Opozícia predstavila sériu noviel, chcú zmeniť zákon o dani
- 14:50 28.06.2013
- BRATISLAVA
V závere v piatkového rokovania parlamentu dominovala diskusia k daňovým zákonom.
Návrh SDKÚ-DS na zníženie sadzby dane z príjmov pre právnické osoby zo súčasných 23 % na pôvodných 19 % nie je však podľa predsedu parlamentného finančného výboru Daniela Duchoňa (Smer-SD) možné podporiť.
Aj vďaka vyššej sadzbe tejto dane štát totiž podľa jeho slov vyberie viac na daniach, čo má pomôcť ozdraviť verejné financie.
Opozícia chce aj zmenu zákona o DPH
Na jeho slová zareagoval jeden z predkladateľov novely zákona o dani z príjmov, podpredseda SDKÚ-DS Ivan Štefanec, podľa ktorého novela nebude mať negatívny dopad na verejné financie. "Ja som naozaj presvedčený, že pokiaľ sa vrátime k 19-percentnej dani, tak ten dopad nebude negatívny,“ vyhlásil v pléne Štefanec.
Zároveň dodal, že vláda Roberta Fica by sa nemala báť priznať chyby a opraviť ich. "Ak niečo ohrozuje fiškálnu konsolidáciu, tak je to nezodpovedná a nekompetentná politika vlády," upozornil exminister financií a poslanec za SDKÚ-DS Ivan Mikloš.
Opozičná SDKÚ-DS v parlamente v piatok predstavila aj zmenu zákona o DPH, ktorou by sa mal zrušiť koeficient na odpočet DPH. "Je to návrh Slovenskej asociácie malých podnikov, ktorý sme si osvojili a ktorý považujeme za užitočný, najmä z hľadiska zníženia administratívy,“ vyhlásil pri predstavení novely začiatkom mesiaca Ivan Mikloš.
Zmenu zákona o dani z príjmov predstavili aj poslanci za opozičné KDH. Július Brocka a Alojz Přidal navrhli zvýšiť sumu nezdaniteľnej časti základu dane u daňovníka v závislosti od počtu nezaopatrených detí v rodine, konkrétne o 1 200 eur na každé dieťa. "Je to zásadná zmena v daňovom systéme v prospech rodín s deťmi,“ vyhlásil pri predstavení novely Brocka.
Poslanci diskutovali aj o zmene Obchodného zákonníka
Parlament v piatok diskutoval aj o ďalších opozičných návrhoch. Jedným z nich bola navrhovaná zmena Obchodného zákonníka, cez ktorú chcú poslanci za OĽaNO umožniť v bankách zriadenie transparentného účtu.
Tým by sa vytvoril priestor na bezplatný vzdialený prístup pre tretie osoby k informáciám o prijatých a vykonaných platbách majiteľa účtu.
"Prijatie zákona umožní akejkoľvek fyzickej či právnickej osobe, ktorá je majiteľom bežného účtu, aby svoj bežný účet zmenila na transparentný účet a umožnila tak priehľadnosť svojich finančných transakcií,“ uvádzajú predkladatelia.
Otvorenosť a priehľadnosť finančných transakcií u subjektov spravujúcich verejné financie, ako aj financie používané na verejnoprospešné záujmy je totiž podľa nich nevyhnutným predpokladom budovania demokratickej spoločnosti a vykorenenia korupcie z verejného života.
Poslanci v piatkovej rozprave hovorili aj o návrhu KDH, ktorým chce chrániť subdodávateľov verejných zákaziek pred druhotnou platobnou neschopnosťou. Víťazi zákaziek verejných obstarávaní by totiž podľa nového zákona o ochrane subdodávateľov pri verejnom obstarávaní mali povinnosť uhrádzať faktúry subdodávateľom v stanovených lehotách, inak o zákazku prídu.
Aktuálna schôdza parlamentu bude pokračovať v pondelok o 11:00 rozpravou k novele zákona o poľovníctve poslanca za Most-Híd Zsolta Simona.
Sieť benzínok zatvorí svoje stanice, nebude možné natankovať
Vodičom prichádzajú správy s upozornením.
Slovenská pošta ohlásila rozsiahlu odstávku, tieto služby nebudú dostupné
Slovenská pošta avizuje obmedzenie niektorých služieb.
Raši: Eurofondy musíme čerpať efektívnejšie a nebojovať so zbytočnými prekážkami
Najväčšou výzvou Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR zostáva čerpanie nových eurofondov.
Minister Erik Tomáš hodnotí úspechy MPSVR: Historické výsledky v zamestnanosti
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR v tomto roku splnilo veľkú časť svojich cieľov.
Ruské firmy využívajú bitcoiny: Nová legislatíva bojuje proti sankciám
Ruské firmy začali využívať v rámci zahraničných platieb bitcoiny a iné digitálne meny.