Ako sušiť ovocie?

Chcete si pripraviť vlastné sušené ovocie doma? My vás naučíme, ako na to!
Ak máte chuť na niečo sladké a nechce sa vám variť, ani ísť do obchodu, skúste si vopred pripraviť vlastné sušené ovocie, ktoré môžete jesť po celý rok.
Čítajte: Naučte sa správne kombinovať ovocie, zeleninu a semiačka
Sušené ovocie má síce vyšší podiel cukru, no stále si udržiava vysoký obsah vitamínov. Nájdete tu najmä vitamín A, B, C, kyselinu pantoténovú a vitamín E. Z minerálov vás poteší vysoký obsah horčíka, draslíka, železa, mangánu, medi aj fosforu. Nezabúdajte ani na to, že sušené ovocie si stále uchováva vysoký obsah vlákniny. V sto gramoch nájdete až polovicu odporúčanej dennej dávky.
Pokiaľ chcete sušené ovocie s vysokým podielom antioxidantov, vyskúšajte usušiť brusnice alebo slivky. Pre ľudí s anémiou sú zase skvelé sušené marhule, ktoré obsahujú viac železa.
Ako sušiť ovocie
Po nakrájaní môžete dať ovocie sušiť do rúry. Nahrejte ju na 50°C a nechajte v nej plech s ovocím 4-8 hodín (záleží na druhu a hrúbke jednotlivých kúskov). Buďte trpezliví a nesnažte sa sušenie urýchliť tým, že teplotu nastavíte vyššie. Takto ovocie aj všetky prospešné látky iba spálite.
Pokiaľ máte možnosť, môžete sa pokúsiť ovocie sušiť vonku, na mriežke, kade bude prúdiť vzduch aj zdola. Teplota vonku by ale mala byť viac ako 30°C. Tento proces ale trvá niekoľko dní.
Čítajte: Sušené ovocie – zdravá alternatíva sladkostí?
Ďalšou alternatívou je zakúpiť špecializovanú sušičku na ovocie. Tento krok sa ale oplatí iba ľuďom, ktorí pravidelne konzumujú sušené ovocie.
Ako ho skladovať
Aby vám sušené ovocie vydržalo čo najdlhšie, mali by ste ho správne skladovať. Umiestnite ho teda do uzatvárateľnej nádoby a skladujte na tmavom a suchom mieste. Ideálne pri teplote do 15°C.
Odporúčame vám ovocie po prvom týždni v nádobe skontrolovať, či nie je vlhké. Ak áno, vyberte ho a dokončite proces sušenia, aby sa neskazilo.
Čítajte: Ovocie s najvyšším a najnižším obsahom cukru
Nezabúdajte ale pri konzumácii sušeného ovocia na to, že je potrebné ho jesť s mierou. V opačnom prípade môžete spozorovať priberanie na váhe, ktoré spôsobuje vysoký obsah cukru.
Neodporúčame vám ho ani máčať do čokolády alebo dodatočne sladiť, pretože tak iba zbytočne pridáte kalórie naviac. Ak si skutočne chcete doplniť energiu a pochutiť na zdravej maškrte, skúste kombinovať hrsť sušeného ovocia s hrsťou orechov.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.