Pred 70 rokmi sa skončil medzinárodný súd s vojnovými zločincami
- 6:30 01.10.2016
- Berlín

Proces s 22 hlavnými nemeckými nacistickými vojnovými zločincami v Norimbergu sa skončil pred 70 rokmi, 1. októbra 1946. Dvanásť z obžalovaných bolo odsúdených na trest smrti.
Štyri víťazné mocnosti – ZSSR, USA, Británia a Francúzsko – zriadením medzinárodného súdu riešili po skončení druhej svetovej vojny potrebu vyrovnať sa nielen s jej dôsledkami, ale aj s osobami, ktoré ju iniciovali a spôsobili šesťročné utrpenie miliónom ľudí na celom svete.
Súd bol zriadený na základe Londýnskej dohody z 8. augusta 1945 o prenasledovaní vojnových zločincov. Norimberg vybrali preto, lebo v meste sa uprostred rozvalín zachoval takmer nepoškodený justičný palác. Pri ňom sa nachádzalo minimálne poškodené väzenie a na jeho nádvorí stála menšia telocvičňa, ktorá sa o rok neskôr (1946) stala popravnou miestnosťou.
Proces sa začal 20. novembra 1945 a trval desať mesiacov; rozsudky oznámil tribunál 30. septembra a 1. októbra 1946. Obvinených súdil medzinárodný súdny tribunál v zložení Donedieu de Vabres (Francúzsko), Francis Biddle (USA), sir Geoffrey Lawrence (Británia) a Ion Timofejevič Nikitčenko (ZSSR).
Hlavní vinníci sa pred súd nikdy nedostali. Zo strachu pred zajatím a potupou spáchal Adolf Hitler 30. apríla 1945 vo svojom bunkri samovraždu. Na druhý deň ho nasledoval aj ríšsky minister propagandy Joseph Goebbels, keď predtým s manželkou otrávili svojich šesť detí. Ríšsky vodca SS Heinrich Himmler padol koncom mája 1945 do britského zajatia a tiež si zvolil radšej smrť.
Dvanásť obžalovaných odsúdili na trest smrti obesením. Nad desiatimi z nich vykonali rozsudok v skorých ranných hodinách 16. októbra 1946. Katom, ktorý otváral prepadlisko pod šibenicou, bol seržant americkej armády John Woods.
Pri poprave boli prítomní zástupcovia každej zo štyroch veľmocí a ôsmi novinári. Fotografovať a filmovať bolo zakázané. Telá popravených následne previezli do Mníchova, spálili ich v krematóriu a popol vysypali do rieky Isar.
Troch z obžalovaných prepustili na slobodu, siedmich poslal súd do západoberlínskeho väzenia Spandau. Pri výkone dozoru sa tam každý mesiac striedali vojaci štyroch víťazných mocností; od roku 1966 strážili v Spandau už iba jediného väzňa - Hitlerovho zástupcu v Národnosocialistickej nemeckej robotníckej strane (NSDAP) Rudolfa Hessa, odsúdeného na doživotie. Pravidelné výmeny dozorcov sa skončili po Hessovej samovražde v auguste 1987.
Na norimberskom procese odsúdili aj SS (nemecké ozbrojené oddiely, Schutzstaffel), Gestapo (Geheime Staatspolizei - Tajná štátna polícia), SD (Sicherheitsdienst - Bezpečnostná služba) a vedúci štáb NSDAP ako zločinecké organizácie.
Procesy proti ďalším vojnovým zločincom pokračovali v Norimbergu až do roku 1949.
TREST SMRTI
Martin BORMANN - Hitlerov tajomník a minister (súdený v neprítomnosti - zomrel pravdepodobne ešte 2. mája 1945. Jeho telesné pozostatky objavili v Berlíne v roku 1973.
Hermann GÖRING - ríšsky maršal a veliteľ letectva (15. október 1946, dve hodiny pred plánovanou popravou spáchal samovraždu. Manželka mu pravdepodobne pri bozku odovzdala ampulku s jedom).
