Pijete minerálnu vodu každý deň? Vášmu zdraviu to môže uškodiť!
Všetkého veľa škodí a to platí aj o každodennom pití minerálky. Prečítajte si, ako nám môže tento zdanlivo zdravý nápoj uškodiť.
Možno si poviete, že voda ako voda, no v prípade minerálok to nie je celkom pravda. Rozličné značky totiž majú aj rozličné zloženie a nie každá sa teda hodí na dennú konzumáciu.
Pokiaľ dlhodobo konzumujete jeden druh silne mineralizovanej vody, môžete si uškodiť. Tieto vody totiž obsahujú pomerne vysoké hladiny sodíka. Sodík sa do nášho tela dostáva z rôznych zdrojov v omnoho väčšom množstve, než by mal. Preto nie je vhodné tieto dávky ešte zvyšovať. Škodíte tak srdcu a stimulujete zvýšenie krvného tlaku.
Čítajte: 9 dôvodov, prečo prestať piť sladené bublinkové nápoje
Pri prebytku minerálnych látok trpia aj obličky. Tie nestíhajú dostatočne spracovať všetky minerály a tento stav môže skončiť až rozvinutím močových kameňov.
V extrémnych prípadoch sa môžu nadbytočné minerály začať usádzať aj v stenách ciev.
Ak minerálka obsahuje veľké množstvo horčíka, môže pri nadmernej konzumácii zhoršiť schopnosť organizmu vstrebávať minerály celkovo. Vysoký obsah vápnika v minerálkach zase môže spôsobovať tráviace ťažkosti.
Nie je vhodná ani proti kŕčom
Ak vás trápia kŕče v končatinách, najčastejšou príčinou býva nedostatok horčíka. Ten by ste si ale mali dopĺňať z iných zdrojov, nie z minerálky. Tá totiž obsahuje magnézium, ktorého zdrojom je nerast a naše telo ju nedokáže až tak účinne využiť.
Čerpajte ho radšej z mandlí, avokáda alebo banánov.
Podobný princíp platí aj pri odporúčaniach, že minerálkou sa má bojovať proti dehydratácii. Ak ste sa veľmi unavili a spotili, je vhodnejšie si stratené minerály doplniť iontovým nápojom. Pokiaľ chcete zabrániť dehydratácii, dobre poslúži aj obyčajná voda, zelený čaj alebo kokosová voda.
Čítajte: 5 zdravých nápojov, ktoré nahradia vodu a minerálku
Ak ste ale podali náročný športový výkon, potom je pitie minerálky na mieste.
Akú si vybrať?
- Pokiaľ chcete minerálku piť každý deň, siahnite po druhoch, ktoré sú označené ako pramenitá voda alebo stolová voda. Tie majú nízky obsah minerálov.
- Prírodné minerálne a minerálne vody konzumujte pri fyzicky náročnejších výkonoch. Pred športom si doprajte takú, ktorá má vyšší obsah sodíka. Ak chcete uvoľniť svaly po športe, napite sa z minerálky, ktorá má vyšší obsah horčíka a draslíka.
- Silne mineralizované vody by ste mali používať skutočne výnimočne, na liečebné účely. Napríklad na liečbu nevoľnosti alebo upchatého nosa.
Čítajte: Zelený čaj: osviežujúci liek na cukrovku
Konzumujete minerálky pravidelne alebo si dáte pohár iba výnimočne, po namáhavom výkone?
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.