• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 25.2.2025Meniny má Frederik(a)
Bratislava

ECB mierne znížila prognózy rastu ekonomiky pre roky 2017 a 2018

  • 18:57 08.09.2016
  • Frankfurt nad Mohanom
ECB mierne znížila prognózy rastu ekonomiky pre roky 2017 a 2018

Inflácia zostane podľa banky nízka aj v najbližších mesiacoch, postupne sa však bude zrýchľovať.

Európska centrálna banka (ECB) mierne znížila svoje prognózy rastu ekonomiky eurozóny v najbližších rokoch. Hlasovanie Britov za vystúpenie z Európskej únie (EÚ) totiž zhoršuje rastové vyhliadky, uviedol šéf ECB Mario Draghi. Banka tiež naďalej počíta len s pomalým zvyšovaním spotrebiteľských cien. Informovala o tom agentúra DPA.

ECB predpovedá, že hrubý domáci produkt (HDP) eurozóny tento rok stúpne o 1,7 %, čo je viac, než očakávala vo svojej júnovej prognóze (1,6 %). Pre rok 2017 však skresala predpoveď na 1,6 % z 1,7 % a pre rok 2018 takisto na 1,6 % z 1,7 %.

Inflácia zostane podľa banky nízka aj v najbližších mesiacoch, postupne sa však bude zrýchľovať. ECB v tomto roku naďalej počíta so zvýšením spotrebiteľských cien len o 0,2 %. V roku 2017 by sa tempo rastu cien malo zrýchliť na 1,2 %, pričom v júni ešte očakávala 1,3 %. Predpoveď pre rok 2018 zostala na 1,6 %.

ECB zaručuje cenovú stabilitu pri medziročnej miere inflácie tesne pod dvomi percentami. Dlhodobo nízky rast cien ohrozuje ekonomiku. Firmy a spotrebitelia totiž môžu odkladať svoje investície v očakávaní zníženia cien.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
SaS: Ak štát nemá peniaze na 13. dôchodky, tak ich logicky nemá platiť

SaS: Ak štát nemá peniaze na 13. dôchodky, tak ich logicky nemá platiť

DNES - 17:37Ekonomické

Uviedol to predseda opozičnej strany Sloboda a solidarita Branislav Gröhling v reakcii na slová ministra vnútra a predsedu Hlasu-SD Matúša Šutaja Eštoka.

SPPK sa protestnou jazdou pridá k poľnohospodárom z EÚ proti dohode Mercosur

SPPK sa protestnou jazdou pridá k poľnohospodárom z EÚ proti dohode Mercosur

DNES - 12:22Ekonomické

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora sa vo štvrtok pridá k protestu českých a ďalších poľnohospodárov z Európskej únie proti obchodnej dohode Mercosur.

SaS kritizuje Fica: Parlament je zablokovaný, kým premiér cestuje po svete

SaS kritizuje Fica: Parlament je zablokovaný, kým premiér cestuje po svete

DNES - 10:54Ekonomické

SaS navrhuje niekoľko zmien, ktoré by znížili ceny pohonných látok a podporili podnikanie.

TEDi sťahuje z predaja nebezpečný produkt, zákazníci by ho nemali používať

TEDi sťahuje z predaja nebezpečný produkt, zákazníci by ho nemali používať

VČERA - 20:38Ekonomické

Obľúbený obchodný reťazec predával nebezpečný výrobok.

Šutaj Eštok: Nezabudnime, že Trump chce spraviť veľkou Ameriku a nie Európu

Šutaj Eštok: Nezabudnime, že Trump chce spraviť veľkou Ameriku a nie Európu

VČERA - 17:59Ekonomické

Priaznivci a obdivovatelia nového amerického prezidenta by nemali zabudnúť na to, že Donald Trump chce spraviť veľkými Spojené štáty americké.