Ako rozpoznať kvalitný med?

Trh je zaplavený ponukou medu z rôznych oblastí. Viete ale, ako rozoznáte, či ide o skutočne kvalitný druh? Prečítajte si naše tipy, ako sa dá otestovať jeho kvalita.
Med je už veľmi dlho známy pre svoje skvelé zdravotné účinky. Aby ste z neho skutočne vyťažili čo najviac, mali by ste kupovať iba kvalitné druhy. My vás naučíme, ako ich rozoznať.
Čítajte: Med: Ako môže zlepšiť trávenie, liečiť popáleniny a zlepšiť vaše zdravie
Žiaľ, na pohľad sa kvalita medu nedá rozoznať podľa farby. Existujú kvalitné svetlé aj tmavé druhy, tmavosť sa pritom môže dosiahnuť pridaním karamelu. Najjednoduchšie je prečítať si zloženie medu na etikete. Pokiaľ sa tam uvádza obsah umelých sladidiel alebo farbív, med rozhodne nie je kvalitným prírodným produktom.
Veľmi obľúbeným a rýchlym testom je tzv. „bublinkový test“. Stačí, aby ste otočili nádobu s medom a pozorovali, ako rýchlo stúpa nahor bublina vzduchu. Pokiaľ ide rýchlo, med nie je kvalitný. Tento test ale už nie je najspoľahlivejší, pretože med môže byť umelo zahustený.
Čítajte: Med, citrón a škorica pomáhajú v chudnutí
Ďalším spôsobom, ako zistiť, či je med kvalitný, je nabrať kvapku na lyžičku a nechať ju dopadnúť na toaletný papier. Ak je obsah vody v mede priveľký, na papieri ostane mokrý odtlačok alebo sa celá kvapka vstrebe. Podobne môžete vyskúšať aj kvapnúť kvapku medu do vody. Ak je med riedený, kvapka sa vo vode rozpustí. Ak je kvalitný, kvapka medu dopadne na dno nerozpustená. Trochu medu môžete preliať aj do misky a tú dať zohriať do mikrovlnnej rúry. Pokiaľ med skryštalizuje, je pravý, ak sa na ňom objavia iba bublinky, nie je kvalitný.
Čítajte: Med a škorica: Dokonalá kombinácia, ktorá robí zázraky
Kvalitu medu ukáže aj čas – ten pravý by mal po dlhšej dobe skaramelizovať. Celkovo by kvalitný med nemal obsahovať viac ako 15-20% vody.
Organický med môžete otestovať aj ohňom. Aplikujte kvapku na špičku zápalky a potom ju zapáľte (škrtnite). Ak sa bez problémov vznieti a horí, med je pravý.
Neodporúčame testovať kvalitu medu riedením s alkoholom alebo miešaním v smere či v protismere hodinových ručičiek. Ani jedna z týchto metód nie je overená alebo spoľahlivá.
A ako testujete kvalitu medu vy?

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.