Cukrovka postihuje čoraz mladšie deti, takéto má príznaky

Trend pribúdania detí s cukrovkou je celosvetový.
"Detská cukrovka je autoimunitné ochorenie, čo znamená, že telo si tvorí protilátky proti vlastnému orgánu. Nevieme presne určiť, čo túto autoimunitnú reakciu spúšťa, ale v poslednej dobe sa čím ďalej tým viac hovorí o vplyve znečisteného životného prostredia, nedostatku D vitamínu, enterovírusoch a svoju rolu hrá aj dĺžka dojčenia a stres," povedala Dankovčíková. Deti, ktoré prekonajú väčší stres, napríklad z úmrtia blízkeho človeka či rozvodu rodičov, majú podľa jej slov trojnásobne vyššie riziko, že dostanú cukrovku.
Cukrovka 1. typu postihuje najčastejšie deti od 10 do 14 rokov, čoraz častejšie sa objavuje aj u detí v predškolskom veku. Za prvé príznaky cukrovky 1. typu sa považuje neustále časté močenie a pocit smädu, kvôli čomu sa dieťa počas noci budí, úbytok na hmotnosti, únava, slabosť, ale aj to, že sa dieťa sťažuje na zhoršenie zraku. V neskorších štádiách sa pridružuje vracanie a sťažené dýchanie.
"Rodičia často prvé príznaky nezbadajú, aj keď sú ľahko identifikovateľné. Časté močenie si napríklad vysvetľujú nadmerným príjmom tekutín v dôsledku neuhasiteľného smädu dieťaťa a naopak. Mali by ale spozornieť, ak má dieťa dobrý apetít a napriek tomu schudne, napr. 5 kg za dva týždne. Ak pri tom objavia aj poruchy zraku, napr. rozmazané videnie, je potrebné kontaktovať pediatra, ktorý urobí základné vyšetrenie z moču či krvi a do 5 minút vie diagnózu," priblížila Dankovčíková.
Liečba detskej cukrovky spočíva v úprave stravy a v pravidelnom každodennom dávkovaní inzulínu, či už pomocou pera, alebo inzulínovou pumpou. Vedci v súčasnosti pracujú na tom, aby bola liečba cukrovky 1. typu v budúcnosti efektívnejšia. "U detí s rozvinutou chorobou sa do budúcna uvažuje o transplantácii beta buniek či aplikácii inteligentných inzulínových púmp, ktoré by fungovali ako umelý pankreas," uzavrela Dankovčíková.

Šutaj Eštok: Slovensko by malo pre slintačku uzavrieť 17 hraničných priechodov
Rezort taktiež spúšťa náhodné kontroly na farmách.

Premiér: História druhej svetovej vojny musí ľudí spájať
Kto úmyselne zabúda, kto ignoruje to, čo sa udialo počas nej, to je to isté, ako keby opätovne stláčal spúšť, strieľal z dela, hádzal bomby.

Známy poslanec nastúpil do auta a zmizol, 16 rokov je nezvestný
Zmiznutie poslanca pred 16 rokmi zostáva stále nevyriešené.

Lesníci podľa ochranárov ničia ťažbou dreva vzácnu lokalitu, tí to odmietajú
V lokalite Marková v Nízkych Tatrách začal štátny podnik Lesy SR s novou ťažbou dreva, ktorá vážne poškodzuje prírodu a ničí vzácnu lokalitu.

Na týchto hraničných priechodoch sa tvoria rozsiahle kolóny, zdržíte sa až štyri hodiny
Polícia odporúča vodičom, aby využili menšie hraničné priechody.