PRIEVIDZA: Vyvrcholením osláv Dňa baníkov bola banícka omša v kostole

Tento prievidzský kostol piaristov s bohatou sakrálnou výzdobou patrí medzi najväčšie barokové skvosty nielen na Slovensku, ale aj v strednej Európe.
Zúčastnilo sa na nej niekoľko desiatok bývalých aj súčasných baníkov oblečených do slávnostných uniforiem a kostol zaplnilo aj mnoho ich rodinných príslušníkov a ďalších veriacich. Zúčastnila sa na nej aj primátorka Prievidze, poslankyňa Národnej rady SR Katarína Macháčková. Omša bola venovaná spomienke na zosnulých baníkov, ktorí stratili svoj život v podzemí, pri plnení pracovných povinností.
Prievidzský dekan Vladimír Slovák, ktorý svätú omšu celebroval, spomenul okrem iného aj tragickú udalosť z augusta roku 2009, keď v podzemí Bane Handlová zahynulo deväť baníkov a 11 banských záchranárov. Podľa neho chceli pomáhať iným a sami si už pomôcť nemohli. Pripodobnil ich k smrti Ježiša Krista, ktorý zomrel na kríži. „Tiež prišiel zachrániť ľudstvo, ale sám sebe už nedokázal pomôcť,“ povedal vo svojej kázni. Na záver omše požehnal mestu, baníkom i baniam.
Liturgiu svätej omše oživil banícky spevokol Kahanec, ktorý zaspieval niekoľko baníckych piesní, vrátane baníckej hymny. Účinkoval tiež Školský orchester Základnej umeleckej školy Ladislava Stančeka v Prievidzi spolu s Miešaným zborom Rozkvet pod dirigentskou taktovkou Jána Glosa. V ich podaní odzneli viaceré časti diela hudobného skladateľa Jozefa Buchnera s priliehavým názvom Banícka omša.

Šaško: Toto je jedna z najväčších hrozieb verejného zdravotníctva
Minister zdravotníctva reagoval na zistenia Všeobecnej zdravotnej poisťovne.

Pre mimoriadnu situáciu vyšlú do Tatier vojakov
Ministerstvo životného prostredia SR od pondelka začína spolu s Ozbrojenými silami SR monitoring výskytu medveďov vo Vysokých a Nízkych Tatrách.

Dopravnú nehodu štvorkolky neprežil 55-ročný muž
Dopravnú nehodu na štvorkolke v nedeľu (27. 4.) na miestnej komunikácii v Červenom Kameni v okrese Ilava neprežil 55-ročný muž, jeho 34-ročná spolujazdkyňa sa zranila.

PS: Slovensko je izolované, jediným spojencom premiéra je Viktor Orbán
Slovensko je izolované, premiér SR Robert Fico (Smer-SD) nemá takmer žiadnych medzinárodných partnerov, jediným je maďarský premiér Viktor Orbán.

Polícia zasahovala pri požiari bytu v bratislavskej Petržalke
Bratislavskí policajti v pondelok ráno zasahovali spolu s hasičmi na Fedinovej ulici v mestskej časti Petržalka. V byte na piatom poschodí vypukol požiar.