Zomrel akademický maliar Ivan Schurmann

Úspešný tvorca a zanietený propagátor známkovej grafiky na Slovensku, aj v bývalom Československu, žil na Záhorí - v mestečku Plavecký Štvrtok vyše tridsať rokov.
Úspešný tvorca a zanietený propagátor známkovej grafiky na Slovensku, aj v bývalom Československu, žil na Záhorí - v mestečku Plavecký Štvrtok, kde ako rodený Bratislavčan, ale aj ako "VIP Záhoria" prežil vyše tridsať rokov.
Narodil sa 28. júna 1935 v Bratislave. Tu vyrástol a prežil aj takmer polstoročie svojho života. Z umeleckých odborov výtvarného umenia majstrovsky ovládal takmer všetko a realizoval predovšetkým maľbu, kresbu, grafiku - voľnú a úžitkovú, ilustráciu a monumentálnu tvorbu. V roku 1955 absolvoval Školu umeleckého priemyslu (známu ŠUPku) v Bratislave a v rokoch 1956-1962 aj bratislavskú Vysokú školu výtvarných umení (VŠVU), kde absolvoval oddelenie voľnej grafiky a ilustrácie u známeho profesora Vincenta Hložníka, ako jeden z jeho prvých absolventov. Okrem vlastnej výtvarnej tvorby sa angažoval aj spoločensky. V osemdesiatych rokoch 20. storočia pracoval vo funkcii predsedu Zväzu slovenských výtvarných umelcov a niekoľko rokov pracoval aj v kultúrnej komisii Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO - United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization). Dlhé roky bol aj členom vtedy ešte česko-slovenskej komisie známkovej tvorby na federálnom ministerstve spojov (spolu s Jozefom Balážom a Albínom Brunovským). Paralelne s výtvarnými aktivitami v nich plodne zúročil aj svoje organizačné schopnosti. Od roku 1981 bol nositeľom titulu zaslúžilý umelec.
Ako výtvarník a komisár precestoval kus sveta. Samostatne vystavoval v Prahe (Česko), Berlíne (Nemecko), Varšave (Poľsko), Moskve (Rusko), Sofii (Bulharsko), Budapešti (Maďarsko), Viedni (Rakúsko), Bukurešti (Rumunsko), Ženeve (Švajčiarsko), ale i v ďalekej Havane (Kuba) a Mexiku. Kolektívnymi výstavami prešli jeho diela tiež v Bulharsku, Francúzsku, Iraku, bývalej Juhoslávii, Kube, Nemecku, Maďarsku, Mexiku, Poľsku, Rusku a Švajčiarsku.
Aj jeho zásluhou poštové známky Slovenskej republiky patria medzi medzinárodne uznávané, čoho dôkazom sú už dve najvyššie ocenenia slovenských známok v prestížnej medzinárodnej súťaži o najkrajšiu známku sveta Grand Prix de I'Exposition WIPA v rakúskej Viedni udelené slovenským známkam - v rokoch 2000 a 2003.
Začiatky jeho ilustračnej tvorby sa datujú od roku 1961, keď ilustroval Grigorija Baklanova: Piaď zeme, neskôr to bol Rudo Moric: Sen o chlebe (1969), Pavol Koyš: Na čo je človeku dom (1974), Vladimír Mináč: Na rozhraní (1981), postupne vyše osemdesiat titulov. Zaujala ho tak próza ako aj poézia. Venoval sa tiež časopiseckej i novinovej ilustrácii.
Akademický maliar Ivan Schurmann bol úspešným dlhoročným majstrom svojho remesla.

Festival Rock pod Kameňom hlási zmenu miesta
Rock pod Kameňom, najväčší rockový festival na Slovensku, ktorý prebehne 26. až 28. júna, prichádza s novinkami.

Večerné bohoslužby na Zelený štvrtok pripomínajú Ježišovu Poslednú večeru
Katolíci, evanjelici a ďalší kresťania vstúpili Palmovou nedeľou, nazývanou aj ako Kvetná nedeľa (13. 4.), do Svätého týždňa.

Slnko v sieti: Najlepším hraným filmom sú Vlny, získali deväť cien
Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA) vyhlásila v stredu v Bratislave laureátov národnej filmovej ceny Slnko v sieti za rok 2024.

„Vzdávam sa“: Herečka Cate Blanchettová plánuje ukončiť hereckú kariéru
Oceňovaná austrálska herečka Cate Blanchettová oznámila, že sa „vzdáva“ herectva a plánuje ukončiť svoju hereckú kariéru, aby sa v živote mohla venovať iným veciam.

Novým generálnym riaditeľom SNG bude Juraj Králik
Novým generálnym riaditeľom Slovenskej národnej galérie bude od utorka (15. 4.) Juraj Králik.