• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 27.2.2025Meniny má Alexander
Bratislava

Mario Draghi v Nemecku odmietol kritiku voľnej menovej politiky ECB

  • 19:20 28.09.2016
  • Berlín
Mario Draghi v Nemecku odmietol kritiku voľnej menovej politiky ECB

Zdá sa, že dočasné prímerie medzi ECB a Nemeckom po rokoch sporov začína dostávať trhliny.

Prezident Európskej centrálnej banky (ECB) Mario Draghi dnes v nemeckom parlamente odmietol kritiku mimoriadne voľnej menovej politiky ECB. Jej zápornú úrokovú sadzbu označil v súčasnej situácii za nevyhnutnosť a vyzval vlády v eurozóne, vrátane nemeckej, aby banke pomohli. Informovala o tom agentúra Reuters.

Nemeckí poslanci podrobili Draghiho "grilovaniu". Vyčítali mu, že ECB svojou menovou politikou uškodila eurozóne, a to pomáha najmä pravicovým populistom. Draghi zase na obranu uviedol, že Nemecko má najväčší úžitok z menovej politiky ECB. A vyhlásil, že podmienkou pre zvýšenie úrokových sadzieb je aktivita vlád, vrátane nemeckej.

Zdá sa, že dočasné prímerie medzi ECB a Nemeckom po rokoch sporov začína dostávať trhliny. Banka totiž napriek hlasným výhradám Nemecka zvažuje ďalšie stimuly na podporu eurozóny.

Hospodárstvo regiónu, ktorý platí eurom, rastie stále len mierne a inflácia je veľmi nízka. ECB znížila kľúčový úrok do záporného pásma a investovala vyše bilióna eur do nákupu vládnych dlhopisov, aby krajinám pomohla zredukovať náklady na obsluhu a podporila oživenie výdavkov firiem aj domácností.

Ekonomika však na tieto stimuly reaguje len veľmi pomaly, oveľa pomalšie ako sa čakalo.

ECB preto zvažuje nový balík stimulov. Ale disciplinované Nemecko argumentuje, že nulové úroky neprispievajú k finančnej stabilite - domácnosti zo svojich vkladov nemajú takmer žiadne výnosy, destabilizujú banky a nákup dlhopisov je vlastne odmenou pre vlády, ktoré zle hospodária.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
KDH žiada k baterkárni pri Šuranoch dopadovú štúdiu na životné prostredie

KDH žiada k baterkárni pri Šuranoch dopadovú štúdiu na životné prostredie

VČERA - 20:43Ekonomické

Opozičné KDH má v súvislosti s výstavbou závodu spoločnosti Gotion InoBat Batteries pri Šuranoch viacero otázok.

Trump potvrdil plány na clá pre EÚ vo výške 25 %

Trump potvrdil plány na clá pre EÚ vo výške 25 %

VČERA - 19:23Ekonomické

Americký prezident Donald Trump v stredu na zasadnutí kabinetu potvrdil, že plánuje zaviesť clá na automobily a ďalší dovoz z Európskej únie vo výške 25 %.

Prezident: Veľkou regionálnou témou je sociálna starostlivosť o seniorov

Prezident: Veľkou regionálnou témou je sociálna starostlivosť o seniorov

VČERA - 17:27Ekonomické

Veľkou regionálnou témou je dlhodobá sociálna starostlivosť o seniorov a nedostatok personálu v sociálnych zariadeniach.

Premiér: Vláda vyhlási baterkáreň pri Šuranoch za strategickú investíciu

Premiér: Vláda vyhlási baterkáreň pri Šuranoch za strategickú investíciu

VČERA - 15:34Ekonomické

Fico to uviedol po rokovaní s predstaviteľmi spoločnosti.

ČEZ vyhral arbitráž, Gazprom musí firme zaplatiť viac než jednu miliardu korún

ČEZ vyhral arbitráž, Gazprom musí firme zaplatiť viac než jednu miliardu korún

VČERA - 14:45Ekonomické

Ruská plynárenská spoločnosť Gazprom musí českej energetickej firme ČEZ zaplatiť viac než miliardu českých korún za krátenie dohodnutých dodávok zemného plynu.