Nie je pravdepodobné, že europarlament rozpočet EÚ schváli
- 8:41 26.06.2013
- BRUSEL
Európsky parlament (EP) pravdepodobne neschváli predbežnú dohodu o dlhodobom rozpočte únie na obdobie rokov 2014-2020 v hodnote 960 mld. eur.
Členovia parlamentu pravdepodobne neschvália predbežnú dohodu o rozpočte z minulého týždňa, lebo neberie dostatočne do úvahy ich požiadavky, napísal prezident EP Martin Schulz v liste hlavnému vyjednávačovi za vlády európskych krajín, írskemu vicepremiérovi Eamonovi Gilmorovi.
Svoj súhlas s rozpočtom europoslanci podmieňujú možnosťou väčšej flexibility na presúvanie nespotrebovaných finančných zdrojov EÚ miesto ich vracania do národných rozpočtov, ako aj právom zrevidovať mieru výdavkov v prípade, že sa európska ekonomika opäť rozbehne.
Nová debata o rozpočte pravdepodobne bude popri plánovanom summite lídrov EÚ tento týždeň, celkové úrovne výdavkov sa však určite otvárať nebudú. Predstavitelia európskych štátov však budú musieť nájsť cestu, ako odstrániť výhrady europoslancov.
Predbežnú dohodu o rozpočte uzavreli členské štáty EÚ a predstavitelia EP minulý týždeň. Okamžite sa však objavili pochybnosti, či dohoda môže získať potrebnú absolútnu parlamentnú väčšinu, keďže jej formu kritizovali viacerí poprední europoslanci. Politickí lídri v rámci EP sú si totiž vedomí blížiacich sa celoeurópskych volieb v máji 2014 a debatu o rozpočte preto zmenili na boj EP za ochránenie výdavkov EÚ pred úspornými opatreniami.
Gilmore sa v snahe patovú situáciu vyriešiť chce tento týždeň stretnúť s prezidentmi EP, Európskej komisie a Európskej rady. Členské krajiny EÚ pritom už parlamentu ustúpili, keď súhlasili s tým, aby sa obmedzená časť nespotrebovaných európskych financií mohla presúvať z jedného roka do druhého, a s revíziou rozpočtu v roku 2016.
Táto elektronika by vôbec nemala byť pripojená k internetu
Niektoré druhy techniky sú náchylnejšie na útok hekerov. Vyhadzovať by ste ich však nemali.
Katar hrozí EÚ zastavením dodávok LNG
Katar prestane dodávať plyn do Európskej únie, ak členské štáty budú prísne presadzovať novú legislatívu proti nútenej práci a poškodzovaniu životného prostredia.
Analytik: Slovenské vlády dlhodobo vnímajú podnikateľský sektor ako zdroj daní
Slovenské podnikateľské prostredie čelí viacerým výzvam, jednou z nich je fakt, že slovenské vlády sa dlhodobo pozerajú na tento sektor ako na zdroj daní, nie ako na zdroj bohatstva krajiny.
APAS: Slovensko uspelo tento rok v automobilovej výrobe, zaostávala však vo vzdelávaní
Slovensko bolo tento rok lídrom v automobilovej výrobe a rovnako vyniklo aj pri získavaní zahraničných investícií. Na druhej strane však zaostávalo v oblasti vzdelávania, inovácií a investícií do startupov.
Zo slovenského a českého trhu sťahujú sušené figy
Zákazníci by potravinu nemali konzumovať.