Vyhlásenie spoločnosti Zentiva
- 10:27 20.09.2016
- BRATISLAVA

Prebiehajúce preventívne sťahovanie liekov spoločnosti Zentiva zatiaľ nepreukázalo žiaden prípad zámeny liekov na Slovensku.
Bratislava 20. septembra (OTS) - Spoločnosť Zentiva pokračuje v preventívnom sťahovaní 12 šarží celkom 7 liekov (Neurol 0,25; 0,5 a 1), Prednison 20 Léčiva, Pancreolan Forte, Azitrox 500, Endiex, Digoxin 0,250 Léčiva, Agen 5 ) zo slovenského trhu, ktoré začala 5. 9. 2016.
Dôvodom aktuálneho preventívneho sťahovania je nález dvoch blistrov (plátkov) lieku Neurol v škatuľkách označených ako liek Atram v Poľsku, ktoré boli vyrobené v pražskom závode Zentivy.
K dnešnému dňu neboli v žiadnej krajine identifikované žiadne ďalšie zamenené balenia vyrobené v pražskom závode. Riziko zámeny tabliet priamo v blistroch (plátkoch) je v každom prípade minimálne.
„Zdravie pacientov je našou najvyššou prioritou. Po takmer dvoch týždňoch, kedy preventívne sťahovanie prebieha, sme neidentifikovali žiadnu zámenu liekov na Slovensku ani v ďalších krajinách. Zámena tabliet priamo v blistroch je veľmi nepravdepodobná a sťahovanie liekov má preventívny charakter. Pacienti, ktorí majú lieky zo sťahovaných šarží, by ich v každom prípade mali vrátiť v lekárni,“ hovorí Beáta Kujanová, hovorkyňa spoločnosti Zentiva na Slovensku. „Predpokladáme, že sťahovanie liekov ukončíme v priebehu niekoľkých týždňov, “ doplnila Kujanová.
V Zentive je bezpečnosť liekov vždy na prvom mieste. Kontrola kvality prebieha na všetkých stupňov výroby liekov – vykonáva sa vstupná kontrola surovín, priebežná a medzioperačná kontrola polotovarov, priebežná výrobná a výstupná kontrola produktov. Výroba Zentivy spĺňa Európske štandardy správnej výrobnej praxe. Naše baliace linky sú vybavené špeciálnym kamerovým systémom, ktorý sleduje celý proces balenia a detekuje špecifickú veľkosť, tvar a farbu tabliet, čím zabraňuje zámene tabliet priamo v blistroch.
Úzko spolupracujeme so Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv a s ďalšími zdravotníckymi partnermi, ktorí boli informovaní, ako postupovať pri sťahovaní liekov a ako stiahnuté lieky následne vracať distribútorom.
Ako postupovať pri vrátení liekov
Pacienti získajú všetky informácie o tom, ako postupovať pri vracaní uvedených šarží liekov na webovej stránke Štátneho ústavu pre kontrolu liekov www.sukl.sk a tiež na špeciálnej bezplatnej telefónnej linke výrobcu 02/32 33 75 75, ktorá je v prevádzke denne od 08.00 do 20.00 hod.
Pacienti, ktorí majú lieky zo sťahovaných výrobných šarží, by mali načaté aj nenačaté balenia vrátiť v lekárni, najlepšie v tej, v ktorej im bol liek vydaný. Lekáreň im vymení liek. Pokiaľ sa u pacientov v rámci užívania tohto lieku objavili akékoľvek nežiaduce účinky, bezodkladne ich majú nahlásiť Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv: +421-2-50 70 12 06, email: [email protected] alebo prostredníctvom elektronického formulára na: https://portal.sukl.sk/eskadra/?act=EskadraMain&mId=1. V prípade akýchkoľvek iných otázok či pochybností ohľadom liečby by sa pacienti mali obrátiť na svojho ošetrujúceho lekára.

Aké dámske topánky budú v móde na jar 2025?
Členkové čižmy sú ideálnou obuvou do jarného počasia. Sú ideálne pre elegantný aj menej formálny štýl.

Ako BLIK uľahčuje online nakupovanie na Slovensku? Rýchlosť a komfort online platieb
Online nakupovanie je čoraz populárnejšie na celom svete a ani Slovensko nie je výnimkou.

Ktoré práce pri renovácii bytu alebo domu prenechať profesionálom?
Hoci si mnohí myslia, že väčšinu prác týkajúcich sa renovácie bytu alebo domu zvládnu sami, čím si ušetria peniaze, nie je to tak.

Interní a externí účtovníci: Čo je pre vašu spoločnosť najlepšie?
Každá spoločnosť, malá aj veľká, rieši rovnakú otázku - kto bude zodpovedný za vedenie účtovníctva a miezd? Mali by ste zamestnať vlastného účtovníka alebo sa spoľahnúť na externú spoločnosť?

4 seriály inšpirované skutočnými udalosťami, ktoré vás chytia
Chcete sa ponoriť do fascinujúceho sveta skutočných príbehov prenesených na televíznu obrazovku?