Joachim von RIBBENTROP - ríšsky minister zahraničných vecí (popravený 16. októbra 1946).
Wilhelm KEITEL - poľný maršal a náčelník Operačného štábu Vrchného veliteľstva brannej moci (OKW - Oberkommando der Wehrmacht). V noci 8. mája 1945 podpísal Keitel spolu s Hansom von Freiburgom bezpodmienečnú kapituláciu Nemecka, čím ukončil boje druhej svetovej vojny v Európe, 13. mája 1945 ho zatkli britské jednotky (popravený 16. október 1946).
Ernst KALTENBRUNNER - poľný maršal a šéf bezpečnostnej služby (popravený 16. október 1946).
Alfred ROSENBERG - minister pre okupovanie východného územia (popravený 16. október 1946).
Hans FRANK - guvernér Poľska (popravený 16. október 1946).
Julius STREICHER - majiteľ a vydavateľ protižidovských novín (popravený 16. október 1946).
Fritz SAUCKEL - splnomocnenec pre nasadenie pracovných síl (popravený 16. október 1946).
Alfred JODL - náčelník Operačného štábu Vrchného veliteľstva brannej moci - OKW (popravený 16. október 1946).
Wilhelm FRICK - minister vnútra a ríšsky protektor v Čechách a na Morave (popravený 16. október 1946).
Arthur SEYSS-INQUART - guvernér Rakúska a Holandský komisár (popravený 16. október 1946).
DOŽIVOTIE
Rudolf HESS - Hitlerov zástupca a vodca NSDAP (v auguste 1987 vo veku 93 rokov spáchal samovraždu).
Walter FUNK - minister hospodárstva (bol prepustený 16. mája 1957, zomrel 31. mája 1960).
Erik READER - veľkoadmirál a vrchný veliteľ Kriegsmarine (pre zlý zdravotný stav bol 26. septembra 1955 prepustený, zomrel 6. januára 1960).
20 ROKOV väzenia
Baldur von SCHIRACH - vodca nacistickej mládeže (po odpykaní trestu bol 30. septembra 1966 prepustený, zomrel 8. augusta 1974).
Albert SPEER - minister zbrojnej výroby (po odpykaní trestu bol 30. septembra 1966 prepustený, zomrel 1. septembra 1981).
15 ROKOV väzenia
Konstantin von NEURATH - prvý ríšsky protektor Čiech a Moravy (v novembri 1955 bol zo zdravotných dôvodov prepustený, zomrel 14. augusta 1956).
10 ROKOV väzenia
Karl DÖNITZ - admirál a Hitlerov nástupca vo funkcii hlavy štátu (po odpykaní bol 1. októbra 1956 prepustený, zomrel 24. decembra 1980).
OSLOBODENIE
Hjalmar SCHACHT - prezident ríšskej banky
Hans FRITSCHE - vedúci ríšskeho rozhlasu
Franz von PAPEN - veľvyslanec v Turecku a Rakúsku

Koniec WhatsApp na niektorých zariadeniach: Hrozí to aj vášmu?
Aplikácia WhatsApp prestane v priebehu niekoľkých dní fungovať na viacerých mobilných zariadeniach. Zistite, či tam nepatrí aj vaše.

Vtáky v záhrade? Vyskúšajte tento trik, a rastlinám viac neuškodia
Zbavte sa vtákov v záhrade pomocou jednoduchého triku, ktorý navyše skrášli vaše záhony.

Ako variť cestoviny, aby telu dodali menej sacharidov?
Taliani vedia, ako na to. Toto robia pri príprave cestovín inak, vďaka čomu získavajú vždy skvelé výsledky.

Záhadný objav vo vraku vojnovej lode: Ako sa tam toto dostalo?
Výskumníci si pri prieskume potopenej lode všimli zvláštny prvok. Ako sa tam toto dostalo?

Ochráňte auto pred vtáčím trusom: Toto použite po umývaní
Ako docieliť vyššiu odolnosť auta voči vtáčiemu trusu? Pomôže lacná pomoc z domácnosti.