• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 27.2.2025Meniny má Alexander
Bratislava

Irán a Rusko neočakávajú dohodu o zmrazení ťažby ropy

  • 15:32 26.09.2016
  • Alžír/Moskva
Irán a Rusko neočakávajú dohodu o zmrazení ťažby ropy

Cieľom rokovaní ropných štátov bude snaha dohodnúť sa na zmrazení ťažby, čo by pomohlo zvýšiť ceny ropy a vyrovnať prevahu ponuky nad dopytom.

Do Alžíra sa v týchto dňoch začínajú schádzať zástupcovia z celého sveta na Medzinárodné energetické fórum. Popri ňom by sa v stredu 28. septembra malo konať zasadnutie významných ropných krajín a Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC).

Cieľom rokovaní ropných štátov bude snaha dohodnúť sa na zmrazení ťažby, čo by pomohlo zvýšiť ceny ropy a vyrovnať prevahu ponuky nad dopytom. Jednou z podmienok je účasť Iránu na zmrazení ťažby, ten však vzhľadom na dlhoročné sankcie chce získať späť trhové podiely. Iránsky minister ropného priemyslu Bidžan Namdar Zanganeh však prípadné očakávania schladil. "Ide o informatívne stretnutie a to je všetko, čo by sa malo od toho očakávať," cituje ho agentúra Reuters. "Rokovania členov OPEC sa môžu použiť ako základ novembrového summitu OPEC vo Viedni."

Signály naznačujú, že ani Rusko nie je pripravené znižovať ťažbu. Päť najvýznamnejších ruských ropných spoločností, ktoré predstavujú tri štvrtiny ťažby, uvádzajú, že budúci rok plánujú zvýšiť produkciu na novú rekordnú úroveň. Podľa agentúry Reuters však nie sú pochybnosti, že firmy poslúchnu, ak prezident Vladimir Putin nariadi znížiť ťažbu. Putin sa zatiaľ so zástupcami spoločností nestretol.

"Myslím si, že dohoda je nemožná. Všetci neveria všetkým a každý sa snaží len o zvýšenie ťažby v rámci OPEC aj mimo neho," povedal nemenovaný zdroj z Rosnefti. Podobný názor majú aj analytici. "Som skeptický nielen ohľadne dohody, ale aj jej výsledkov," povedal šéf-ekonóm ruskej dcéry BP Vladimir Drebencov. "So stúpajúcou cenou sa zvyšuje aj ťažba v USA."

Minister energetiky Spojených arabských emirátov Mohammed al-Mazroui síce uznáva postupné vyrovnávanie situácie na ropných trhoch, čo však brzdia niektorí členovia OPEC. "Trh smeruje k vyrovnaniu, no vzostup ťažby v niektorých krajinách znamená odklad," cituje ho Reuters.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
KDH žiada k baterkárni pri Šuranoch dopadovú štúdiu na životné prostredie

KDH žiada k baterkárni pri Šuranoch dopadovú štúdiu na životné prostredie

VČERA - 20:43Ekonomické

Opozičné KDH má v súvislosti s výstavbou závodu spoločnosti Gotion InoBat Batteries pri Šuranoch viacero otázok.

Trump potvrdil plány na clá pre EÚ vo výške 25 %

Trump potvrdil plány na clá pre EÚ vo výške 25 %

VČERA - 19:23Ekonomické

Americký prezident Donald Trump v stredu na zasadnutí kabinetu potvrdil, že plánuje zaviesť clá na automobily a ďalší dovoz z Európskej únie vo výške 25 %.

Prezident: Veľkou regionálnou témou je sociálna starostlivosť o seniorov

Prezident: Veľkou regionálnou témou je sociálna starostlivosť o seniorov

VČERA - 17:27Ekonomické

Veľkou regionálnou témou je dlhodobá sociálna starostlivosť o seniorov a nedostatok personálu v sociálnych zariadeniach.

Premiér: Vláda vyhlási baterkáreň pri Šuranoch za strategickú investíciu

Premiér: Vláda vyhlási baterkáreň pri Šuranoch za strategickú investíciu

VČERA - 15:34Ekonomické

Fico to uviedol po rokovaní s predstaviteľmi spoločnosti.

ČEZ vyhral arbitráž, Gazprom musí firme zaplatiť viac než jednu miliardu korún

ČEZ vyhral arbitráž, Gazprom musí firme zaplatiť viac než jednu miliardu korún

VČERA - 14:45Ekonomické

Ruská plynárenská spoločnosť Gazprom musí českej energetickej firme ČEZ zaplatiť viac než miliardu českých korún za krátenie dohodnutých dodávok zemného plynu.