• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 20.2.2025Meniny má Lívia
-2°Bratislava

A. Kiska ocenil talianskeho lodného kapitána za záchranu 260 Slovákov

  • 7:29 30.09.2016
  • Rím
A. Kiska ocenil talianskeho lodného kapitána za záchranu 260 Slovákov

Ocenenie in memoriam, Medailu prezidenta Slovenskej republiky, si na slávnostnom ceremoniáli prebrali dediči Carla Orlandiho.

Na pôde slovenského veľvyslanectva v Ríme udelil vo štvrtok podvečer prezident SR Andrej Kiska slovenské štátne vyznamenanie in memoriam talianskemu lodnému kapitánovi Carlovi Orlandimu za zásluhy o záchranu ľudských životov s nasadením vlastného života.

Slávnostné odovzdávanie sa uskutočnilo v rámci dvojdňovej oficiálnej návštevy prezidenta Kisku v Taliansku. Ocenenie, Medailu prezidenta Slovenskej republiky, si na slávnostnom ceremoniáli prebrali Orlandiho dediči.

Vyznamenanie je podľa prezidenta ocenením hrdinského činu s ohrozením vlastného života. Kiska ním oceňuje ľudí za to, že zachraňujú iných, pričom nasadzujú svoj vlastný život.

Príbeh Carla Orlandiho, kapitána lode talianskych Kráľovských námorných vojenských síl Camogli sa začal v máji 1940, keď zo Zimného prístavu v Bratislave vyplával po Dunaji starý riečny parník Pentcho s 500 pasažiermi - židovskými utečencami. Okrem 260 Slovákov boli na palube aj Česi, Maďari, Nemci, Rakúšania a Poliaci. Ich cieľom bol prístav Haifa v "Zasľúbenej zemi".


Po neľudských peripetiách a mnohých odmietnutiach krajinami, ktorými parník prechádzal, stroskotali na jednom z neobývaných ostrovov Egejského mora. Stroskotancov s nasadením vlastných životov, pod hrozbou mín i útoku nepriateľských vojenských síl, zachránila posádka lode talianskych Kráľovských námorných vojenských síl Camogli, ktorej velil kapitán Carlo Orlandi.

Kapitán Carlo Orlandi podstúpil riziko a zachránil všetkých cestujúcich parníka Pentcho. Veľká väčšina z nich vojnu prežila v talianskom zbernom tábore Ferramonti. Veliteľ Orlandi sa konca vojny dočkal ako vojnový zajatec v Nemecku.

Príbeh má pre dejiny utečencov a dejiny Stredozemného mora symbolickú hodnotu až do dnešných čias. Po prvý raz sa u nás objavil v roku 2015 v knihe PENTCHO/Príbeh parníka.

Na jej prezentácii v Ríme hovorili zástupcovia tamojšej obce o návrhu vyznamenať talianskeho kapitána. Tam vznikol aj návrh autora knihy Jara Riháka, aby kapitána in memoriam vyznamenal slovenský prezident a návrhu sa ujal slovenský veľvyslanec.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Generálny tajomník NATO vyzdvihol spoluprácu vojakov na Lešti

Generálny tajomník NATO vyzdvihol spoluprácu vojakov na Lešti

DNES - 20:04Domáce

Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Mark Rutte vyzdvihol spoluprácu vojakov v Centre výcviku Lešť, ktoré navštívil počas štvrtkovej návštevy Slovenska.

Regulovanie sociálnych sietí na Slovensku: Odborníci hovorili o možných obmedzeniach

Regulovanie sociálnych sietí na Slovensku: Odborníci hovorili o možných obmedzeniach

DNES - 18:30Domáce

Odborníci z K14 otvorili tému regulácie sociálnych sietí a digitálnych technológii na Slovensku.

Pellegrini: EÚ by mala prispieť k mierovým rokovaniam vlastnými návrhmi

Pellegrini: EÚ by mala prispieť k mierovým rokovaniam vlastnými návrhmi

DNES - 16:35Domáce

Trvalo udržateľný mier na Ukrajine nebude podľa prezidenta SR Petra Pellegriniho možný bez istých bezpečnostných garancií, za ktoré bude zodpovedať aj Európska únia.

Kvôli požiaru haly evakuovali 25 ľudí, oheň vznikol vonku

Kvôli požiaru haly evakuovali 25 ľudí, oheň vznikol vonku

DNES - 16:13Domáce

Pri hasení požiaru výrobnej haly asistujú aj dobrovoľníci.