny dopad aj na močový mechúr a pečeň. Ovplyvňuje aj krvný tlak a môže sa podieľať na nespavosti.
Čítajte: Ako zabrániť depresii? Tieto maličkosti liečia dušu
Netrpezlivosť a nenávisť
Tieto emócie uvoľňujú stresové hormóny, ktoré nenápadne zrýchľujú činnosť srdca aj dych. Výsledkom môže byť bolesť v hrudi, nepravidelný tep a tráviace problémy. Netrpezliví ľudia tiež čelia skoršiemu starnutiu, než tí, ktorí si dokážu zachovať chladnú hlavu.
Hnev
Tento intenzívny pocit zvyšuje riziko vážnych kardiovaskulárnych ochorení. A to najmä, ak sa hnev prejavuje krikom a výbuchom, pri ktorom srdce silno tlčie a pľúca sa spolu s cievami nadmerne namáhajú.
Čím ste starší, tým väčší pozor by ste si na hneva mali dávať.
Starosti
Každý ich občas má, ak sa ale opakujú príliš často, môžu spôsobiť vážne zdravotné problémy, napríklad zvracanie, hnačky, bolesti brucha. Vážnejším prejavom býva bolesť na hrudi, zvýšenie krvného tlaku a problémy s imunitou.
Smútok
Má negatívny dopad na dýchanie, tým pádom aj na pľúca. Pozor by si preto mali dávať astmatici a ľudia s chronickou bronchitídou. Smútok tiež pôsobí na pokožku, ktorej sa takto urýchľuje starnutie a prehlbovanie vrások. Pozor aj na zápchu.
Osamelosť
Ovplyvňuje najviac pľúca a zasahuje do správneho obehu krvi. Osamelosť sa stáva čoraz naliehavejším globálnym problémom. Izolácia od spoločnosti zvyšuje riziko mŕtvice a infarktu, tiež narúša našu imunitu.
Čítajte: Samota nás môže zabiť
Strach
Je jedna z emócií, ktorá dokáže naraz zničiť sebavedomie, morálku, šťastie aj vieru v seba samého. Strach vedie k úzkosti, čo poškodzuje obličky, nadobličky, kríže a niekedy aj reprodukčný systém a močový mechúr. Počas toho, ako sa bojíme, sa telo pripravuje na obranu. To znamená, že krv sa stiahne k hrudi a srdcu, dych sa zrýchli a obmedzí sa cirkulácia krvi do končatín. Preto sa nám niekedy zdá, že sme strachom doslova „zamrzli“.
Čítajte: 10 varovných príznakov depresie
Máte skúsenosti s tým, že emócie spôsobujú zdravotné problémy? Podeľte sa s nami o vaše zážitky v komentári pod článkom.
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.