Viete, prečo máme na tvári priehlbinu medzi nosom a hornou perou?

Všetci túto priehlbinku máme, no napadlo vám niekedy, ako sa tam vzala a prečo sa na tvári vlastne nachádza?
Biológovia ani vedci nemohli dlhé storočia nájsť odpoveď na otázku, prečo máme na tvári priehlbinu medzi nosom a hornou perou. Odborne sa nazýva „philtrum“ a vyskytuje sa u mnohých cicavcov, nielen u ľudí.
Aká je ale jeho funkcia a prečo philtrum vôbec máme? Odpoveď sa ukrýva v našom vývoji tváre, ešte počas druhého a tretieho mesiaca tehotenstva.
Philtrum značí miesto, kde sa rozličné časti našej tváre spojili do jednej. Podľa Dr. Michaela Mosleyho je to „finálna časť puzzle, kedy sa ľudská tvár scelí dohromady“. Vzniká počas presúvania a spájania častí pier, čeľuste a podnebia. Ide o tzv. intermaxilárný segment.
Philtrum teda nemá žiadnu zvláštnu funkciu, ale pokiaľ sa nezrastie správne, vznikajú rázštepové vady. Sploštené alebo nevýrazné philtrum sa často vyskytuje u osôb s autizmom, mentálnou retardáciou, fetálnym alkoholovým syndrómom alebo inými poruchami.
Philtru sa ale v rôznych kultúrach pripisujú aj rozličné „vlastnosti“. Pre starovekých Grékov to napríklad bola jedna z najpríťažlivejších častí ľudského tela. V taekwondu je to zase jeden z vitálnych bodov, na ktoré sa smeruje útok, pretože zásah býva veľmi bolestivý.
Video: Ako sa formuje philtrum

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.