Chrípková sezóna sa blíži, takto možno predísť nákaze medzi škôlkarmi
Vírus chrípky sa šíri predovšetkým vzduchom pri kašľaní a kýchaní.
"Deti v materských školách ešte nemajú dostatočne vybudovanú imunitu," upozornil hlavný hygienik SR Ján Mikas z Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Choré dieťa by sa podľa neho nemalo zdržiavať v kolektíve, pretože ostatní rovesníci sa môžu rýchlo nakaziť. "Stále na niečo siahajú, strkajú si od úst, ľahko sa tak šíria infekčné ochorenia," vysvetlil.
Škôlkarov najčastejšie trápia ochorenia horných a dolných dýchacích ciest, tráviaceho systému a parazitárne ochorenia. Dieťa by sa malo z choroby poriadne vyliečiť. Jeho príliš skorý návrat do materskej školy predlžuje podľa hygienikov rekonvalescenciu a zvyšuje riziko nakazenia ostatných detí.
"Keď sa organizmus zoznámi s určitým prostredím v kolektíve, vytvorí si odolnosť proti určitým patogénom a priebeh ochorenia už potom nie je tak závažný a početnosť sa zmierni. Z tohto dôvodu bývajú deti po nástupe do materskej školy často choré," povedala Jana Hamade, vedúca odboru hygieny detí a mládeže ÚVZ SR.
Škôlkarov podľa nej treba učiť prevencii. Rodičia i pedagógovia by im mali ukázať správne hygienické návyky a dbať na to, aby si ich osvojili. Hamade poukazuje, že musia mať zodpovedný prístup k zdraviu detí. "A preto by mali do kolektívu zaradiť iba zdravého škôlkara, dôležité je využiť možnosti jeho plného zaočkovania, vhodné je zvoliť i otužovanie primerané veku," uviedla. Pre viac informácií môžu rodičia navštíviť poradne zdravia zriadené na všetkých regionálnych úradoch verejného zdravotníctva.
Chrípková sezóna začína v októbri
Najlepšou ochranou pred blížiacou sa chrípkovou sezónou je podľa epidemiológov očkovanie. Najvhodnejším časom naň sú mesiace október a november. "Dať sa zaočkovať je najúčinnejším spôsobom, ako chrípke predísť," uvádza Odbor epidemiológie Úradu verejného zdravotníctva SR. Svetová zdravotnícka organizácia ho odporúča predovšetkým tehotným ženám, deťom vo veku od šesť mesiacov do päť rokov, osobám 65-ročným a starším, osobám s chronickými ochoreniami dýchacích ciest, srdcovocievneho systému, metabolickými, renálnymi a imunitnými poruchami a zdravotníckym pracovníkom. Záujem o očkovanie zo strany Slovákov však býva každoročne nízky, hoci ho hradia zdravotné poisťovne.
Chrípková sezóna sa začína v októbri. Tá predchádzajúca bola podľa odborníkov relatívne mierna, napriek tomu však zomrelo päť ľudí. Vírus chrípky sa šíri predovšetkým vzduchom pri kašľaní a kýchaní. Nie každé prechladnutie či kašeľ však automaticky znamená, že človek dostal chrípku. Tá prichádza náhle a sprevádzajú ju vysoké teploty, aj nad 40 stupňov, môžu sa pridružiť aj rôzne komplikácie. Na samotnú chrípku neúčinkujú antibiotiká. Odborníci pri prvých príznakoch radia ostať doma a liečiť sa až do uzdravenia. Odporúčané sú lieky na tlmenie bolesti hlavy, svalov a zníženie teploty.
Danko v otvorenom liste Ficovi: Hrubo ste porušili koaličnú dohodu
Zodpovednosť za krízu v koalícii podľa Andreja Danka nenesú strany SNS a Hlas.
Polícia hľadá 16-ročného cudzinca, nedostavil sa na skúšku
Študent sa mal dostaviť na skúšku v národnom divadle, odvtedy ho však nevideli.
Pre požiar bytu evakuovali bytovku
Hasiči evakuovali ľudí z okolitých bytov, na mieste sú záchranári.
Premiér odmieta správu Transparency International: Je to "politický pamflet"
Premiér Robert Fico odmieta správu organizácie Transparency International o poklese SR v rebríčku vnímania korupcie. Označil ju za "politický pamflet".
SaS: Doterajšie pôsobenie ministra Šaška bolo premárneným časom
Doterajšie pôsobenie ministra zdravotníctva Kamila Šaška v sektore bolo podľa opozičnej strany SaS premárneným časom.